Рано чи пізно прийдемо до вищих стандартів

07 березня 2017, 07:22 2452

Тільки-но український виробник починає замислюватись над експортом, неодмінно постає питання про дотримання європейських стандартів. Скажімо, для продукції тепличного виробництва міжнародні закупники, як правило, вимагають сертифікацію GlobalG.A.P.

GlobalG.A.P. — це стандарт безпечності сільськогосподарської продукції, основною передумовою якого є застосування належних аграрних практик. Якщо раніше про нього чуло небагато виробників, то зараз інтерес до цієї системи в Україні швидко зростає. Тому що є розуміння: на цивілізовані норми рано чи пізно перейдемо всі.

Відмінність стандарту GlobalG.A.P. полягає у тому, що безпечність вирощеного аграрного продукту  визначається за результатами ретельної перевірки технології вирощування та системи господарювання. Іншими словами, якщо сільськогосподарську продукцію вирощено згідно з рекомендаціями щодо застосування пестицидів та добрив, з належним дотриманням вимог охорони та гігієни праці, з урахуванням аналізів інших можливих ризикових факторів, то, звісно, вона буде безпечною для споживання.

Задля досягнення такої мети рекомендую ретельно занотовувати усі процеси: технологію вирощування, систему охорони праці, хід збирання, доробки, переробки. Аналізуючи ці параметри, аудитор зробить висновок, чи є ваша продукція безпечною, чи маєте ви право на отримання  сертифікату. Або ж порадить, як виправити виявлені невідповідності.

Почати роботу з впровадження  системи GlobalG.A.P. варто з її вивчення. Для цього потрібно відвідати офіційний сайт стандарту www.GlobalG.A.P..org  і завантажити  основні документи, а саме — Control points and compliance criteria (контрольні точки і критерії відповідності), GlobalG.A.P. check list (лист для самоперевірки GlobalG.A.P.).

На що, в першу чергу, звертають увагу аудитори GlobalG.A.P.? Значною мірою це залежить від виду агровиробництва. Наприклад, на  тепличних комплексах особливо  контролюється  гігієна праці, адже у замкнутому просторі одночасно працює багато людей. Тому саме дотримання санітарних норм має дуже велике значення. Щонайменше, усі співробітники обов’язково повинні пройти медогляд, оскільки постійно мають прямий контакт із продукцією. Зауважуються наявність обладнаних побутових кімнат, умови задоволення гігієнічних потреб працівників, санітарія транспорту та іншого обладнання.

Ключовою специфікою виробництва закритого ґрунту є також правила поводження зі склом та пластиком, яких у теплицях багато, що несе значний ризик забруднення овочів твердими уламками. Чіткі процедурні рішення у таких умовах повинні убезпечити як продукт від механічних пошкоджень, так і працівників від травм.

Пестициди та добрива мають правильно зберігатися, щоби не допустити забруднення навколишнього середовища. Однією з нагальних проблем при цьому є обмежений перелік пестицидів, які мають реєстрацію для застосування в умовах закритого ґрунту. Тому необхідно ретельно ставитися до їх вибору. Звісно, краще переходити на біологічні методи захисту.

За національним законодавством, зразки кожної партії вирощеного продукту мають проходити тестування за низкою показників: пестициди, нітрати, радіонукліди, важкі метали.  Але інколи ці висновки можуть не визнаватися GlobalG.A.P., оскільки ці лабораторії повинні пройти акредитацію ISO 17025 і мати можливість визначати щонайменше 200-300 діючих речовин.

Звісно, вагомим питанням стає оплата за отримання сертифікату GlobalG.A.P.. Сам аудит коштуватиме виробнику €3-3,4 тис. щороку. Крім того, треба витрачатися на обов’язковий аналіз продукції на вміст пестицидів. Залежно від лабораторії він коштує від €250-300 за зразок. У разі залучення консультанта «зі сторони» виробник нестиме витрати ще й на оплату його послуг. Тому кожному з виробників варто ретельно прорахувати доцільність запровадження такої системи.

Ігор Чечітко, експерт з підготовки до сертифікації GlobalG.A.P.