Врятувати молочний сектор допоможе досвід Прибалтики

29 вересня 2016, 07:00 2938

Вартість якісного молока в Україні найнижча в світі. Якщо така тенденція продовжиться, то ми втратимо власну молочну галузь.

Таку думку висловила віце-президент Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк.

За її словами, хорошим прикладом виходу з молочного колапсу для України може стати Прибалтика.

«Наші ринки багато в чому схожі, вони також втратили основного експортера молочної продукції та сиру в особі Росії. Але, незважаючи на це, зараз їх господарства активно розвиваються і нарощують експорт продукції в інші країни. Вихід з молочної кризи будувався на трьох базових принципах: кооперація, контроль якості, виробництво молока екстра-класу», — говорить експерт.

Об'єднання фермерам давалося важко, адже виробники побоювалися, що кооператив стане тим самим колгоспом, в якому вони знову стануть безправними. Але зараз литовці впевнені, кооперація — єдиний шлях еволюції галузі. Така форма роботи дає господарствам можливість скоротити витрати, отримати максимальну додану вартість, виключити з ланцюжка продажів посередників і захистити свої права.

Другий важливий крок, зазначає Анна Лавренюк, — це контроль якості продукції. У 1993 р. в Каунасі (Литва) створили підприємство Pieno Tyrimai, яке згодом акредитувалося як центральна незалежна лабораторія. Сьогодні лабораторія обслуговує 24 тис. виробників молока: в режимі 24/7 робить фізико-хімічні, хімічні та мікробіологічні дослідження, на основі яких формується ціна на сировину. Крім цього, лабораторія контролює продуктивність корів, відстежує захворюваність поголів'я і застосування антибіотиків. А результати перевірки зразків фермерам повідомляють на сайті лабораторії, через СМС і по електронній пошті.

«Третій крок — виробництво молока екстра-класу і вихід на світові ринки», — вважає віце-президент Асоціації виробників молока, додаючи, що тільки 40% литовського молока йде на внутрішній ринок, решта 60% на експорт, а самі молочні продукти мають високу якість, тому фермери отримують за свій продукт хорошу ринкову ціну.

Таким же сценарієм потрібно скористатися і Україна, вважає Ганна Лавренюк.

«Приємно відзначити, що кількість молока екстра-класу в нашій країні зростає. Якщо за перше півріччя 2015 р. до класу «екстра» відносилося лише 9,7% молока, що надійшло на переробку, то за результатами 2016 р. ми бачимо підвищення обсягів до 13,7%», — додала експерт.


AgroPortal.ua за матеріалами ЛІГА.net