Україні необхідна співпраця з Китаєм

04 травня 2018, 09:15 2457

Залучення інвестицій з Китаю дозволить Україні дати поштовх у розвитку промисловості й сільського господарства.

Таку думку висловив голова ради НБУ Богдан Данилишин.

Він зазначив, що Китай за період незалежності України вклав в українські облігації й надав нам кредитних ліній на $7 млрд.

«Якщо ж подивитися саме на прямі іноземні інвестиції з Китаю в Україну, то питома вага нашої країни знаходиться на рівні статистичної похибки: в минулому році — 0,004% від суми прямих іноземних інвестицій КНР», — сказав Данилишин.

Він назвав суми прямих китайських інвестицій в акціонерний капітал українських підприємств: 2012 рік — $28,3 млн, 2013 рік — $31,1 млн, 2014 рік — $36,7 млн, 2015 рік — $34,7 млн, 2016 рік — $33,6 млн.

«До чого я веду? А до того, що інвестиційна експансія китайського капіталу в світі — серйозне явище довгострокового характеру. Намір Євросоюзу і США дещо обмежити приплив прямих інвестицій з Китаю відкриває можливості іншим країнам, в тому числі й Україні», — вважає Данилишин.

На його думку, китайські компанії не будуть так вже сильно (як європейські й американські) збентежені корупцією, яку Україна поки ще не поборола — в КНР з цим питанням теж все аж ніяк не ідеально.

«А нинішні ризики в українській економіці, крім негативних аспектів, мають і зворотний бік медалі — високу прибутковість, що може привернути китайських підприємців», — зазначив експерт.

Але для успіху, на його думку, потрібно проаналізувати раніше допущені помилки — в українців поки рідко доходила справа до реалізації анонсованих великих проектів за участю китайської сторони. Втім, Китай традиційно «грає в довгу» і готовий надати Україні шанс показати себе як відповідального ділового партнера, вважає Данилишин.

«Нарешті, чи не найважливіше. Китай обґрунтовано вважається найбільшим геополітичним гравцем. Якщо Україні вдасться серйозно зацікавити китайських інвесторів у веденні довгострокового бізнесу в нашій країні, логічно розраховувати, що цей бізнес буде знаходитися під політичним захистом влади КНР», — пояснив експерт.

На його думку, це важливо через те, що Україна постійно буде знаходитися перед загрозою чергового витка російської зовнішньої агресії. Але якщо китайський бізнес буде масштабно зацікавлений в Україні, то на додаток до США ми отримаємо ще одного союзника, вплив якого на Росію дуже істотний.

«Якщо ми зможемо задовольнити інтерес Китаю щодо України, в тому числі, давши точку прикладання накопиченим в КНР інвестресурсам, значить зможемо задовольнити його потреби щодо нас, але зможемо досягти і своїх цілей. Залучити масштабні прямі інвестиції, тим самим давши поштовх розвитку промисловості та сільського господарства України», — вважає Данилишин.


AgroPortal.ua за матеріалами «Економічного дискусійного клубу»