Аграрний лайфхак // Секрети та переваги передпосівного обробітку ґрунту

20 грудня 2018, 06:03 3032

Яким агрегатом краще закрити вологу, вирівняти поле, сформувати посівне ложе, створити дрібногрудкуватий посівний шар ґрунту, позбутися бур’янів? Цим питанням часто задаються всі, хто працює на землі.

Передпосівний обробіток сприяє збереженню вологи ґрунту та створює умови для рівномірного загортання насіння на потрібну глибину, цим самим поліпшуючи його проростання і подальший ріст рослин. Цей захід ґрунтообробітку настільки важливий, що надалі визначає весь розвиток рослини, у тому числі рівномірність дозрівання культури та якість збирання врожаю. Його виконують, щоб сформувати насіннєве ложе, рівномірно розмістити у ньому насіння, створити дрібногрудкуватий посівний шар ґрунту, закрити вологу, вирівняти поверхню поля.

Високоякісний передпосівний обробіток ґрунту має відповідати низці обов’язкових параметрів і вимог щодо його проведення. Насамперед результатом цієї операції має бути розпушений та повільно осідаючий дрібногрудкуватий посівний шар ґрунту, який зберігає вологу, здатний забезпечити високу польову схожість насіння і сприятливий фітосанітарний стан поля. Після обробітку ґрунт має бути чистим від бур’янів, мати оптимальне співвідношення вмісту води й повітря, достатню температуру і необхідний поживний режим для рослин відповідно до їхніх біологічних особливостей. Глибина передпосівної культивації має відповідати заданій глибині загортання насіння та бути рівномірною (середньоквадратичне відхилення — не більше ±1 см). Водночас насіннєве ложе має бути ущільненим, а посівний шар ґрунту — пухким та дрібногрудкуватим. Важливими якісними показниками передпосівного обробітку ґрунту також є вирівняність ґрунтової поверхні, повне підрізання рослин бур’янів, відсутність забивання робочих органів ґрунтом і рослинними рештками. Також створення на поверхні ґрунту дрібногрудкуватого шару запобігає випаровуванню вологи, оскільки переривається капілярний зв’язок між нижнім зволоженим і верхнім його шарами.

Основними операціями передпосівного обробітку ґрунту під ярі культури є ранньовесняне боронування для закриття вологи й культивація. Ранньовесняне боронування проводять, як тільки підсохнуть гребені оранки. Боронування слід закінчувати у стислі терміни. Запізнення із виконанням цього агрозаходу призводить до значних втрат вологи й зниження врожайності.

Компанія «АМАКО Україна» є офіційним дилером техніки Massey Ferguson, в модельному ряді якої представлені передпосівні культиватори серії 5700 з робочою шириною від 7,6 м до 18,3 м. Ці культиватори здатні впоратися з усіма вищевказаними агротехнологічними заходами за один прохід. Також вони ідеально підходять для ранньовесняного закриття вологи. За рахунок регулювання по висоті фінішного катка культиватором можна працювати при збільшеній вологості ґрунту.

Основою рами культиватора MF 5700 є надміцний трубний профіль з перерізом 76х101 мм, який є носієм 6-ти поперечних балок. Саме до цих балок кріпляться робочі органи. Також простим рішенням, яке дозволяє працювати з мінімальним навантаженням на раму культиватора, є кріплення основної частини рами з опорною, що є продовженням дишла. Завдяки цьому рішенню конструкція надзвичайно міцна та дозволяє на вибір встановити декілька видів фінішного обладнання: ви можете обрати або 4-рядну пружинну борінку, або 3-рядну пружинну борінку та каток діаметром 280 мм. Звісно, з катком якість розпушення ґрунту краща та придатна для висіву навіть дрібнонасіннєвих культур, не кажучи уже про зернові та бобові.

Джерело фото: АМАКО Україна
Джерело фото: АМАКО Україна

Також важливим доповненням є те, що дані культиватори мають п’ятисекційну раму та досить компактні транспортні габарити. Для прикладу — 12-метрова версія має транспортну ширину 4,6 м та транспортну висоту 3,9 м.

Гарній прохідності земельної маси та рослинних решток сприяє вдале розміщення 5-ти рядів робочих органів: відстань між рядами лап та кліренс рами одні з найвищих в даному класі — 89 см одна від одної та 60 см відповідно. Лінійна відстань між стійками становить 177 мм, тому, враховуючи ширину стрілчастої лапи в 229 мм, робота ведеться з більш ніж повним перекриттям.

Захистом стійок від перевантажень на культиваторі MF 5730 є одно- або двопружинний механізм на спрацювання. Оскільки дилери техніки корпорації AGCO пропонують клієнту завжди кращі та перевірені рішення для аграріїв, то основною моделлю в лінійці є культиватор з двопружинним захистом, де зусилля на спрацювання є найбільшим серед подібних культиваторів та становить 136 кг. Завдяки цьому досягається рівність насіннєвого ложе навіть на важких ґрунтах, чого не може гарантувати однопружинний захист із зусиллям на спрацювання в 68 кг.

Також для клієнтів доступна перевірена часом спрощена версія даного культиватора в новому маркуванні MF 5731Е, де поздовжні балки рами виконані з подвійного трубчастого профілю 51х51 мм, а однопружинний захист стійок має збільшене зусилля на спрацювання в 91 кг.

Культиватори MF 5730 та MF 5731 мають досить просте регулювання робочої глибини — за допомогою гідравліки в одній точці. Тому лише за декілька секунд оператор за необхідності може змінювати робочу глибину в діапазоні від 2 см до 12 см.

В якості опції дані культиватори можливо оснастити системою внесення рідких добрив з бочкою в навісній версії 2000 л або причіпній — 6250 л. Робочий розчин вноситься під останні два ряди стійок. Регулюється вилив із кабіни трактора за допомогою простого блоку управління.

Культиватори Massey Ferguson 5700, в залежності від робочої ширини захвату, агрегатуються з тракторами потужністю від 150 до 500 к.с., тому ви завжди маєте вибір найоптимальнішого варіанту для свого господарства.


AgroPortal.ua за матеріалами АМАКО Україна