Випробувано на собі // Сила трьох бюджетів

27 березня 2018, 07:00 4128

У кожного села є своя неповторна історія, цінності та перспективи. Останнє залежить від наявності та узгодженої роботи трьох господарів — громади, сільського голови чи старости і агрокомпанії, яка працює на землях населеного пункту. Лише разом вони здатні зробити село успішним.

Мешканцям Великого та Малого Говилова, що в Теребовлянському районі, пощастило насамперед зі старостою Василем Балуком, який головує лише 2,5 роки і вже чимало зробив для села та односельців. Роботу видно відразу ще по дорозі в село: хоч і сніг мете, на Тернопільщині кажуть  «курить», а дороги зранку до населеного пункту і в ньому  розчищені.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Василь Балук
Джерело фото: AgroPortal.ua

— Хто з доріг до села сніг прибирає? — запитуємо.

— Зараз вже з цим проблем немає, над цим працює комунальна служба Хоростківської ОТГ, і маємо домовленість з Укравтодором. А раніше прогортали сніг виключно за кошт агрохолдингу «Мрія», — зазначає Василь Балук.

Села Великий і Малий Говилів входять до Хоростківської ОТГ, до якої належать 9 населених пунктів шести сільських рад. Об«єднану територіальну громаду створено менше як три місяці тому, і зараз триває звикання до нового статусу і формату управління.

Щастя в монополії

На сьогодні компанія «Мрія» — це єдиний орендар паїв у селах. Колишній депутат сільської ради і пайовик Михайло Лабатий розповідає, що час від часу надходять пропозиції від інших аграрних компаній щодо оренди паїв, але громада сіл одностайно тримається компанії «Мрія». Сам Михайло з агрохолдингом з самого початку, як тільки він зайшов у Теребовлянський район.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«В нас або люди самотужки обробляють свої паї, і, до речі, таких є чимало маємо 70 тракторів на село. Але більшість паїв все-таки тримає «Мрія». Особисто в мене компанія орендує 6 паїв  мої й батькові. Нарікань щодо оплати не маю. Та й наскільки мені відомо, односельці дуже позитивно відносяться до компанії, і то виправдано, бо за два роки «Мрія» дуже багато в чому допомогла селам. Проїдьте по селу: якщо ви бачите проведення якихось робіт, знайте напевно, що там фінансово бере участь «Мрія» — клуб, дитячий майданчик, ФАП», — розповідає Михайло Лабатий.

Завідувачка Великоговилівського дитячого садка «Барвінок» Олександра Сорока, паї родини якої теж обробляє «Мрія», підтверджує, що задоволені присутністю агрохолдингу в селах.

Олександра Сорока Джерело фото: AgroPortal.ua
Олександра Сорока
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Ми дуже тому раді, адже орендну плату компанія підвищила, вчасно розраховуються. А хто бере частково плату зерном, то теж добре, бо пшениця дуже якісна. Ми, наприклад, з неї печемо хліб, паски. Ну це якщо говорити про власні інтереси, але всі бачать, що агрохолдинг багато чого робить і для села  в клубі роблять ремонт, ФАП відремонтували, молитовну капличку відновили, допомагали у відновленні пам«ятника місцевого діяча», — розповідає Олександра Сорока і запрошує до дитячого садка, щоб поділитися радістю і розповісти про останні надбання. 

«Соціалка» має значення

Олександра Василівна керує дитячим садком «Барвінок» вже 30 років, тож відмічає, що останніми роками дітей побільшало. В цьому році в садочку дві групи  32 дитини, але наступного року має сподівання, що буде більше, і що ця позитивна тенденція збережеться й надалі.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Від «Мрії» ми маємо велику підтримку і дуже вдячні компанії за це. Минулого року за кошт агрохолдингу замінили старі вікна на пластикові, цієї зими в будівлі значно тепліше і протягів немає. Традиційно вже багато років за компанією лишається забезпечення подарунками дітей до всіх новорічних і різдвяних свят. І навіть в екстрених ситуаціях звертаємося до «Мрії». Нещодавно проржавів бачок для води. Думали, що залишимося без водопостачання, але в «Мрії» вирішили проблему за півдня. Загалом, мені часто телефонують з агрохолдингу, цікавляться потребами, і важливо, що я знаю: в будь-якій терміновій ситуації я можу звернутися до компанії, і якщо це в їхній компетенції, то нам завжди допоможуть», — розповідає Олександра Сорока.

Дошкільнята активно беруть участь у конкурсах за організації «Мрії». От нещодавно за активну участь у конкурсі малюнка до Свята врожаю діти з дитсадка «Барвінок» виграли фліпчарт. А на весну вже чекають на нову гойдалку чи гірку на дитячий майданчик. Олександра Сорока при цьому відразу відмічає, що тут без «Мрії» не обійтися.

Староста нагадує завідувачці садку ще про заплановане   роботи з фруктовим садом на території закладу. Василь Балук запевняє, що вже навесні на подвір»ї посадять сливи, абрикоси, вишні, черешні, аби діти мали досхочу вітамінів.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Дозвілля в селі теж вміють організовувати. Місцевий будинок культури розраховано на 400 осіб. Тут діє вокально-інструментальний ансамбль і хореографічна студія, де займається 30 дітей. Щоправда, зараз в клубі ведуться ремонтні роботи в хореографічному класі, знову ж таки, за фінансової допомоги «Мрії».

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Як розповідає директор Великоговилівського будинку культури Андрій Мілух, роботи щодо відновлення місцевого осередку культури лише почалися, і за пару років за підтримки агрохолдингу будівлю можна буде повністю оновити.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Коли хворіти в селі не страшно

На два села діє два фельдшерсько-акушерських пункти (ФАПи), відстань між якими складає 2,5 км. В обох медичних закладах працює Любов Костецька, а раз на тиждень приїздить сімейний лікар.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

На ці медичні заклади покладено важливі функції — надання невідкладної і профілактичної допомоги, проведення огляду до видужання пацієнта, патронажний супровід вагітних і дітей. До речі, в Малому і Великому Говилові по 5 діточок до року і дві вагітних.

Зустріли Любов Костецьку в нещодавно відремонтованому ФАПі, який розрахований на обслуговування 470 осіб.

Любов Костецька Джерело фото: AgroPortal.ua
Любов Костецька
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Ми мали набагато гірший стан ФАПу, допоки не отримали допомогу від агрохолдингу «Мрія». Завдяки підтримці компанії ми оновили повністю все  ремонт, перекриття даху, меблі. Тепер все тут по-іншому, після такого оновлення навіть я стала по-іншому виглядати», — розповідає завідуюча ФАПом.

«Коли ми приїхали перший раз на ФАП, то побачили дуже старе приміщення. Довго думали, що робити, адже відновлення потребувало багато часу і значних коштів. Почали зі стін, зробили проводку, стелю. Вже внутрішні ремонтні роботи проводили за планом Любові Володимирівни, бо вона тут у подальшому мала працювати, і до її бачення та побажань ми намагалися прислухатися. Роботи було зроблено надзвичайно багато: ми розпочали 19 травня і завершили у вересні. Але коли вже мали кінцевий результат, то навіть не вірилося, що ми змогли то все зробити», — згадує старший менеджер із зв'язків з громадкістю кластеру «Тернопіль» агрохолдингу «Мрія» Іван Триснюк.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

На ремонтні роботи і меблі було витрачено 250 тис. грн, кошти на обладнання виділила сільська рада із земельного податку  близько 25 тис. грн. За словами Івана Триснюка, на цьому справа не закінчиться, адже цього року заплановані кошти для відновлення фасаду будівлі, підведення води і каналізації.  

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Бюджетування відповідно до бізнес-плану

Василь Балук більше 10 років пропрацював за кордоном, тому підхід до управління в нього повністю європейського формату. Він зазначає, що найуспішніша схема співпраці поєднання трьох бюджетів: державний, гроші громади і кошти, надані агрохолдингом, і спрямування їх на найнагальніші потреби. Куди витрачати гроші з бюджету — вирішують депутати на сесії сільської ради.

За словами Івана Триснюка, цього року «Мрія» збільшила соціальну допомогу на села з 100 до 130 грн/га. Тепер кошти розподілятимуться так: 100 грн/га виключно в бюджет села, 20 грн/га  на районні потреби і 10 грн/га — на АТО.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Агрохолдинг «Мрія» має благодійний фонд для допомоги селам. З кожного гектара компанія відраховує 130 грн на потреби села. Але ці кошти не йдуть у сільський бюджет, а за рішенням депутатів сільської ради спрямовуються на соціальні об'єкти — ремонт садків, шкіл, освітлення. Староста села пише лист-звернення, на що потрібні кошти, прикріплює рахунок, і агрохолдинг напряму платить за матеріали і виконання робіт», — пояснює Іван Триснюк.

Як розповідають селяни, вже таким чином відремонтовано ФАП, у процесі ремонту знаходиться будинок культури, частково проведені роботи в дитячому садку. Василь Балук розповідає, що «Мрія» також закупила 82 вуличних ліхтарі, і з додаванням коштів з місцевого бюджету сьогодні практично по двох населених пунктах повністю відновлено освітлення.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«З часу, відколи я займаю посади сільського голови, а зараз старости, я звертався до «Мрії» з різними питаннями і ніколи не отримував негативної відповіді. Можливо, десь ми більше спілкувалися, довше обговорювали, але завжди позитивно вирішували існуючу проблему. До того ж, «Мрія» завжди нас запрошує в інші села, де мають якісь програми по кооперації, і, ви знаєте, це сприяє розвитку і розширенню кругозору», — зазначає Василь Балук.

Інвестиції, робочі місця і комфорт

Серед пріоритетних напрямів у Великому і Малому Говилові цьогоріч медицина, екологія і розвиток кооперації. Хоча щодо кооперації, то Василь Балук відмічає певні проблеми. «Плануємо створити кооператив, маємо для цього напрацювання і бажаючих. Але цього року із законодавством вийшла неузгодженість. Раніше на відшкодування коштів з державного бюджету для реєстрації кооперативу потрібно було лише три особи, а зараз, відповідно до державної програми, потрібно 20 осіб і одне фермерське господарство. Таким чином, наш кооператив уже не може розраховувати на повернення ресурсів», — пояснює староста.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Кооператив планують створити на базі садової ділянки площею 9 га. Право оренди на цю ділянку сільська рада продала на аукціоні й таким чином залучили інвестора. «На основі цієї земельної ділянки буде сформовано кооператив. А вже до кооперативу долучимо також приватний сектор, який може вирощувати смородину, малину. Наразі роздумуємо над логотипом продукції, яка вироблятиметься в селі. Ми це робимо, щоб односельці могли працювати вдома, а не виїжджати за кордон», — ділиться планами Василь Балук.

Але це не єдина інвестиція. На території села вже працює завод з виробництва цегли. І знову завдяки агрохолдингу «Мрія», який пішов назустріч громаді й погодився продати непрацюючий об’єкт. Таким чином у село зайшов новий інвестор, була створена компанія «Цегла Галичини», завод відновив роботу. «Тож маємо ще одну компанію, яка теж, можливо, фінансуватиме соціальні проекти і наповнюватиме бюджет податками», — резюмує Василь Балук.

При цьому Іван Триснюк відмічає, що «Мрія» радо вітає ініціативу підприємств, які готові вкладати гроші в села, адже декілька компаній здатні зробити значно більше, ніж одна.

А Василь Балук вже далі планує, бо на території села ще є стара занедбана ферма. Через застарілість і невідповідність новим нормам відроджувати тваринництво там немає сенсу. «Маю на прикметі два проекти і розмовляв з інвесторами, як перезапустити ділянку. Є ідеї: наприклад, можна зробити проект по енергетиці. Я впевнений, що ми знайдемо алгоритм дій, який приведе до позитивного вирішення: будуть створені нові робочі місця, і цей майданчик теж запрацює на благо села», — зазначає Василь Балук.


Для довідки: «Мрія Агрохолдинг» — вертикально інтегрований агропромисловий холдинг. Компанія обробляє землі у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській і Рівненській областях. Земельний банк складає 165 тис. га. У Великоговилівській сільраді компанія обробляє 1324,80 га (у виробництві). Великоговилівська сільрада входить до кластеру «Тернопіль». Земельний банк кластеру «Тернопіль» — 33809 га (у виробництві).


Людмила Лебідь, Agroportal.ua