В Україні близько половини врожаю зерна ніде зберігати

13 листопада 2017, 13:10 2484

Більшість українських агровиробників через брак елеваторів змушені продавати зерно трейдерам «з коліс», не маючи можливості дочекатися зростання цін на світових ринках і отримати більш високий дохід.

Про це заявила генеральный директор KMZ Industries Валерія Калашник в інтерв'ю Agravery.

«З 66 млн. т врожаю зерна, зібраного в 2016 р., тільки 50% було забезпечено місцями зберігання. В Україні близько 1300 зерносховищ, де може зберігатися 30-35 млн т. Тож ще 25-30 млн т вимагають своїх елеваторних потужностей — це загальна статистика по культурах, адже сучасні елеваторні комплекси дозволяють зберігати всі види зернових», — сказала Калашник.

Вона зазначила, що поки що більше половини врожаю аграрії змушені продавати відразу після збору, коли ціни на ринку знаходяться на мінімальному рівні. Різниця в цінах між продажем відразу після збору врожаю і цінами лютого-березня становить 10-12%.

«Ситуацію погіршує те, що близько 45% зерносховищ — це склади підлогового зберігання з низьким рівнем механізації, мінімальної автоматизацією — довготривале зберігання в них зерна пов'язане з ризиком великих втратат продукту і падіння його якості», — пояснила гендиректор KMZ Industries.

За її даними, регіони з найбільшим дефіцитом — це Львівська, Закарпатська та Івано-Франківська області. У цих областях потреба в зерносховищах забезпечена лише на 30%.

Калашник також додала, що в період з 2014 по 2017 рік було введено в експлуатацію понад 400 нових об'єктів. А за останні 10 років приріст потужностей склав близько 10 млн.т.

«Та не зважаючи на це, наступні 5-8 років попит буде стабільно високим. Не варто забувати, що врожайність зернових в Україні на 25-30% нижче, ніж в Європі, а значить врожаї будуть зростати в міру впровадження нашими виробниками передових технологій вирощування зернових культур. Загальний обсяг врожаю вже в найближчі роки може досягти показника в 70-75 млн. т, що тільки посилить брак в потужностях по зберіганню», — прогнозувала вона.