Більшість українського бізнесу все ще вважає інвестклімат несприятливим

14 липня 2021, 18:00 2309

Інтегральний показник Індексу інвестиційної привабливості у першій половині 2021 року дещо зріс у порівнянні з минулим періодом та склав 2,84 бали з 5-ти можливих. У попередньому періоді показник індексу складав 2,40 балів.

Про це йдеться у результатах експертного дослідження, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією разом з юридичною фірмою «Василь Кicіль і Партнери».

Як зазначається, генеральні директори членських компаній асоціації з обережністю покращують свої оцінки бізнес-клімату. Відсоток СЕО, які вважають поточний інвестиційний клімат несприятливим, залишається суттєвим — 58%. Однак цей показник значно зменшився у порівнянні з кінцем 2020 року, тоді він складав цілих 78%. Ще 29% респондентів вважають поточний інвестиційний клімат нейтральним, а інші 13% оцінюють інвестклімат України як сприятливий. І цей показник вдвічі збільшився у порівнянні з другою половиною 2020 року.

Покращилася також і оцінка піврічної динаміки бізнес-клімату. Тільки 15% вважають, що інвестклімат погіршився за останні 6 місяців (раніше таких було 66%). Водночас більшість, а саме 53% переконані, що умови ведення бізнесу не зазнали змін, і ще 32% помітили покращення бізнес-клімату.

Прогнози розвитку інвестклімату у наступні пів року також стали більш оптимістичними. Більшість респондентів, зокрема 58% вважають, що інвестклімат залишиться незмінним у 2-му півріччі 2021. Ще 25%, тобто кожен четвертий бізнесмен, очікують покращення інвестклімату у найближчі пів року. У попередньому періоді тільки 1 з 10 вважав, що умови покращаться. Так само меншим став і відсоток песимістів — тільки 17% очікують подальшого погіршення ситуації.

Практично кожен п«ятий СЕО, а саме 19% усіх опитаних вважають, що новим компаніям буде вигідно інвестувати в Україну протягом найближчих шести місяців. Інші 35% респондентів з цим не погоджуються, і майже половина — 46% — вагаються. 

Головними проблемами для бізнесу СЕО традиційно вважають слабку судову систему (так стверджують 90% опитаних), високий рівень корупції (80%), а також тіньову економіку (65%). Серед інших перепон розвитку інвестклімату директори називають непередбачувані умови ведення бізнесу, гальмування необхідних для співпраці з МВФ реформ, високу кадрову ротацію в Уряді, нестабільність у відносинах України з закордонними партнерами, податковий тиск.

Серед позитиву бізнес-лідери виділяють стабілізацію ситуації з коронавірусом, стабільний валютний курс, низьку облікову ставку, діджиталізацію державних послуг, запуск ринку землі та початок зміни суспільного договору з олігархами, підтримку значних інвестиційних проєктів.


Для довідки: Європейська Бізнес Асоціація проводить дослідження »Індекс інвестиційної привабливості України» з 2008 року. За всю історію вимірювання Індекс жодного разу не сягнув позитивної зони — вище 4 балів.

У цій хвилі опитування взяв участь 91 керівник найбільших міжнародних та українських компаній. Для розрахунку індексу використовується шкала Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 — це вкрай негативно, 5 — вкрай позитивно, 3 — нейтрально.