Забійна вага: тваринництво отримає допінг

02 травня 2018, 07:27 5259

Цього року тваринники отримали більшу частину коштів з прямих державних фінансових програм для сільського господарства. В сумі галузь отримає 4 млрд грн. В Міністерстві аграрної політики та продовольства відмічають, що цих коштів достатньо для фінансування всіх напрямів у тваринництві, а наразі головне завдання — ефективно і чимшвидше використати гроші на розвиток галузі.

25% від обсягу залучених коштів

На державні програми компенсації вартості об'єктів, профінансованих за рахунок банківських кредитів для здійснення будівництва та реконструкції тваринницьких ферм та комплексів, доїльних залів, підприємств з переробки сільськогосподарської продукції, можуть розраховувати юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які працюють в тваринництві (ВРХ — молочна і м«ясна, свинарство, птахівництво, включаючи водоплавну птицю та індиків).

Відповідно до програми відшкодування компенсація надаватиметься у розмірі не більше 25% обсягу залучених кредитних коштів на період кредитування до 5 років.

«Під формулюванням «підприємства з переробки сільськогосподарської продукції» маються на увазі підприємства з переробки м'яса, молока, а також продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людини, ІІ категорії, — пояснює заступник директора Департаменту тваринництва Міністерства аграрної політики та продовольства Олена Альшанова. — Це стосується переважно птахівників і підприємств, які займаються свинарством, тому що це потужності з переробки або з утилізації гною».

Джерело: Мінагропрод
Джерело: Мінагропрод

Шанс добудувати недобудови

Під час практичного семінару «Державна підтримка для агровиробника: покрокова інструкція» було проінформовано, що програмою відшкодування можна скористатися як для отримання кредиту і початку будівництва, так і для тих, хто у 2018 році вже за власний кошт чи за кредитні ресурси банківських установ із зазначеного переліку чи інших, а також іноземних банків, здійснили будівництво.

«Якщо до жовтня-листопада 2018 року об»єкт буде введено в експлуатацію, то станом на 1 грудня підприємство матиме можливість отримати за нього відшкодування, — пояснює заступник директора Департаменту тваринництва. — Тут єдина різниця в двох інструментах. Якщо будівництво здійснювалося за власні кошти, і у 2018 році об»єкт буде введений в експлуатацію, то частка відшкодування становитиме 30% від вартості об»єкту без ПДВ. Важливо, що до уваги не береться, коли було розпочато будівництво, головне — дата введення в експлуатацію.

Підприємства, які планують залучити кредитні ресурси на будівництво чи реконструкцію, мають оформити кредит у поточному році. Його розмір не повинен перевищувати 500 млн грн».

На будівництво чи реконструкцію підприємство обов«язково повинно мати проектно-кошторисну документацію.

Відповідно до інструменту відшкодування банк помісячно частинами може надавати компенсацію підприємству, але попередньо перевіряючи, чи ці затрати відповідають проектно-кошторисній документації. Після цього підприємству нараховується 25% від фактично понесених витрат.

«Є ще такий нюанс, що якщо сільгоспвиробник до грудня 2018 року підтвердить освоєння 30% від усього кредиту, то держава поверне 25% від повної суми кредиту. Така норма була введена, щоб прискорити і стимулювати будівництво і реконструкцію тваринницьких комплексів, — пояснює Олена Альшанова. — Далі на власний розсуд підприємство ці кошти може сплатити в рахунок погашення відсотків по кредиту або, якщо не вистачає обігових коштів, використати їх на подальше будівництво об'єкту».

Джерело: Мінагропод
Джерело: Мінагропод

500 мільйонів — ще не межа

Що стосується відшкодування будівництва, здійсненого за власні кошти, то існують обмеження — розмір відшкодування: 30% вартості об»єкта, а для об»єктів із вартістю понад 500 млн грн — 30% від 500 млн гривень.

Також обов«язкова умова на отримання відшкодування — введення об'єкта в експлуатацію в 2018 році.

«Якщо вартість будівництва чи реконструкції перевищує 500 млн грн, то включаються дві умови: із будівництвом цього об»єкту підприємство створює додатково 500 чи більше нових робочих місць і документально це підтверджує. В такому разі обмеження щодо розміру вартості не діє і є можливість отримати відшкодування у розмірі 30% від загальної вартості об»єкту, — деталізує Олена Альшанова. — Період, коли мають бути створені робочі місця, не зазначено, але наша мета — щоб вони не просто були заявлені, а реально заповнені.

У разі якщо на новозбудованому об»єкті не створюється 500 робочих місць, а вартість його будівництва перевищує 500 млн грн, часткове відшкодування надається у розмірі 30% від 500 млн грн. Тобто в такому випадку відшкодування більше за 150 млн грн бути не може».

«Вкладаємося» в генетику

Цікавим для тваринників буде і часткове відшкодування вартості придбання племінних тварин і генетичного матеріалу. Причому програма діє без обмежень і на придбання іноземної селекції. Але має чіткі терміни виконання — операції по оплаті й отриманню акту набуття власності на тварину та поставка її в стадо мають бути здійснені в період з 1 жовтня попереднього року по 30 вересня поточного року.

Розмір відшкодування становить 50% від вартості, але не більше: 24 тис. грн/голову за племінних телиць, нетелів, корів; 5 тис. грн/голову за племінних свинок та кнурців; 4 тис. грн/голову за племінних вівцематок, баранів, ярок; 100 грн за сперму бугаїв (за дозу ідентифікованої спермопродукції бугаїв, які внесені до Каталогу, у розрахунку не більше 3-х доз на одну голову власного маточного поголів«я); 500 грн за одну штуку за ембріони ВРХ.

Щодо свинок і кнурців програма відшкодування діє лише за умови придбання племінних тварин.

«Така норма введена тому, що державна підтримка насамперед орієнтована на те, щоб економічно стимулювати галузь і щоб економічно доцільно було утримувати поголів«я. Тому ми розраховуємо, що тваринники купуватимуть більш якісний генетичний матеріал, що даватиме більший економічний ефект», — пояснює Олена Альшанова.

Джерело: Мінагропрод
Джерело: Мінагропрод

Корів по осені рахують

Загальний бюджет програми дотації на утримання корів становить 500 млн грн. Кошти на корів надаються суб'єктам господарської діяльності двома етапами по 750 грн — за поголів'я, наявне на 1січня 2018 року, і за поголів«я, наявне на 1 липня 2018-го. Але за обов«язкової умови — поголів'я, на яке була отримана дотація, має бути збережене.

«Якщо на 1 липня кількість поголів'я більша, ніж у січні, виробник отримає на кожну корову додаткові 750 грн. Але ця кількість має бути збережена на 1 січня 2019 року. Якщо кількість за вказаний період не збережена, підприємство має повернути кошти в повному обсязі», — зазначає Олена Альшанова.

Також тваринникам необхідно дуже уважно вносити дані в заявку, особливо де вказується кількість поголів«я, на яку суб»єкт хоче отримати державну підтримку, місце реєстрації підприємства і місця провадження господарської діяльності, тобто філії.

Подати заявку і потрібний перелік документів до Міністерства аграрної політики та продовольства потрібно теж двічі — до 15 серпня та до 15 листопада.

Джерело: Мінагропрод
Джерело: Мінагропрод

Вперше аквакультура в програмі

Також тваринники можуть розраховувати на компенсацію відсотків за банківськими кредитами, залученими для витрат, пов'язаних зі здійсненням діяльності у галузях: вівчарство, козівництво, бджільництво, звірівництво, кролівництво, шовківництво та аквакультура.

Компенсація надаватиметься юридичним особам та фізичним особам-підприємцям у розмірі 1,5 облікової ставки НБУ, але не вище розміру, передбаченого кредитним договором, зменшеним на 3 відсоткових пункти.

Кредит не має перевищувати 100 млн грн.

«Якщо ви суб'єкт господарської діяльності і хочете побудувати свинокомплекс, пташник чи переробний цех, то важливо правильно, скрупульозно і продумано підійти до оформлення документів і прописання всіх деталей, — радить Олена Альшанова. — Наприклад, щодо обладнання: якщо це буде просто цех, і постачальник обладнання його монтує, то це не підпадає під напрями державної підтримки. Якщо зробити проект по реконструкції чи будівництву цеху, можна розраховувати на відшкодування. В програмах підтримки чітко вказані умови, які інструменти працюють, а які не можуть бути використані одночасно».

Детальніше про програми дотацій: http://dotacii.minagro.gov.ua/ua


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua