logo

Думка експерта

Високоолеїновий соняшник: аграріям — премія, споживачам — здоровий продукт Джерело фото: corteva.com.ua

Високоолеїновий соняшник: аграріям — премія, споживачам — здоровий продукт

Думка експерта Сергій Харін 12 червня 2019. 08:06 959

В Україні нинішнього сезону вже до 500 тис. га засіяно високоолеїновим соняшником, і його частка найближчим часом сягне 10-15%.

Високоолеїновий соняшник — це соняшник із вмістом в олії олеїнової кислоти Омега-9 (мононенасичена жирна кислота) понад 82% і низьким вмістом лінолевої кислоти Омега-6 (поліненасичена жирна кислота). Олія, виготовлена з такого соняшнику, має безліч корисних властивостей і характеризується найвищим вмістом вітаміну Е (альфа-токоферолу) — 45 мг/100 г.

Керівник бізнесу у Східній Європі Corteva Agriscience™ Сергій Харін зазначає, що така динаміка дозволить вже через 1-2 роки вільно купувати корисний і недорогий продукт — високоолеїнову олію — в усіх українських продуктових крамницях.

«До високоолеїнового соняшнику підштовхують люди, які прагнуть вести здоровий спосіб життя. Їх стає все більше. А нова філософія Corteva Agriscience™ спонукає нас особливо зосереджуватися на сучасних споживчих тенденціях», — уточнює Сергій Харін.

Він нагадує, що трендова олія з високоолеїнового соняшнику має найвищий вміст вітаміну Е, котрий є антиоксидантом, зміцнює імунітет людини, зменшує ризик виникнення ракових захворювань і хвороб серцево-судинної системи.

Європа також працює над багатьма проектами для отримання дешевої та доступної олеїнової кислоти Омега-9 (мононенасиченої жирної кислоти). У звичайній соняшниковій олії її, на жаль, значно менше. А от високоолеїнова прирівнюється за вмістом цієї корисної речовини до оливкової олії.

Завдяки підвищеній стійкості до окислення, ВО олія не потребує гідрогенізації та має більший термін зберігання — у 5 разів порівняно зі звичайними оліями.

Доступність і корисність такої олії стимулюють великих світових виробників ввести її до складу своїх популярних продуктів. Відповідно, вони зможуть позиціонувати свою продукцію як значно здоровішу.

«Провідні компанії-виробники харчових продуктів вже склали плани, в яких упродовж найближчих 5-10 років збираються замінити дешеву пальмову олію у своїх рецептурах на доступну і корисну високоолеїнову», — зазначає Сергій Харін.

Очікується, що виробники високоолеїнового соняшнику мають отримувати від 30 до 100 доларів премії на тонні своєї продукції. Коливання розміру цієї премії були різні. Головним фактором для її гарантованого отримання, уточнює Сергій Харін, є укладання 2-3-річних контрактів з великими споживачами такої сировини з фіксацією премії. Приклади успішних домовленостей в Україні вже є, і вони спонукають агрокомпанії поступово переходити саме на вирощування більш прибуткового соняшнику. Оскільки затрати на вирощування ВО соняшнику схожі із затратами на виробництво звичайного соняшнику, а дохід завдяки премії — вищий.

Якщо порівнювати частку високоолеїнового соняшнику в країнах Європи і в Україні, то у нашої країни ще є величезний потенціал для збільшення. Зокрема, фермери Франції вже вирощують понад 60% високоолеїнового соняшнику, в Іспанії — до 20-30%. В Україні цей показник — 3-5%.

Сергій Харін визнає, що в українських магазинах поки що важко знайти бутильовану високоолеїнову олію. Про неї та її виробників відносно мало інформації. Більшість продукції виробникам вигідніше експортувати: «Серед українських виробників, які перебувають у тренді: Промислова група ViOil (Вінниця), компанії DANKEN (Мелітополь), Allseeds (Одеса), «Укролія» (Полтава).

Українцям краще купити їхню продукцію і отримати доступний вітамін Е зі своїх полів замість того, щоб переплачувати за оливкову олію та підтримувати виробників із інших країн. Вартість пляшки високоолеїнової олії на 10-20% більша за звичайну соняшникову, але майже вп'ятеро менше за оливкову».

Тенденція до збільшення попиту на високоолеїнову олію є. Так само зростає досвід агровиробників у плані вирощування відповідних гібридів соняшнику, пристосованих до умов конкретних регіонів.

Компанія Corteva Agriscience™ у своєму портфелі продуктів пропонує фермерам найбільш широкий спектр гібридів ВО соняшнику на ринку України: від гібридів для звичайної технології зі стійкістю до 7-ми рас вовчка до гібридів для технологій ЕкспресСан та Клеарфілд (всього 8 гібридів) для всіх зон України!


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги