Майбутнє за інноваціями. Як ІТ-технології заощадили ТАС Агро мільйони гривень

01 березня 2021, 06:45 4266

За ІТ-технологіями — майбутнє агропродовольчого сектору. Чим більше буде автоматизовано процесів, тим простіше буде працювати людям у компанії, а бізнесу — бути ефективним. Уже не перший рік діджиталізація активно проникає в агросектор, проте із початком пандемії цей процес лише пришвидшився і набув всеосяжного характеру.

Про те, як автоматизуються процеси всіх підрозділів холдингу, наскільки це ефективно та затратно, AgroPortal.ua розповів директор IT-департаменту ТОВ «ТАС Агро» Віталій Милорадович.

Віталію, ви вже три роки очолюєте ІТ-департамент компанії «ТАС Агро». Які кардинальні зміни відбулися за цей час?

Віталій Милорадович: У процесі розвитку ІТ-департаменту в компанії відбулося злиття трьох відділів у один. Якщо раніше це був класичний ІТ-департамент, який забезпечував підтримку користувачів та інтеграцію програмного забезпечення, то з часом відбулося укрупнення у вигляді нового проєкту «диспетчерський центр», також додалися служби ІТ і GPS-моніторингу. А через два роки ми об’єдналися із департаментом програмування та методології 1С. І на сьогодні ІТ-департамент «ТАС Агро» включає ІТ, 1С (програмісти і методологія) та диспетчерський центр (контроль за пересуванням транспорту та роботою сільськогосподарської техніки). Загалом за ці роки IT-інфрастуктура компанії вийшла на принципово новий рівень. Наша команда перейшла до системної інтеграції новітніх програм у кожному напрямку своєї діяльності. Таким чином, навіть напередодні карантинних обмежень майже всі співробітники були забезпечені можливістю працювати поза офісом, використовуючи звичні для себе корпоративні сервіси. Значний крок уперед здійснено в напрямку автоматизації бізнес-процесів. Зокрема, з’явилися програмні продукти для вирішення питань із земельним банком, бюджетування, консолідації фінансової звітності тощо. Робота у цих напрямках не зупиняється дотепер.

А з чим пов’язане рішення про таке обєднання трьох відділів?

Віталій Милорадович: Ідеологія побудови диспетчерського центру в такому форматі надійшла від мене. Адже це елемент системи точного землеробства, який дозволяє не лише оптимізувати виробничі процеси, але й заощаджувати на обробці ґрунту та внесенні ЗЗР і добрив. Керівництво компанії тоді повірило і підтримало. Ми зробили перший пілотний запуск на одному з кластерів, показали економічну ефективність і продуктивність. Після цього інвестиції були направлені у впровадження такої ідеології розвитку диспетчерського центру по всій структурі холдингу. Така ж історія була з відділом1С.

Як керівник ІТ-департаменту, чи задоволені ви результатом, який маєте на сьогодні?

Віталій Милорадович: Якщо порівнювати із тим, що було три роки тому і зараз — дуже задоволений. Особливо задоволений командою професіоналів, які зібралися безпосередньо в нашому департаменті, а також суміжних. Зараз в Україні відчувається дефіцит кадрів, особливо в ІТ-сфері. Завдяки команді спеціалістів, яка зібралася, вдалося досягти результатів, які мі маємо сьогодні. Загалом в ІТ-департаменті холдингу за всіма трьома напрямами працює 25 працівників. Для земельного банку, який обробляє «ТАС Агро» (понад 80 тис. га), це невеликий штат. Така кількість співробітників обумовлюється чіткою організацією та автоматизацією процесів.

Де ви знаходите спеціалістів для ІТ-департаменту?

Віталій Милорадович: Частину наших кадрових запитів закриває HR-служба. Але значна частина — це наші співробітники, які в компанії зростають у професійному плані. Кадровий голод у галузі стимулює нас самих навчатися і ставати цікавими для працівників. Адже нині ми працюємо із поколінням Z, яке не буде працювати просто так, без зацікавленості, без глобальних проєктів, яке прагне змінювати світ і робити те, у що воно вірить. Ми намагаємося показувати нові можливості та інструменти для реалізації їхніх ідей. Таким чином залучаємо нових прогресивних співробітників.

Компанія, звичайно, інвестує в персонал, вирощуємо власних фахівців. Тому ми маємо достатньо молодий і амбітний колектив. Ну і не варто забувати про мотивацію.

Важливим є те, що у своїй діяльності ми не використовуємо готові, часто дорогі рішення, надані на ринку. Всі розробки, впровадження відбуваються своїми силами, спільно із залученням суміжних департаментів. Це в свою чергу максимально швидко показує економічну ефективність

Віталію, а які процеси за цей час були найскладнішими для компанії?

Віталій Милорадович: Насправді можна відмітити два доволі складних процеси. Перше — це налагодження комунікацій між департаментами на початку об’єднання і побудова нової структури. Щоб показати свою ефективність, потрібно було автоматизувати абсолютно всі процеси — виробничі, економічні, фінансові. І саме це об’єднання та налагодження комунікації видалося найскладнішим процесом. Адже робота з людьми — це найважливіший і, напевно, найскладніший процес. І другий момент, оскільки ми працюємо з регіонами, маємо підприємства в різних регіональних кластерах, тож інтегрувати всі рішення по ланцюгу донизу теж було доволі складно. З усім іншим щодо реалізації взагалі не було проблем.

Як карантинні обмеження вплинули на діяльність компанії та яка участь ІТ-департаменту була саме в цей період? Чи впроваджувала компанія додатково якісь ІТ-продукти чи системи у зв’язку з пандемією COVID-19?

Віталій Милорадович: Особливо не відчули додаткового навантаження у зв’язку з карантином. Сама архітектура процесів і автоматизації, ведення роботи всіх департаментів вибудувана так, що компанія апріорі готова до того, щоб співробітники не знаходились в офісі для роботи з базами чи документацією. Виключенням є лише необхідність роботи з мокрою печаткою чи підписом, адже деякі документи за законодавством все ж таки потрібно візувати безпосередньо підписом. У всіх інших питаннях наші співробітники можуть працювати з будь-якої точки світу.

Наші співробітники можуть працювати з будь-якої точки світу

Коли почався карантин, було невелике завантаження — за два дні ми підключили співробітників, які раніше не працювали віддалено, але це був зовсім невеликий відсоток.

Тобто технічних складнощів не відчували, але був адаптаційний період. Для постановки завдань та контролю ми маємо в ІТ-департаменті електронні системи. Під час карантину ми проводили наради, щоб, перебуваючи вдома, ніхто не відчував відірваності від команди.

І сьогодні 90% співробітників ІТ-департаменту досі працюють віддалено.

Заробляєш  працюєш. Якщо є завдання  з ним потрібно справлятися та шукати рішення для виконання

Всі розробки, впровадження відбуваються в компанії власними силами. Наскільки це здешевлює процес чи впровадження ІТ-технологій?

Віталій Милорадович: Щодо розробок, впровадження та інтеграції перше правило, яким ми керуємось, — отримати економічну ефективність. Тому, маючи кваліфікованих кадрів, досвід і зворотній зв'язок від суміжних департаментів компанії, ми можемо чітко розуміти потреби, разом розробляти технічні завдання, створювати, тестувати та інтегрувати. В цьому плані нам пощастило, це все командна робота, і ми маємо настільки крутих спеціалістів, що їм під силу реалізувати будь-яке завдання.

Наприклад, для обліку нам пропонували продукт за 900 та більше тис. грн. Ми це зробили своїми силами за три місяці, що було для компанії економічно вигідніше.

ІТ-департамент займається двома основними напрямками  автоматизацією бізнес-процесів у холдингу і контролем виробничих процесів. Все ж таки якому напрямку приділяється більше уваги та сил?

Віталій Милорадович: Однозначно це виробництво, адже сільське господарство постійно в динаміці, завжди тривають технологічні процеси. Один виробничий сезон одразу змінюється іншим, і тому 365 днів відбуваються різні роботи, які необхідно контролювати, консультувати, допомагати. Також це робота з людьми на місцях, в різних регіонах, з різними характерами, мисленням і підходами. Наприклад, окремий напрямок, створений за два роки, — диспетчерський центр в ГК «ТАС Агро» включає в себе контроль пересування техніки та виконання польових робіт і здійснює: оnline-контроль виконання план-факту польових робіт; збереження продукції при перевезенні з поля до місць зберігання; перевірку та узгодження рахунків, що виставляються контрагентом за всіма польовими роботами; контроль за списанням і цільовим використанням ТМЦ.

Наскільки автоматизація виробничих процесів впливає на економічну ефективність?

Віталій Милорадович: Наприклад, контроль ПММ та скорочення використання палива до 17% від загального обсягу. В грошовому еквіваленті — це економія за маркетинговий рік до 10 млн грн. Так само скорочуються витрати й на прийманні врожаю під час жнив, при обробітку ґрунту, внесенні добрив, засобів захисту рослин тощо.

Створення диспетчерського центру окупилося після першої збиральної кампанії

У вас впроваджується новий напрям  автоматизація казначейства. Розкажіть детальніше, що це за система?

Віталій Милорадович: Ми цим напрямом займаємося пів року і вже запустили перший пілотний проєкт у центральному офісі компанії. Якщо коротко говорити, то це автоматичне потрапляння узгоджених платежів із системи, використовуваної для узгодження платежів, до клієнт-банку. Відбувається автоматична перевірка рахунків із бюджетом і планом, автоматична звірка щодо кредиторської та дебіторської заборгованостей за контрагентами.

Реалізація даного проєкту допомогла не тільки налагодити процес контролю руху грошових коштів, а й заощадити час співробітників, задіяних у даному процесі.

До проєкту підключені всі департаменти, які беруть участь у бюджетуванні. Також ми використовуємо світову практику інтеграції з месенджерами.

Скільки за три роки компанія інвестувала в автоматизацію процесів, власні розробки?

Віталій Мілорадович: Я не можу сказати точну суму, але всі інвестиції, які ми планували, окупилися протягом року. Наприклад, диспетчерський центр окупився всього за 1 квартал.

Що стосується доопрацювань 1С, тут повернення інвестицій можна порахувати в людино-годинах, які звільняють співробітників суміжних департаментів від рутинної роботи чи механічної праці.

Проте, незважаючи на значні інвестиції в діджиталізацію, можу стверджувати, що вони необхідні. Ми сьогодні вже не можемо працювати «по-старинці».

Які інноваційні рішення плануєте впроваджувати в 2021 році?

Віталій Милорадович: На цей рік маємо дуже великі плани безпосередньо щодо контролю факту винесення матеріально-технічних ресурсів у полях, оскільки це одна з найбільших статей витрат агрохолдингу. До ідеалу нам ще, звісно, далеко, але ми впевнено рухаємося в цьому напрямку.

Також розробляємо власну внутрішню тендерну процедуру — це бюджетування, план-факторний аналіз і розрахунок собівартості в системі обліку, використовуваної в холдингу. Плануємо, що ця система запрацює вже в березні.

Крім цього, наша команда активно працює над розробкою системи для контролю земельного банку. Плануємо до літа закрити це питання.


Для довідки: агрохолдинг «ТАС Агро» має земельний банк 83 тис. га та працює у 6-ти регіонах України. Окрім рослинництва, компанія займається тваринництвом.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua