logo

Спецпроекти

Аграрний лайфхак // Успішний санітарний  захист рослин

Аграрний лайфхак // Успішний санітарний захист рослин

Спецпроекти 05 липня 2018. 06:52 604

Різні грибкові захворювання можуть вразити насіння під час проростання й появи сходів, а також молоді паростки сорго: пітіозна коренева гниль, ризоктоніоз, пероноспороз.

Потрібно ретельно вибирати насіння, оскільки захист від хвороб забезпечується фунгіцидною обробкою, яка проводиться на сертифікованому насінні.

Захворювання при вегетації

Основні хвороби, які можуть ушкодити сорго в період вегетації, пов’язані з грибами типу Fusarium або Macrophomina.

Ці грибкові захворювання зазвичай розвиваються в другій половині циклу; вони викликають гниття шийки та нижньої частини стебла і можуть призвести, у найважчих випадках, до переривання живлення, висихання рослин і до проблем вилягання наприкінці циклу.

Їхній розвиток, в основному, пов’язаний з несприятливими погодними умовами (високі температури й водний стрес) у період наливу зерна.

Для обох хвороб характерні такі симптоми: ушкодження внутрішніх тканин на рівні нижньої частини стебла, що супроводжуються при фузаріозі внутрішнім знебарвленням від рожевого до фіолетового кольору й присутністю мікросклероціїв при Macrophomina.

Порада:

  • Ризик можна скоротити, зменшуючи густоту посіву і правильно використовуючи зрошення: під час стадії наливу зерна зрошення може бути ефективним рішенням для ґрунтів з невеликими запасами вологи.
  • Щодо фузаріозу, наполегливо рекомендується обирати сорти, стійкі до цього захворювання.

Вибір сорту

Сорго налічує більше 300 зернових і фуражних сортів, внесених у європейський каталог. З 2014 р. цей список постійно поповнюється, особливо завдяки раннім гібридним сортам, що стають усе більше врожайними. Крім того, вибір сорту є ключовим фактором успішного вирощування сорго. Нижче наведені посилання на веб-сайти компаній-постачальників, що мають у каталогах насіння сорго: Caussade Semences, Euralis Seeds, KWS, RAGT Semences, Semences de Provence.

Комахи

Підземні шкідники

У ситуації ризику шкода від коваликів може торкнутися сорго. Головним чином, атаки можуть відбуватися під час стадії проростання й появи сходів. Вони призводять до втрати сходів. Шкода може посилитись через несприятливі погодні умови. Розрізнені атаки можуть торкнутися й більш розвинених рослин (від 2 до 6 листків), призводячи до в’янення останнього листка, пов’язаного із проколюванням на рівні шийки, що спричиняє загибель рослини.

Порада:

Перше правило профілактики полягає в тому, щоб створити всі сприятливі умови для швидкої появи сходів культури: достатньо прогрітий ґрунт (остерігайтеся надто раннього посіву), добре підготовлений, рівномірний посів (глибина, контакт зерно - ґрунт).

Крім цього, можна використовувати насіння, оброблене інсектицидом, або застосовувати локалізовану обробку ґрунту під час посіву.

Надземні шкідники

Вогнівка й Sesamia inferens (рожева стеблова совка)

Комахи, що шкодять кукурудзі (вогнівка), можуть напасти й на сорго. Збиток буде меншим, ніж від коваликів, і на сьогоднішній день їхній вплив на врожайність обмежений. Симптоми виражаються у видимому проколюванні листя під час виходу в трубку, а потім у появі ходів у нижній частині стебла.

Порада:

Агрономічне вирішення боротьби полягає в тому, щоб дрібно подрібнювати залишки врожаю. У випадку сильного ураження можливе застосування дозволеного інсектициду.

Цикадка

Про укуси цикадок свідчать білі цятки на листі. Ці симптоми можна спостерігати доволі часто, але їхній вплив на врожай обмежений.

Попелиця

Присутність попелиці на сорго в червні – часте явище, але здебільшого триває воно недовго.

Порада:

Якщо колонії починають дуже розростатися (нижче наведені граничні значення) і якщо вони не зникають з часом, можливо, слід застосувати спеціальний продукт.

Heliothis (бавовняна совка)

Личинки бавовняної совки, всеїдного нічного метелика, який нападає на різні види культур (помідори, нут, квасоля, кукурудза), можуть точково спостерігатися на сорго. Збиток наноситься волоті й виражається у знищенні зерен, що формуються, на більш-менш значній частині волоті. У більш важких випадках атаки цього шкідника можуть спричинити більші пошкодження.


AgroPortal.ua за матеріалами Sorghum ID


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги