Чому у Зеленського може вийти відкрити ринок землі

03 травня 2019, 09:20 3294

Земельна реформа — одна з найважливіших і корисних для України, однак вона непопулярна серед населення. Вирішення цієї проблеми — правильні комунікації.

Таку думку висловила викладач Київської школи економіки Анна Вахітова.

Вона нагадала, що однією з передвиборчих обіцянок Володимира Зеленського було формування прозорого ринку землі.

«І хоча ця сфера не входить безпосередньо до зони прямої відповідальності Президента, результати перегонів засвідчили — правильні комунікації в сучасному світі важливі як ніколи. Щоб нарешті досягти прогресу в земельному питанні, слід звернути максимальну увагу на побудову чіткої комунікаційної стратегії», — вважає експерт.

Вахітова нагадала, що, на думку багатьох спеціалістів, діючий мораторій на продаж землі в першу чергу вигідний переважно великим землекористувачам та шахраям.

«Аргументи дуже прості: обмежений обіг землі знижує вартість оренди (яка є чи не найнижчою в Європі), породжує непрозорі та напівлегальні схеми продажу, рейдерство, заохочує неефективне розпорядження незареєстрованими державними і комунальними землями, живить корупційний ринок», — пояснила вона.

Експерт зауважила, що при цьому ані власники землі, ані решта населення не поспішають активно підтримати заклики міжнародних організацій та тих місцевих експертів, які наполягають на відкритті ринку землі. Серед причин називають досвід великої приватизації заводів-пароходів у 90-х, який залишив у багатьох гіркий присмак розчарування. Підживлює сумніви населення відсутність справедливих судової та правоохоронної систем.

«Чимало політиків та експертів зазначають, що дрібним та середнім аграріям бракує грошей, аби купувати землю, а адекватної системи кредитування цього напрямку для них немає. А отже багато хто побоюється, що українську землю скуплять олігархи чи іноземці», — додала Вахітова.

Знання українців про мораторій переважно базуються на інформаційному контенті, який створюють ЗМІ, вважає вона.

«Дуже незначна частка (6%) населення докладає зусиль, щоб розібратись із законодавством або вивчити аналітичні огляди. Наявність земельної ділянки у власності респондента або родичів впливає лише на те, що респондент частіше визначається зі своїм ставленням «за» чи «проти». Але навіть власники землі не  висловлюють значної підтримки земельної реформи. Разом з тим, рівень впорядкованості земельних відносин у районі чи місті не має значного впливу на ставлення населення до скасування мораторію (дослідження автора). Такими переконаннями легко маніпулювати», — підкреслила експерт.

Крім того, Вахітова уточнила, що під час міжнародної конференції Світового Банку «Земля та бідність» у Вашингтоні, експерти визначили сім причин, через які забезпечення права на землю та майно належить до основних питань глобального порядку денного:

- забезпечені права на землю є важливою опорою для сільського господарства;

- забезпечені права на землю мають важливе значення для розвитку міст;

- забезпечені права власності та доступу до землі є надзвичайно важливими для розвитку приватного сектору та створення робочих місць;

- забезпечені права власності є життєво важливими для збереження миру;

- забезпечені права власності є важливим інструментом для розширення прав і можливостей жінок;

- забезпечені права власності сприяють забезпеченню прав корінних народів;

- забезпечені права власності сприяють кращому захисту навколишнього середовища.

«Всі ці причини є як ніколи важливими для України. Володимир Зеленський в ході передвиборчої кампанії неодноразово заявляв, що підтримує зняття мораторію на продаж сільгоспземлі та формування прозорого земельного ринку. Планка очікувань стоїть дуже високо. Успішність земельної реформи прямо залежить від поінформованості населення, місцевих органів самоврядування та депутатів», — вважає експерт.

Вахітова висловила сподівання, що комунікаційний досвід команди новообраного Президента допоможе створити правильне інформаційне поле і нарешті завершити одну з найважливіших реформ в Україні.


AgroPortal.ua за матеріалами Liga.net