Білорусь може стабілізувати ціни на молочні продукти в Україні

11 грудня 2020, 10:00 1848

Молочні галузі України та Білорусі останніми роками розвивались за різними сценаріями і майже не перетинались. Але така ситуація може скоро змінитись.

Таку думку висловив провідний аналітик «Інфагро» Максим Фастєєв.

Він нагадав, що 10 років тому в Україні на переробку потрапляло близько 4,3 млн т молока, майже половина з якого надходила від господарств населення. Білоруська галузь переробляла тоді близько 6 млн т сировини, 95% з якої було від промислових підприємств. Тобто якість білоруської сировини була одноріднішою, на відміну від строкатого складу українського сирого молока.

«Білорусь скористалася російським баном на імпорт європейської та української продукції та наростила обсяги переробки та експорту молочних продуктів (у 2020 році на переробку потрапить близько 7 млн т сировини). За цей же час Україна скоротила обсяги товарного молока, але покращила якість сировини і продукції (в 2020 році галузь отримає 3,5 млн т під промислову переробку, а частка господарств населення скоротилася до 25%)», — продовжує експерт.

Крім того, як зазначив Фастєєв, Україна з експортоорієнтованої країни цього року майже збалансувала обсяги зовнішньої торгівлі в еквіваленті сирого молока, а в грошовому навіть перетворилася на нетто-імпортера. Причин такого перетворення декілька. Зокрема, дешеве та низькоякісне молоко від населення швидко відходить, а якісна сировина сільгосппідприємств не встигає відшкодувати різницю. Паралельно з тим останні декілька років спостерігається зростання потреби внутрішнього ринку. Тому логічно, що в Україні активно зростає молочний імпорт.

Так, обсяг імпорту з 0,2 млн т у молочному еквіваленті в 2019 р. цього року зросте до 0,5 млн т, тобто у 2,5 рази. Експорт при цьому скоротиться з 0,8 млн т до 0,6 млн т. Це рекордно високі показники імпорту та рекордно низькі цифри експорту для молочної галузі, пояснює спеціаліст. 

«Імпорт привабливіше за ціною через високу вартість сирого молока в Україні та неефективну переробку, яка майже не розвивалась протягом останнього десятиріччя», — додає Фастєєв.

Після здешевлення гривні у ІІ півріччі та здорожчання молочної продукції в Євросоюзі, підкреслює експерт, спостерігається сповільнення темпів росту її імпорту до України. Внутрішні ресурси стали привабливішими за вартістю, тому восени спостерігається конкурентна боротьба за молочну сировину всередині країни: закупівельні ціни на сире молоко наразі посідають рекордні позиції, що однозначно вплине на здорожчання молочних товарів і на полицях магазинів у найближчі місяці.

«Прогнози на наступний рік також повністю залежатимуть від девальваційних процесів. За обмеженої пропозиції внутрішнього ринку Україна буде залежною від доступності імпорту, відповідно до цього і визначатимуться ціни й обсяги продажів… Ризики девальвації високі, отже, високими є й очікування інфляції молочної полиці, зниження платіжної спроможності покупця й падіння попиту. Проте, як не дивно, але Білорусь може стабілізувати цінові коливання в Україні», — вважає Максим Фастєєв.

На його думку, поточна політична невизначеність у сусідки генерує більше ризиків, аніж реальних сценаріїв, але точно можна стверджувати, що економічна ситуація в Білорусі наступного року буде напруженою. Отже, ймовірність девальвації національної валюти (білоруського рубля) висока.

«На відміну від України, Білорусь залишається експортоорієнтованою країною. Обсяг її зовнішніх продажів у 2020 р. становитиме приблизно 65% від надходження сировини на переробку. Наразі навіть факт того, що закупівельні ціни на молоко в Білорусі дешевше, ніж в Україні, а також те, що країни мають безмитну торгівлю, не робить Україну пріоритетним напрямком для білоруського молочного експорту. Причина зрозуміла — Росія, куди можна продати великі обсяги продукції за привабливішими цінами. Останніми роками також можна зазначити зростання поставок до Китаю, куди просто можна постачати великі обсяги товару і вже регулювати промисловий баланс», — констатує експерт.

Але Росія сама нарощує виробництво і переробку сирого молока, а отже витіснятиме Білорусь зі свого ринку, вважає Фастєєв.

«Водночас девальвація стимулює експортні процеси, тому білоруські експортери збільшуватимуть відвантаження молочної продукції (в першу чергу, тривалого зберігання) на треті ринки, в тому числі до України.

Темпи зростання імпорту білоруської молочної продукції до України зараз цілковито залежать від економічної ситуації та девальваційних процесів в обох країнах», — підсумував він.


AgroPortal.ua за матеріалами AgroTimes