logo

Спецпроекти

Аграрний лайфхак // Пшениця озима — авангард світової селекції

Аграрний лайфхак // Пшениця озима — авангард світової селекції

Спецпроекти 12 липня 2018. 06:53 1237

Якщо аналізувати сьогодення, то, за підрахунками вчених, нині приріст урожайності зернових культур на 50% досягається за рахунок впровадження нових сортів, а 50 — за рахунок удосконалення технології вирощування. І такий тренд, відповідно до висновків експертів ФАО, збережеться ще протягом наступних трьох десятиліть.

Галопуючі зміни клімату заставляють провідні селекційні центри створювати сорти нового покоління з активними адаптивними ознаками. Тож для аграрія, який орієнтується на рослинництво інтенсивного типу, важливо знати передові «імена» сортів, з якими можна досягнути високих результатів.

Відомо, що використання старих сортів, занесених до Реєстру понад 8-10 років тому, призводить до збитків. Тому необхідно добирати нові «молоді», зареєстровані в останні 3-5 років, адже кожна сортозаміна дає прибавку урожайності 1,5-2,0 т/га.

На основі результатів вивчення теоретико-методологічних основ формування насінництва озимих зернових культур було встановлено, що за ступенем інтенсивності вирощування насіння сорти поділяють на високоінтенсивні (напівкарликові або низькорослі), інтенсивні (сортотип Безостої 1, середньорослі або «універсальні»), пластичні (сортотип Миронівської 808).

До основних особливостей сортів високоінтенсивного та інтенсивного типів належить високий потенціал урожайності (понад 10 т/га), висока якість зерна, стійкість проти основних хвороб та вилягання, середній або добрий рівень зимостійкості й посухостійкості. З цієї когорти ТМ «Семеліта» пропонує такі «круті» сорти пшениці озимої як Франц, Колоніа та надпосухостійкий сорт Турандот. Взагалі в Україні особливої актуальності набувають сорти з неперевершеними ознаками посухостійкості – Юлія і Бодіцек.

Рослини цього типу зазвичай напівкарликові або низькорослі (близько 90 см). Культури високоінтенсивного та інтенсивного сорту орієнтовані на інтенсивні технології вирощування, оскільки вони вибагливі до високого агрофону, попередників, сприятливих умов, оптимальних строків висіву, однак мають невисокі адаптивні властивості.

Необхідно пам’ятати, що за вирощування сортів інтенсивного типу за «усередненою» технологією, їхній генетичний потенціал реалізується лише на 20-30%.

Сорти пластичного типу відзначаються високою агроекологічною пластичністю: мають високі показники морозо- й зимостійкості, добру регенераційну здатність після перезимівлі. В нагоді виробникам з цієї лінійки ТМ «Семеліта» буде сорт пшениці озимої універсального типу Мулан, який уже завоював стійкі позиції на землях багатьох агрохолдингів, та новий сорт німецької селекції з відмінними адаптивними ознаками Практік.

Слід зазначити, що сорти цього типу характеризуються найвищими адаптаційними властивостями: мають вищий, ніж сорти інших типів, рівень урожайності за несприятливих погодних умов, низького ресурсного забезпечення, незадовільних попередників.

Кожне сільськогосподарське підприємство має індивідуально обирати сорт культури залежно від ґрунтово-кліматичних умов та своїх фінансових можливостей, проте селекційна наука не стоїть на місці і дає гідну відповідь у вигляді нових високопродуктивних сортів, найбільш адаптованих до викликів клімату, що змінюється.


AgroPortal.ua за матеріалами Vitagro


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги