Румбамбар: відродження забутого смаколику

15 липня 2020, 06:15 12701

Власниця ТМ «ОСЬО» Юлія Ворощук має під Києвом найбільше в Україні поле румбамбару, або, як його частіше називають, — ревеню. Господарство знаходиться в селі Райківщина Яготинського району, де орендується 19 га, з яких 10 га — під ревенем.

«Ми вивчали нішеві культури і зрозуміли, що ревінь — недооцінена та забута культура, хоча в моєму дитинстві він завжди був присутній на столі. Саме тому вирішили зайнятися його вирощуванням професійно, — розповідає AgroPortal.ua Юлія. — Наша місія — популяризація ревеню в Україні як культури, яка давно втрачена, але заслуговує на повагу та увагу сучасних господинь».

Вирощування в українських реаліях

Ревінь — це багаторічна трав'яна рослина, яка полюбляє добрі, не глинисті ґрунти, сонячні, але не спекотні місцини.

«Ця культура потребує рясного поливу. В нас 10 га під крапельним зрошенням. Як і всі рослини, вона має своїх шкідників та хвороби, але ми справляємось і з цими проблемами. Головне вчасно, а краще завчасно відслідковувати їх та зважувати на всі фактори ризику», — говорить Юлія Ворощук.

Її плантація буде приносити урожай ще 7 років. Збір проводиться тричі на сезон, тому рослина весь час молодіє та розростається. Головне — не давати йому квітнути та добре поливати. З одного куща виходить 0,5 кг ревеню.

Насіння ревеню в ТМ «ОСЬО» придбали у Великій Британії, адже в Україні не знайшли посівного матеріалу хорошої якості. На сьогодні площі посіву ревеню Юлії є найбільшими в Україні.

Експортні можливості

Юлія Ворощук розповідає, що ринок збуту ревеню не в Україні, а за кордоном — країни ЄС, Велика Британія, Канада, США.

«В Україні ми продаємо ревінь у мережах супермаркетів, через інтернет-ресурси, стукаємо у двері усім переробникам ягідних та овочевих культур, виробникам кондитерських та хлібних виробів, адже ревінь — це «пиріжкова» культура. Він поєднується з тістом у неймовірну смакову бомбу, — впевнена власниця ТМ «ОСЬО». — З ревеню виходять надзвичайно смачні джеми, соки, пастила та наповнювачі. А просто заморожений ревінь? Це є також продуктом із доданою вартістю, яким можна ласувати всю зиму».

Для локального продажу в господарстві ревінь збирається з поля, зволожується, стрейчується і в той же день відправляється замовнику. За домашніх умов він може зберігатися близько 10 днів. Вартість — 60 грн/кг.

Як виростити ревінь на балконі

«Все дуже просто. Потрібно ранньою весною взяти нерозвинений корінь ревеню, посадити в горщик на 45 л. Підживлювати, поливати і збирати пагони цілий рік, — ділиться досвідом Юлія Ворощук. — Восени він, як і кожен живий організм, хоче відпочивати. А вже в середині березня будуть класні молоді пагони».  

Не ревенем єдиним

Окрім ревеню, в ТМ «ОСЬО» займаються вирощуванням солодкої кукурудзи, патисонів, цукіні, спаржевої квасолі, огірків, картоплі, гарбуза та зелені. Асортимент обумовлений попитом та бажанням популяризувати серед споживачів щось новеньке.

Наразі йде сезон огірків та ревеню. Юлія говорить, що і те, і те має великий попит.

В сезон збору овочів на полях працює 20-30 людей.

Окрім овочів, Юлія вирощує пряно-ароматичні трави. Адже вона завжди хотіла, щоб кожен українець мав можливість придбати та поставити горщик у хаті й «скубти» його потихеньку в чай чи їжу.

ОСЬО-органіка

Вся продукція в господарстві є органічною.

«Загалом в органіці в мене все почалося з малини. Потім був хороший і поганий досвід, багато людей на шляху, хороших і не дуже, як у всіх і як завжди. Але знайшлися однодумці, які, захопившись моєю ідеєю невеликого господарства з їжею для себе і своїх друзів, допомогли створили проєкт органічного вирощування. А далі були перші трактори, дискові борони, чизели, плуги, потім пошук гарного посадкового матеріалу, і головне — пошук людей в команду», — додає Юлія.

За її словами, спочатку було важко, оскільки люди не могли звикнути, що не можна просто насипати чи побризкати — і вуаля, росте собі саме! Команда ТМ «ОСЬО» разом привчалася до органічного способу мислення, а це — найскладніше.

Зараз господарство займається системним, сертифікованим, органічним вирощуванням. І вже отримали свій третій органік-сертифікат.


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua