Що загрожує Україні в разі глобальної економічної кризи?

04 березня 2019, 09:52 3144

Одна з найбільш обговорюваних тем у світовій спільноті — наскільки великі ризики нової економічної кризи. На думку багатьох глав держав, бізнесменів та експертів, криза можлива, і її причини будуть пов'язані з торговими війнами, цінами на нафту і Brexit.

Про це розповів генеральний директор, власник інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

«Поки серйозних підстав для настання фінансової кризи, кризи неплатоспроможності, немає. Хоча деякі передумови для того, щоб у світовій економіці почалися проблеми, — є», — зазначив він.

За словами експерта, хвилювання на світових ринках викликає економіка Китаю, яка останні десять років була локомотивом світового економічного зростання, а зараз сповільнюється. Реакція світових ринків сировини може вплинути на Україну, тому що вона все ще дуже залежить від цін на сировину, особливо на зерно, руду і сталь.

У разі відсутності прогресу в переговорах між США і Китаєм мита на імпорт товарів з КНР можуть значно вирости, що призведе до подальшого уповільнення зростання його економіки. Але експерти вважають, що надії на прогрес в торгових переговорах між США і Китаєм все ж є, додав Мазепа.

«Передумовами для світової кризи можна вважати і «охолодження» економіки Євросоюзу, який є головним торговим партнером України. Ми бачимо, що в Німеччині, Франції та Італії — трьох ключових економіках ЄС — знижуються темпи економічного зростання», — додав експерт.

Він підкреслив, що достовірно сказати, коли буде нова фінансова криза, не може ніхто.

«Ми пам'ятаємо, що була криза у 1998 році, була криза у 2008 році. І в зв'язку з такими календарними особливостями багато експертів говорили про 2018-й як про рік нової світової кризи. Але цього не сталося, відповідно, ці очікування поступово пересуваються на 2019-2020 роки. Проте, я вважаю, що, якщо і будуть проблеми з економічним зростанням в ключових економіках світу, то це абсолютно не обов'язково призведе до серйозної глобальної економічної кризи», — вважає експерт.

З останніх двох серйозних криз були зроблені висновки. Так, Федеральна резервна система США вже відклала підвищення процентних ставок, які очікувалися в січні 2019 року. Тобто Федрезерв використовує всі механізми, які були випробувані на минулих кризах (емісія грошей, зниження ставок тощо), ще до того, як ситуація зайде надто далеко. І це дозволить світу уникнути серйозних проблем, вважає Мазепа.

«Найбільшим ризиком для України є падіння цін на ресурси, насамперед на продукцію металургії та аграрного сектору. Якщо буде істотне зниження цін, то, звичайно, у нас може початися новий виток економічної кризи: коли наші експортні сектори не будуть заробляти достатню кількість валюти. Відповідно, у нас можуть бути проблеми зі стабільністю гривні. Хоча на найближчі півроку у нас є непоганий запас міцності — минулорічний рекордний врожай в країні додає надій на стабільність валюти», — пояснив експерт.

За його словами, крім врожаю, Україні також варто розраховувати на підтримку іноземних кредиторів. Так, НБУ прогнозує, що західні фінансові партнери нададуть кредитів більш ніж на $9 млрд — а це майже половина грошей, які потрібно буде виплатити в 2019-2021 роках. Тому, якщо МВФ залишиться з Україною, то найближчі два роки можна спокійно прожити без серйозних наслідків для нашої фінансової системи.

«Для бюджетів МВФ і ЄС кошти, що виділяються для підтримки України, є краплею в морі. Тому, навіть якщо трапиться новий виток кризи, і їм доведеться витрачатися на порятунок економік побільше України, навряд чи вони відмовляться нас підтримати. Звичайно, все залежить більшою мірою від самої України — чи будемо ми відповідати тим вимогам, які виставляє нам МВФ і ЄС», — прогнозує Мазепа.

Українцям же варто подумати про диверсифікацію ризиків, вважає він. Якщо є заощадження, то бажано частину з них тримати в твердій валюті (причому в різних валютах), частину — на депозитах у гривні або в цінних паперах Мінфіну, поки вони приносять хорошу прибутковість. У що точно не потрібно вкладатися для збереження капіталу — так це в різного роду криптовалюти, підсумував фінансист.


AgroPrtal.ua за матеріалами НВ