Українська банківська система: лідери та аутсайдери

18 серпня 2016, 07:25 4025

Національний банк України оприлюднив консолідовані статистичні дані діяльності банківського сектору за перше півріччя 2016 року. Згідно з ним, банківська система, не враховуючи виведені за поточний рік півтора десятка фінустанов, отримала загальний збиток в 9,2 млрд грн.

Від'ємний результат обумовлений неуспішною діяльністю 30 діючих банків. Сукупний збиток виведених в 2016 р. банків становить ще 168 млн грн.

Найбільш невдало перше півріччя 2016-го склалося для групи банків з російським капіталом. Так, українська «дочка» однойменного російського «ВТБ Банку» показала негативний результат в 4,9 млрд грн, ще одна структура — «БМ Банк» — відзвітувала про 396 млн грн збитку. Дочірня структура російського державного «Зовнішекономбанку» — «Промінвестбанк» – і «Сбербанк Росії» в Україні закінчили півріччя зі збитками по 3 млрд грн кожен.

У той же час, найбільш успішну діяльність в поточному році показали також іноземні банки. Лідером тут став австрійський «Райффайзен Банк Аваль» з результатом в 1,5 млрд грн. Минулий рік банк закінчив зі збитками на 1,4 млрд грн. Друге місце зайняв російсько-ізраїльський «Альфа-Банк» з прибутком 1,3 млрд грн, на третю опустився лідер минулого американський «Сітібанк» з 0,8 млрд грн.

 

Як пояснює голова правління «Райффайзен Банку Аваль» Володимир Лавренчук, поточний фінансовий результат обумовлений високою прибутковістю по активним операціям. Так, банк має один з найвищих по системі показник процентних доходів від кредитування корпоративного сектора — 2,6 млрд грн. При цьому, на відміну від своїх конкурентів, банк на обслуговування депозитів витрачає значно менші ресурси.

Іноземні банки, як кажуть експерти, можуть зараз дозволити собі менше платити за депозити, підвищуючи таким чином маржинальність свого кредитування. Справа в тому, що під час фінансової кризи і бізнес, і населення розглядають банки із західним капіталом і державні українські банки, як «тиху гавань», в якій заощадження не пропадуть, навіть якщо за їх збереження будуть менше платити. Таку динаміку добре відображає зростання активів банків.

Як видно з графіку, лідерами по надходженню є три українські державні банки, серед яких з дворазовим відривом лідирує «Ощадбанк» — плюс 25 млрд грн за півроку. Також істотно наростила частку активів група західних банків, які в основному спеціалізуються на корпоративному сегменті.

Державні «Ощадбанк» (з активами 185 млрд грн) і «Укрексімбанк» (153 млрд грн) залишилися у трійці найбільших фінустанов країни, на п'яте увірвався державний «Укргазбанк» (51,4 млрд грн). Першість ж незмінно належить «Приватбанку» — 269 млрд грн.

На ТОП-3 банків, пропорційно, припадає 21%, 15% і 12% обсягу активів всієї української банківської системи. Четверте місце належить «Райффайзен Банку Аваль». В цілому, на ТОП-5 найбільших банків припадає майже 57% всіх активів системи, а на першу десятку — 74%.


AgroPortal.ua за матеріалами «НВ Бізнес»