ЯКІСТЬ ПЕРЕВІРЕНО: захист ріпаку для доброї перезимівлі культури

09 вересня 2020, 07:23 5495

Осінній захист озимого ріпаку надзвичайно важливий для успішної перезимівлі культури та, відповідно, для розкриття потенціалу врожайності гібриду чи сорту. А тому до цього питання слід підходити виважено.

Обираючи регулятор росту чи грамініцид для захисту ріпаку, кожен агровиробник зважає на ряд характеристик препарату: його економічну доцільність, безпечність для культури, зручність у застосуванні з іншими баковими партнерами. А найперше — на ефективність і дієвість.

У цій статті з циклу «Якість перевірено» ми розповімо про реальний досвід застосування продуктів ALFA Smart Agro для осіннього захисту ріпаку в господарствах України.
 
Лобера — контроль падалиці озимих зернових культур та злакових бур’янів
 
У структурі сівозміни більшості господарств найчастішим попередником ріпаку є озимі зернові. А тому падалиця пшениці чи ячменю — актуальна проблема для багатьох полів. Бур’яни пригнічують ріст культури, знижують її продуктивність, створюють конкуренцію за вологу й поживні речовини. Боротися з ними треба одразу, не допускаючи переростання!
 
Для дієвого і водночас м’якого захисту ріпаку радимо аграріям грамініцид Лобера (хізалофоп-п-етил, 150 г/л). Препарат має формуляцію концентрату, що емульгується, та містить підвищену норму діючої речовини. Лобера ефективно контролює падалицю зернових колосових культур та інші злакові бур’яни; працює у широкому діапазоні температур (від +10оС до +25оС), що важливо для непередбачуваної та мінливої осінньої погоди. Якість перевірено та доведено досвідом!
 
Досвід СТОВ АФ «Ольгопіль», с. Ольгопіль, Чечельницький р-н, Вінницька обл.
 
Минулого року поряд із основним посівом господарство заклало виробничий дослід з використання грамініциду Лобера. Препарат вносили за малохмарної теплої погоди (+24оС) та майже повної відсутності вітру. На той час на полі спостерігався самосів озимої пшениці у фазі 2-3 листки з густотою 9-12 рослин на 1 м2.
 
Дата внесення: 24 вересня.
Фаза: 2 справжні листки озимого ріпаку.

Обстеження, проведене через один місяць (24 жовтня), виявило повну загибель рослин самосіву озимої пшениці.

Ефективність грамініциду Лобера (1,0 л/га) на падалицю пшениці, 30 днів після внесення
Ефективність грамініциду Лобера (1,0 л/га) на падалицю пшениці, 30 днів після внесення

«За 20 років існування СТОВ АФ «Ольгопіль» виробила технологію вирощування культур для отримання найкращого результату в умовах нашої кліматичної зони. Тим не менше, ми завжди цікавимося новинками та випробовуємо нові препарати. Минулого року ми тестували грамініцид Лобера від ALFA Smart Agro. Дослід показав, що препарат працює добре. Він повністю впорався зі своїм завданням і знищив падалицю зернових у посівах ріпаку».
 
Досвід ТОВ СГП «Агрос-Віста», с. Кропивна, Ізяславський р-н, Хмельницька обл.
 
У цьому господарстві попередником озимого ріпаку був ячмінь. Дослід застосування грамініциду Лобера показав відмінну дію препарату на падалицю ячменю, яка на момент внесення досягла фази три листки. Густота падалиці — 3-5 рослин на м2. Вносили препарати за теплої безвітряної погоди в баковій суміші з регулятором росту.
 
Дата внесення: 10 вересня.
Фаза: 4 справжні листки озимого ріпаку.

Через вісім днів після внесення провели контрольне обстеження ділянок та зафіксували візуально помітне пригнічення рослин падалиці ячменю. 

Ефективність грамініциду Лобера (1,0 л/га) на падалицю ячменю, 8 днів після внесення
Ефективність грамініциду Лобера (1,0 л/га) на падалицю ячменю, 8 днів після внесення

Чергове обстеження ділянок, проведене 17 квітня, підтвердило повну загибель падалиці ячменю та однаково хороший стан розвитку культури на обох ділянках.

Флуазіфоп–П–бутил, 150 г/л                            Лобера                         

Зазвичай одного внесення грамініциду Лобера достатньо, щоб вирішити питання злакових бур’янів до зимового періоду. Однак у окремих регіонах, де спостерігається друга хвиля бур’янів, є потреба вносити грамініцид двічі. Так, двічі за осінній сезон Лоберу застосовують у ПП «Західний Буг».

«У західних областях завжди трохи більше опадів, ніж у решті регіонів, а тому бур’яни сходять у кілька хвиль. Особливо це стосується падалиці злакових культур, саме тому грамініциди вносимо двічі. Минулого року для контролю бур’янів на сходах озимого ріпаку ми застосовували грамініцид Лобера. Перший раз вносили його у фазі 2-3 листки падалиці зернових і кущення пирію в нормі 0,4 л/га. Через 10 днів після обробки на полі була помітна гербіцидна дія препарату.

Для знищення другої хвилі злакових бур’янів застосували Лоберу в нормі 0,6-0,7 л/га. Вносили препарат у баковій суміші з фунгіцидом, інсектицидом та регулятором росту».
 
Тезис допомагає сформувати сильні та здорові рослини
 
Технологія вирощування озимого ріпаку обов’язково передбачає застосування регуляторів росту. Адже як надмірне наростання вегетативної маси, так і недостатньо розвинена коренева система можуть призвести до вимерзання та загибелі рослин у зимовий період.
 
Сучасні препарати дозволяють впливати на інтенсивність росту рослин ріпаку та допомагають культурі досягти оптимальної для перезимівлі фази розвитку. Зокрема, фунгіцид Тезис (тебуконазол, 500 г/л) зупиняє наростання надземної маси рослин, збільшує надходження поживних речовин до кореневої системи та змінює баланс фітогормонів у рослині. Застосування Тезису для осіннього захисту ріпаку підвищує зимостійкість культури та зменшує ймовірність вилягання. У цьому вже переконалися аграрії в різних регіонах України.

«У нашому господарстві перед тим, як застосовувати новий препарат, ми випробовуємо його на невеликих площах (100-200 га) один-два сезони. Якщо препарат нас задовольняє, беремо його на більші площі. Тезисом по ріпаку працюємо з 2018 року. Минулого року застосовували його на площі 4,5 тис. га.

На ранніх посівах ми вносили Тезис двічі (у фазі 3-4 листки культури і вдруге через 14-16 днів). На пізніх посівах обійшлися однією обробкою.

Тезис має помітну рістрегулювальну та фунгіцидну дії. Він зручний у застосуванні (не забиває форсунки, легко змішується в баковій суміші з іншими препаратами). Та й економічна складова його застосування нас задовольняє».
 
Досвід доводить, що найкраще пристосовані до зими рослини ріпаку висотою 10-15 см, у яких точка росту розміщена низько (1 см) над поверхнею ґрунту, а діаметр кореневої шийки дорівнює 1-1,5 см. Це означає, що до зупинення вегетації рослина повинна сформувати 8-10 листків. Заздалегідь спланувати інтенсивність росту культури та погодні умови неможливо. А тому на допомогу приходять регулятори росту.

Фунгіцид Тезис для осіннього захисту ріпаку можна застосовувати до трьох разів із проміжком 14-16 днів між внесеннями. Окрім рістрегулювальної дії, він також забезпечує захист рослин від можливого поширення грибних хвороб.

«Тезис на посівах ріпаку в нашому господарстві ми застосовуємо вже другий рік. Вперше вносимо препарат у фазі 3-4 листки і повторно у фазі 6-8 листків. За потреби на окремих ділянках минулого року препарат вносили тричі. Норму витрати розраховуємо відповідно до технології — 0,075 л/га препарату на один листок. Норма робочого розчину — 200 л/га. Тезис добре стримує ріст ріпаку, і, що важливо, після обробки потовщується його коренева шийка. Це сприяє кращій перезимівлі культури.
 
При кожній обробці рістрегулятором ми додаємо також інсектицид (Залп, Наповал чи Нокаут Екстра, в залежності від поширення шкідників) та підживлюємо рослини бором. Відмітили, що навіть на тих ділянках, де було зараження борошнистою росою та септоріозом, після обробки розвиток хвороб зупинився.
 
Препарат добре змішується з іншими продуктами та не забиває форсунки обприскувача».
 
Досвід застосування препаратів ALFA Smart Agro доводить, що вони однаково ефективно працюють у різних кліматичних зонах та відмінно готують ріпак до зими. А саме від того, який захист культура отримала з осені, залежить, чи зможе вона розкрити весь свій генетичний потенціал урожайності.