Чому аграрії йдуть у політику?

10 липня 2019, 07:08 3741

В позачергових парламентських виборах беруть участь чимало представників аграрної спільноти. До Верховної Ради України балотуються як найбільші гравці аграрного бізнесу, так і малі фермери чи керівники сільгосппідприємств.

Ми вирішили поставити кандидатам у народні депутати три запитання:

— Чому ви вирішили йти в політику? 

— Які головні рішення плануєте втілювати в аграрній політиці?

— Який відсоток аграріїв має бути в парламенті?

Максим Собко, кандидат у народні депутати по одномандатному виборчому округу №103 (Кіровоградська обл.)

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Не гучними гаслами, а тихою невтомною працею люблю мій край, мою Україну...

Директор селянсько-фермерського об’єднання «Россолан» іде на вибори як самовисуванець, оскільки переконаний, що політик повинен бути максимально незалежним від зовнішніх впливів і лише за таких умов може відстоювати позиції тільки на основі волевиявлення людей, яких представляє, а не партій.

«N.B!» Бізнес запитує: Як буде працювати нова система дотацій в АПК?

«Чому вирішив іти в політику? Мені дуже близький погляд Френсіса Фукуями на це питання. Багато хто говорить, що політика і державна служба — це брудна справа, але якщо необхідно змінити ситуацію на краще, провести реформи, то єдиний шлях — йти в політику і брати на себе відповідальність. «Якщо є люди, які хочуть змінити ситуацію у державі, вони мають йти у політику і владу» — ці слова надихають мене. Я готовий нести відповідальність і працювати в інтересах громади», — зазначає Максим Собко.

Серед головних рішень, які він планує втілювати в аграрній політиці: розробка зваженого, збалансованого плану вирішення земельного питання, який якнайкраще задовольнить потреби людей не тільки в короткостроковій, але і в довгостроковій перспективі; створення реально працюючих механізмів захисту аграрного бізнесу, в т.ч. від рейдерів; робота над ініціативами, які будуть сприяти розвитку аграрного бізнесу в стабільному середовищі, що дозволить фермерам планувати довгострокові проекти та не боятись інвестувати в землю. 

На думку Максима Собка, в парламенті не повинен бути якийсь певний відсоток аграріїв, а мають бути патріоти і професіонали своєї справи, які незалежно відстоюють інтереси людей, які їх обрали. 

«Найперше завдання — це побороти корупцію. Як в цілому по країні, так і в аграрному секторі, особливо в сфері земельного регулювання», — відмічає Максим Собко.

Ірина Юськевич, кандидат у народні депутати по одномандатному виборчому округу №118 (Львівська обл.)

Джерело фото: З особистого архіву Ірини Юськевич
Джерело фото: З особистого архіву Ірини Юськевич

Політика присутня у кожному моменті нашого життя, тому йду у неї, щоб розвивати Україну та її регіони. Разом ми здолаємо усі труднощі та зрушимо гори!

Ірина Юськевич — досвідчена фермерка з Львівщини, яка чи не перша в Україні створила равликову ферму і почала займатися цим бізнесом у промислових масштабах. Але окрім фермерського досвіду Ірина має дві вищі освіти — юридичну та ступінь магістра з соціології.

«N.B!» Маленький молюск за великі гроші

Перед парламентськими виборами вона вирішила йти в політику, оскільки має своє бачення подальшого розвитку України і прагне змінити життя українців на краще.

«Я є представником сучасного покоління, яке ніколи й гадки не мало про те, що нас охопить війна. Саме тому в такий тривожний та драматичний період не можу стояти осторонь від життя країни.

Я йду в політику, бо мрію бачити Україну впевненою, сильною державою і готова працювати на її стабільне економічне та соціальне майбутнє. Я дружина та мама, тому йду, щоби боротися за доступність медицини для кожного громадянина України, за осучаснення дошкільних закладів і шкіл з метою розвитку індивідуальних здібностей дитини та подальшого розвитку освіти європейського взірця», — зазначає Ірина Юськевич.

Крім того, вона, як фермер, переконана, що природні ресурси України безмежні, тому вбачає, що подальший розвиток — у залученні вигідних для українців інвестицій, розвитку інфраструктури села, збільшенні робочих місць, розбудові туристичних осередків, підтримці сільського господарства та українського виробника.

«Потрібно створювати можливості для реалізації мешканців регіону на своїй території, а не за кордоном, а для цього необхідно підтримувати сільське господарство та захищати українського виробника, фермера на внутрішньому та зовнішніх ринках.

Не хотіла б видатися зухвалою, але в новому парламенті аграріїв повинно бути не менше 25-30%, бо це працьовиті, цілеспрямовані люди, а сільське господарство — основа економіки України», — переконана Ірина Юськевич.

Ян Островський, кандидат у народні депутати по одномандатному виборчому округу №132 (Миколаївська обл.)

Джерело фото: З особистого архіву Яна Островського
Джерело фото: З особистого архіву Яна Островського

Виробництво та експорт інноваційних товарів замість продажу сировини — єдиний шлях до розбудови сильної та заможної України.

Ян Островський йде на вибори у своєму рідному краї, де народився, виріс, живе і розвиває власну справу. Засновник ТМ «Стодола» займається вирощуванням овочів і їх переробкою, а найвідоміший продукт — консервований борщ, який знають вже в багатьох європейських країнах.

«Вирішив йти в політику, тому що бачу в сфері, в якій працюю, для України багато можливостей, які можна реалізовувати і робити державу успішнішою. Потрібно розробляти законодавство і давати поштовх новим аграрним галузям — той самий біопластик і вироби з нього. Я хочу робити все можливе, щоб моя країна торгувала товарами і технологіями, а не сировиною», — розповідає Ян Островський.

«N.B!» Як український борщ із салом завойовує світ

За його словами, замість традиційних передвиборчих обіцянок він має чіткий план розвитку рідного краю на 5 років, який допоможе досягти значного прогресу та нарешті зробити життя земляків достойним і комфортним.

«Я бачу основну задачу для аграрної галузі — це глибинна переробка. Ми повинні не відвантажувати сировину на експорт, а навчитись виробляти товари з високою доданою вартістю і продавати їх на експорт, завойовуючи нові ринки. Для цього я готовий робити все можливе і шукати будь-які шляхи досягнення цієї мети», — зазначає Ян Островський.

Він переконаний, що в українському новому парламенті потрібно більше аграріїв, але головне, щоб вони думали про розвиток галузі в цілому, а не окремих агрохолдингів.

Анатолій Кобзаренко, кандидат у народні депутати по одномандатному виборчому округу №161 (Сумська обл.)

Джерело фото: FacebookАнатолій Кобзаренко
Джерело фото: FacebookАнатолій Кобзаренко

Маю величезне бажання взяти участь у розбудові Великої України, а не розділяти її за територіальними, національними, мовними принципами і у цей же час цупити, що тільки можна і до чого є хоча б найменший доступ. Я, як і кожен свідомий українець, хочу жити і творити на нашій землі добро і позитив.

Директор ТОВ «Завод Кобзаренка», який виробляє сільськогосподарську техніку, йде в політику, щоб ставити в пріоритет сільськогосподарське машинобудування та проблеми аграріїв.

«Українське машинобудування знаходиться в загоні, воно майже знищене, і відроджувати його дуже складно. Раніше в кожному РТП, а їх 400 по Україні, було своє виробництво сільгосппродукції. Моя стратегія — дати зелене світло для розвитку машинобудування в Україні. Це надасть робочі місця, вихід на європейський ринок, підніме середній рівень заробітніх плат, населення перестане виїжджати до Польщі на заробітки», — зазначає Анатолій Кобзаренко.

Він пропонує підтримувати не лише сільгоспмашинобудування, але взагалі все українське. Планує це втілити в життя через розширення програми підтримки національного виробника шляхом повернення 25% вартості українського товару покупцеві та відміни ПДВ на український товар.

Крім того, Анатолій Кобзаренко пропонує провести інвентаризацію землі за рахунок орендарів, ОТГ з метою повернення у прозорий обіг 25% оброблюваних та неоплачуваних земель.

«Наразі ми маємо квоти на продаж сільгосппродукції (олія, зерно, машини тощо) до Євросоюзу. Україна посідає 3-тє місце за експортом у Європу, але через квоти ми не можемо вийти на 1-ше місце. Стабілізувати гривню можна, потрібно знати, куди «тиснути», — впевнений Анатолій Кобзаренко.

За його словами, 30% ВВП країни створюють аграрії, тому справедливо запропонувати 30% аграріїв у ВР.

Єлизавета Терещук, кандидат у народні депутати по одномандатному виборчому округу №197 (Черкаська обл.)

Джерело фото: З особистого архіву Єлизавети Терещук
Джерело фото: З особистого архіву Єлизавети Терещук

Я не вірю в феномен однієї людини, я переконана, що успіху може досягти сильна команда, об’єднана спільними ідеями і прагненнями.

Наймолодша представниця аграрної сфери з нашого списку, яка балотується до Верховної Ради, — 28-річна Єлизавета Терещук. Вона має ступінь магістра з міжнародних економічних відносин, який здобула у Інституті міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка, а також навчалася в США на маркетолога. Зараз продовжує навчання в аспірантурі Інституту аграрної економіки і працює заступником генерального директора з маркетингу в Агропромисловій компанії «Маїс».

«Іду, бо вірю, що зараз час, коли молодь може вплинути на майбутнє України і збудувати таку державу, де буде комфортно жити нам самим, нашим батькам і дітям. Я живу в цьому окрузі, щодня їжджу розбитими дорогами, знаю проблеми. Тож потрібно брати відповідальність на себе і покращувати ситуацію. За нас ніхто цього не зробить», — зазначає Єлизавета Терещук. 

Серед головних рішень, які Єлизавета планує запроваджувати в аграрній політиці: завершення земельної реформи та її втілення у життя; посилення допомоги держави для аграріїв; розробка законопроектів, що даватимуть доступ аграріям до більш дешевого капіталу та стимулюватимуть застосування новітніх технологій.

«Складно визначити точний відсоток аграріїв у парламенті, але впевнена, що їх має бути не менше 25%, адже Україна — аграрна держава, і сільське господарство посідає чільне місце у формуванні ВВП країни. Тож і в Раді мають бути люди, які розуміються на сільському господарстві та знають, як забезпечити ще більший розвиток аграрного виробництва. Сумно, звісно, що у списках партій-лідерів цих перегонів не знайдеш багато аграріїв», — говорить Єлизавета Терещук.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua