Віталій Красюк: У листопаді-грудні Україну може чекати логістичний колапс

18 серпня 2020, 07:03 6013

Глобальна пандемія зробила 2020 рік не схожим на інші. Звісно, це вплинуло і на ланцюги постачання по всьому світу. Проте продовольча безпека лишається в пріоритеті: аграрії продовжують збирати врожай, а трейдери — експортувати на зовнішні ринки.

Про головні тренди на ринку логістики зерна, якість нинішнього врожаю та цінові очікування по основних культурах AgroPortal.ua вдалося поспілкуватися з керівником торгових операцій компанії LNZ Group (напрямок LNZ Trade) Віталієм Красюком.

В Україні активно йде збір врожаю ранніх зернових, у тому числі пшениці. Які ваші оцінки щодо ситуації на ринку на поточний час?

Віталій Красюк: Збиральна кампанія майже фінішувала, і можна робити певні підсумки, які доволі різні, оскільки врожайність нерівномірна по регіонах. Південь України (Одеська, Миколаївська, Херсонська обл.) має низькі показники, а от захід та північ врятували загальну картину по країні. Середня урожайність становить близько 4 т/га, прогнозований обсяг — 27 млн т.

Характерною особливістю поточного сезону стало зміщення початку обмолоту пшениці на пару тижнів, що спричинило активність покупців на початку сезону і «підігріло» ціни, оскільки трейдери були вимушені оперативно відкуповувати обсяги.

Але на початку серпня ситуація вирівнялася, і зараз відзначаємо сезонне зниження ціни на пшеницю, яке пов’язане зі збільшенням пропозиції, а також збільшення прогнозів валового збору північних сусідів.

Наскільки посуха в цьому році вплинула на якість урожаю? Чи достатньо буде зібрано якісного зерна?

Віталій Красюк: Ситуація абсолютно нерівномірна по регіонах. Насамперед це стосується кукурудзи. Є думка, що в деяких областях (Черкаська, Київська, Полтавська та частина Західної України) опади вже не матимуть відповідного ефекту на її стан.

Взимку опадів майже не було, запас вологи не сформувався, а поточний бездощовий період взагалі виявився фактично фатальним для культури.

Зовсім інша ситуація на півночі. Стан досить непоганий, вологи достатньо. Проте загалом експерти прогнозують урожай кукурудзи 36,4 млн т, тобто на рівні.

Також відмічу, що в деяких регіонах від засухи страждає і соняшник. Зокрема, відсутність опадів впливає на показник олійності.

Які основні фактори зараз формують ціну на ринку пшениці? Поділіться прогнозами щодо цін на найближче майбутнє.

Віталій Красюк: Ціни на пшеницю знижуються, і, на мою думку, це триватиме до середини осені. Далі ріст цін має відновитись, але все буде залежати від активності покупців.

Основними чинниками, які впливають зараз на ціни, є:

  • збільшення пропозиції в Україні та прискорення темпів експорту;
  • збільшення прогнозів виробництва пшениці у світі (Австралія, Росія, Канада);
  • активність Китаю та Єгипту на світовому ринку закупівлі.

З іншого боку, фермери мають достатньо можливостей для зберігання, що може трохи уповільнити падіння цін.

Зернотрейдинг — новий напрямок діяльності для LNZ Group. Наскільки активно стартували закупівлі зерна в цьому сезоні? Поділіться першими результатами та очікуваннями на сезон.

Віталій Красюк: Зернотрейдинг як такий за сучасних умов фактично втрачає колишню актуальність. Отримати переваги можна лише за умови, якщо це елемент диверсифікованої бізнес-моделі. В даному випадку — це симбіоз сільськогосподарського виробництва, дистрибуції, залізничної та елеваторної логістики та зернотрейдингу.

Щодо сезону, то кожен із них відрізняється певною унікальністю. Враховуючи світову ситуацію з пандемією, цей рік — не виключення. Розпочали досить активно, отримали вигідні контракти — зараз відпрацьовуємо.

Розкажіть про продукти, які ви пропонуєте виробникам зерна. Зокрема, FRM (Financial Risk Management) продукти. Раніше ви відзначали, що вони допомагають аграріям отримати додаткову премію на зерно. Як це працює?

Віталій Красюк: У цьому напрямку ми співпрацюємо з відомими мультинаціоналами, відповідно адаптуємо і ретранслюємо FRM продукти до виробника.

Для фермера це перш за все можливість переглянути ціну до або після постачання товару, в залежності від умов контракту. Такі інструменти взагалі спонукають товаровиробників підвищувати економічну культуру.

Для прикладу, американський фермер уже на етапі посівної формує пакет форвардних контрактів та хеджує ризики за допомогою опціонів, що дозволяє уникнути ризиків вищої/нижчої ціни на споті. Іншими словами, фермер мінімізує ризики у фіксуванні прибутку. Сподіваюсь, це стане у нас трендом найближчим часом.

Розкажіть про ситуацію на ринку логістики. Які фактори задаватимуть тренди в поточному сезоні?

Віталій Красюк: На період ранніх зернових торгівля покрита логістикою, навіть відчувається певний профіцит. Зовсім інша ситуація може нас чекати на початку сезону кукурудзи. Особливо враховуючи такі фактори як невелика кількість форвардних обсягів, можливе зміщення у часі збирання врожаю кукурудзи, низькі очікування врожайності у центральному регіоні (саме на нього розраховані перші контракти).

Якщо до цього всього ми отримаємо ще й вологу погоду, то вірогідність логістичного колапсу в листопаді-грудні досить велика.

В цілому, з якими найчастішими проблемами на українському ринку стикаюся зернотрейдери?

Віталій Красюк: Одна з проблем, на мою думку, — це дефолти за контрактами з боку виробників та несистемних учасників ринку, які не отримують відповідної юридичної реакції. Ці питання мають вирішуватися перш за все договірним шляхом: зміна предмету контракту, компроміс по термінах. В іншому випадку справа має дійти до суду.

Дещо пізніше Україна приступить до збору врожаю пізніх культур, зокрема кукурудзи. Які ваші очікування щодо майбутнього валу? Які фактори впливатимуть на ціноутворення на ринку кукурудзи в поточному сезоні?

Віталій Красюк: У цьому сезоні можуть спрацювати абсолютно неочікувані фактори, як то відкладений попит та дисбаланс споживання. Але ринок потроху оговтується від пандемії й повертається до звичайних умов. Безумовно, потрібно врахувати можливість другої хвилі.

Головним фактором підтримки ціни може бути збільшений попит з боку Китаю.


Наталія Рекуненко, AgroPortal.ua