logo

Думка експерта

В Україні немає дефіциту вагонів. Проблема — в неефективному використанні Джерело фото: АПК-Інформ

В Україні немає дефіциту вагонів. Проблема — в неефективному використанні

Думка експерта Антон Видницький 08 червня 2018. 11:20 2249

Залізничні перевезення й досі є в Україні найбільш затребуваними з усіх видів вантажоперевезень, незважаючи на всі проблеми.

Таку думку висловив заступник директора ПП «Атланта-Агро» Антон Видницький.

«Конкуренція з боку річкового транспорту дійсно присутня, поки, щоправда, вона несуттєва. Але ми думаємо, що цей ринок у майбутньому буде перспективним», — зазначив він.

За словами Видницького, автотранспорт і раніше конкурував із залізничними перевезеннями, проте кожен займає свою нішу в логістичному ланцюжку. В основному, автомобілі перевозять зерно з господарств і з поля на елеватор, а залізничний транспорт везе його в порти.

«Щодо питання дефіциту вагонів. Моя думка, що такого поняття, як «дефіцит вагонів», немає. Питання полягає в їх ефективному використанні й наявності інфраструктури для цього. На даний момент в країні близько 18 тис. вагонів-зерновозів, і ця кількість буде зростати. Крім того, що трейдери і експедитори активно будують вагони, багато компаній їх завозять з країн СНД. Тільки за останній рік завезено близько 3 тис. вагонів. У 2018/19 МР, вважаю, буде завезено ще стільки ж. Тобто кількість вагонів збільшується, але проблема «дефіциту» залишається», — пояснив він.

Видницький підкреслив, що основні проблеми зараз — це відсутність тяги і простої в портах у «високий сезон». Саме це і веде до зменшення оборотності рухомого складу. Саме ця частина інфраструктури зараз потребує модернізації в першу чергу.

«Не буде маневрових — не буде своєчасного вивезення та оборотності рухомого складу. Що стосується портів, то вони дійсно розвиваються і в частині потужності перевалки, і в частині під'їзних шляхів», — сказав він.

Разом з тим, Видницький відзначив позитивні сторони в діяльності залізниці — автоматизацію розподілу зерновозів.

«Сама ідея автоматизації процесу розподілу вагонів-зерновозів правильна. Але, на мій погляд, існуюча система потребує доопрацювання. Процес розподілу вагонів повинен був стати прозорим і зрозумілим для всіх, але по факту логіка і алгоритм незрозумілі нікому... Вагони можуть заадресовуватися без підтверджених АРМів або не подаватися при їх наявності. Можливо, система вплинула на корупційну складову, але поки у неї багато недоробок. Сподіваємося, в майбутньому ми отримаємо програмний продукт, що задовольнить усіх учасників ринку», — зазначив він.

Видницький підтримує рішення «Укрзалізниці» не вантажити менше 5 вагонів.

«Те, що елеваторам необхідно розвивати свою пропускну здатність, — безперечно. Ми підтримуємо «Укрзалізницю» в даному питанні, бо розуміємо, що це рішення необхідне для збільшення оборотності рухомого складу і дозволить вивільнити частину локомотивів. Але, на наш погляд, повинен бути перехідний період, за який елеватори спільно з УЗ повинні або збільшити фронт навантаження, або оформитися по інших станціях, що спричинить за собою підвищення станційних зборів», — зазначив він.

Видницький підкреслив, що при цьому потрібно розуміти, чому елеватор не міг відвантажувати 10 вагонів — можливо, він просто їх не отримував через систему автоматичного розподілу вагонів (такі випадки в цьому сезоні не рідкість), або через відсутність локомотивів вагони до нього просто не доходили.

«Багато елеваторів самі зацікавлені в збільшенні кількості відвантажень. Але якщо вони вкладають в свою інфраструктуру, а вагони до них як не доходили, так і не доходять, то це не їх провина. Принаймні, керівництво УЗ в цьому питанні запропонувало сформувати робочу групу спільно з бізнесом для оцінки даного наміру, а якщо є діалог, це вже добре. Тож час покаже», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами «АПК-Інформ»


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги