Трактор у полі — як смартфон у кишені

24 травня 2018, 07:05 9025

У Шепетівці на Хмельниччині стартує серійне виробництво універсального трактора для фермерів. Унікальну модель створив колишній розробник програмного забезпечення для IBM — американець Хорас Клеммонс. Каже, із сільгосптехнікою зараз буде така ж революція, як раніше із комп’ютерами, коли гіганти за мільйони доларів перетворювалися на доступні масові персональні мобільні пристрої.

Клеммонс відійшов від комп«ютерних справ, щоби почати бізнес у рідній Алабамі. Хоче ліквідувати несправедливість — допомогти механізувати роботу 80% дрібних фермерів у світі, які не можуть придбати дорогу техніку, але хочуть модернізувати своє виробництво. «Як смартфон у кишені, кожному в полі потрібна ефективна, універсальна, а головне — доступна машина», — така думка творців компактної машини.

Унікальну концепцію трактора CleBer OGGUN заплановано розповсюдити по всьому світу. Україна вхопилася за ідею першою.

 

Американська ідея + українська потреба

Міні-трактор OGGUN виготовлятиме на потужностях заводу у Шепетівці вітчизняна компанія «А3Тех-Україна». Втілюється ідея, яка ось уже 3 роки не давала спокою заступнику з виробництва ТОВ «А3Тех-Україна» Романові Нічипоруку. Колеги давно переконалися: у нього особливе професійне чуття на актуальні технічні розробки, глибоко вивчає потреби селян. Концепція американського комп«ютерника потрапила точно в ціль.

Трактор вже тестували на наших полях, він проходить державні випробування в Українському науково-дослідному інституті прогнозування та випробування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва імені Погорілого. Новинку планують показати і на одній із аграрних виставок у Києві.

Компанія «А3Тех-Україна» вже підписала контракт з компанією CleBer LLC на виробництво зручних універсальних машин. Ліцензія дозволяє виготовляти трактори з місцевих комплектуючих, аж до 100% місцевого виробництва в майбутньому. Новинка сміливо потрапляє у державні дотаційні програми. Відповідно, ціна трактора у $10 тис. суттєво зменшиться для українських фермерів.

За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства Віктора Шеремети, подібну машину потребують невеликі фермерські господарства, одноосібники, садівники та виноградарі. «Досі подібні машини доводилося завозити з-за кордону, а вони або надто дорогі, або не завжди якісні. А тепер отримаємо вітчизняний продукт. Я й сам дивився на трактор OGGUN як фермер, запитував думку різних фахівців, механізаторів — усі відгукуються схвально», — додає він.

Віктор Шеремета нагадує, що десятки українських підприємств, які виробляють понад тисячу видів техніки, вже увійшли до реєстру, на підставі якого здійснюватиметься компенсація з держбюджету. Зокрема, фермери із земельним банком менше 500 га зможуть компенсувати до 40% вартості придбаної вітчизняної техніки.   

Просто і мобільно

Про особливості трактора-новачка AgroPortal.ua детальніше розпитує у директора ТОВ «А3Тех-Україна» Марата Мінца. «Простота і доступність — якраз те, що поєднує цей знаковий трактор із персональним комп«ютером, — пояснює Мінц. — У його дизайні втілюється модель Відкритої Системи, запозичена саме з виробництва програмного забезпечення. За нею комплектуючі мають бути серійними і доступними, легкими в обслуговуванні».

Разом розбираємо технологічні особливості CleBer OGGUN:

— Цей міні-трактор відрізняється системою підвішування агрегатів. Зазвичай на малих моделях усе кріпиться позаду. В OGGUN — як ззаду, так і посередині рами. Тому не треба щоразу повертатися, оглядаючи свою роботу, усе перед очима. Крім того, є можливість розташувати й додаткові вузли та виконувати кілька робіт, зайвий раз не повертаючись.

— Друга важлива особливість — гідрохід. У тракторця немає механічної трансмісії, коробки передач, мостів. Він працює за принципом комбайна. Має на колесах 2 гідромотори, які дають унікальну плавність ходу, плавний розгін. Цю якість особливо оцінять овочівники, ягідники, виробники нішевих культур, плантації яких вимагають особливої делікатності. Машина має широкий діапазон регулювання колії. 

— Серце CleBer OGGUN — двигун HONDA. «А3Тех-Україна» веде переговори безпосередньо з відомим брендом щодо класичних моделей двигунів з деякими змінами спеціально під таку фермерську машину.

Суть Відкритої Системи

 

«Фішка принципу Відкритої Системи — не тільки у доступності, а й у можливості вибору», — наголошує Марат Мінц. Власник міні-трактора OGGUN не прив«язаний до сервісу та запчастин якоїсь певної марки. Можна використовувати адекватні деталі будь-якого виробника чи навіть виготовляти їх самому. Це філософія нового трактора — працювати на взаємозамінних запчастинах.

Цілі вузли може безпечно зняти і замінити одна людина просто у полі протягом 15 хвилин. Наприклад, поміняти конфігурацію інструментів спочатку для підготовки ґрунту для посіву, потім для культивації.

Для ремонту не треба переправляти машину у майстерню — все реально зробити на місці і не втрачати безцінний час.

«Більшість знарядь та інструментів — модульні і мають універсальну систему кріплень, — уточнює директор «А3Тех-Україна». — Є можливість для інновацій з невеликими ресурсами». 

Не купуємо, а створюємо

«По суті, CleBer LLC втілює нову міжнародну модель: не продає готовий трактор, а вчить, як виготовляти власну машину. Саме це нас принципово об»єднує», — робить висновок Марат Мінц.

Американці продають ліцензію, технологічний дизайн, а решту ініціативи передають партнерам. Стимулюють створення так званої віртуальної кооперації з постачальниками.

«Нам дуже зрозумілий такий підхід міжнародних партнерів, — говорить директор «А3Тех-Україна». — Від самого початку ми налаштували випуск інноваційної техніки так, що тільки основні вузли виготовляємо на потужностях заводу у Шепетівці, а от решту складових доручаємо суміжникам-партнерам. Основні з них — це машинобудівні підприємства у Брацлаві, Красилові, Барі, розташовані в радіусі 200-250 км. У кожного з них є певні сучасні станки, механізми — оптимально використовуємо їх. Логістика обходиться набагато дешевше, не дублюємо дороге обладнання, дбаємо про меншу собівартість, а отже — кінцеву ціну для споживача.

Завдяки такій організації вже налагодили випуск 4-х (замість 8-ми традиційно класичних) базових фермерських агрегатів. Часто сільгоспвиробники стали замовляти нам модернізацію існуючих машин різних брендів.

Навколо виробництва активізувалися й дрібніші підприємці, котрі радо отримують замовлення і від нас, і від наших партнерів. Немає потреби роздувати штат на одному підприємстві й наражати на ризик безробіття сотні співробітників. Гігантоманія пішла в минуле.  

А от робота із новим партнером — CleBer LLC — вчить гнучкості та мобільності. Дизайн Відкритої Системи дає особливу технологію, яка не тільки забезпечить дрібних фермерів України доступними тракторами, щоби підвищувати продуктивність їхніх господарств. Крім того, збільшить місцеве виробництво сільськогосподарської техніки, виготовлення деталей та комплектуючих, створить додаткові робочі місця».

Частина навісного обладнання для нового трактора OGGUN — плужки, борони пружинні, шлейфові зубові, культиватори — виготовлятиметься у Шепетівці. На виставці «Агро-2018» міні-трактор представлятимуть з причіпним обладнанням науково-виробничої компанії «Роста» з Мелітополя.

«Домовляючись із постачальниками, ми даємо їм розуміння того, що такий спосіб ведення бізнесу відкриє для них значно ширший ринок, ніж той, де вони оперують зараз, забезпечить розвиток місцевої економіки», — декларує компанія CleBer LLC. До речі, її представники обіцяють приїхати на головну агровиставку, щоби безпосередньо поспілкуватися з українськими фермерами.


Ірина Садова, AgroPortal.ua