Vis-a-vis з Василем Таращуком. Сільське господарство — велика перспектива, головне — нею скористатися

22 квітня 2021, 06:40 3332

З філолога — у аграрії. Саме так можна сказати про Василя Таращука, власника ФГ «Арсен», що на Тернопільщині.

Аграрій має за плечима 12 років досвіду роботи директором школи (до слова, став він ним у 22 роки, про що писали місцеві газети, бо був наймолодшим на посаді в області). Вчитель української мови у 1998 році закінчив університет, фермерство на той час лише зароджувалося. Та батько Василя Таращука вже був у числі перших, хто вирішив господарювати на розпайованій землі.
 
У 1995 р. мали 7 га, нині в обробітку 500 га. У 2015 році постала потреба вибрати щось одне: працювати у школі чи фермерувати, оскільки у батька вік не дозволяв активно займатися господарством. Василь Таращук вибрав останнє.

«Фермери Німеччини, Австрії, інших європейських країн передають власні господарства з покоління в покоління. Надіюсь, що в Україні теж буде така традиція, і її не порушать світові катаклізми, а також внутрішні зміни», — каже власник ФГ «Арсен». Він переконаний, що сільське господарство може стати фундаментом для подальшого розвитку світової економіки.
 
«Криза вдарила по промисловості — вона зупинилась, а сільське господарство працює. Це — велика перспектива, але наше майбутнє залежить від того, як ми скористаємось цією перспективою», — додає Василь Таращук.
 
У сівозміні фермерського господарства цукровий буряк, горох, ріпак, пшениця, ячмінь, гречка. Пробували сіяти гірчицю — просіла ціна, тому останні два роки не займаються цією культурою.

Василь Таращук увесь час у роботі. Має ще 4 найманих працівника, це трактористи та комбайнери. На зиму не звільняє, бо робота завжди є. На сезон ще винаймає 4 людини. В основному на збирання цукрового буряку та зернових.
 
Кожна людина знає свою техніку, тому тут немає плинності кадрів. Є працівник, який прийшов у господарство в 16 років, зараз йому 30.
 
«Спочатку мені допомагали з податками розібратися, часто спілкуюсь із бухгалтерами, адже веду всю документацію сам. У іноземних фермерів із бухгалтерією простіше: двічі на рік вони здають звітність щодо посівів і збору врожаю. Покупець подає дані про фермера, в якого бере товар, до податкової. Інспектор у податковій веде відразу декілька господарств, і якщо щось не сходиться за документами, питають не з фермера чи покупця, відповідальний — інспектор», — ділиться досвідом фермер.
 
Василь Таращук акцентує, що у Європі завдання фермера — вчасно сплачувати те, що йому виставили в податковій, та вести прозорий бізнес. У нас по-іншому, тож нині надає консультації маленьким господарствам по 5-7 га, бо сам через усе пройшов. 

Три роки тому ФГ «Арсен» придбало у «Бізон-Тех» телескопічний навантажувач Massey Ferguson. «Під час копання буряку виникла нагальна потреба в подібній техніці. Тепер навантажувач виручає завжди, немає такого дня, щоб він не працював. Як я раніше без нього справлявся?» — з посмішкою на вустах задається питанням аграрій.
 
Після закінчення гарантійного терміну представники офіційного дилера Massey Ferguson «Бізон-Тех» провели ТО, похвалили оператора господарства за те, що він вчасно помітив неполадки, та замінили підшипник.
 
«Коли я був у Італії, бачив, що там усі працюють на Massey Ferguson. В Україні вони тоді не дуже поширені були, та й зараз масово не зустрічаються. Але Європа визнала, думаю, і наші аграрії з часом дізнаються про всі плюси цієї техніки та надаватимуть їй перевагу. Вона надійна, працює, виручає. Головні вимоги: щоб працювала і не ламалась. Техніка Massey Fergusonцілком з цим справляється», — додає Василь Таращук, наголошуючи, що краще брати нову техніку з гарантією і у офіційних дилерів.

«Ми частково несемо соціальну відповідальність за село. Моя дружина працює у школі, ми знаємо усі нагальні проблеми там. Відремонтували спортзал, купили мультимедійну дошку в один із класів», — каже фермер. На козацькій могилі замінили дерев’яний хрест на мармуровий.

Та і техніка бере в цьому активну участь. За допомогою навантажувача Massey Ferguson лампочки міняють, бо вишку замовити — це за годину 500 грн. Допомагають людям й іншою технікою. Фермерське господарство також виділяє гроші на лікування. У цілому турбуються про село і дбають про власну репутацію, адже сільське господарство — це робота на перспективу.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua