Точне землеробство: коли майбутнє стає сьогоденням

17 грудня 2019, 06:31 3800

Компанія Trimble постійно вдосконалює та розробляє нові продукти, демонструючи лідерство в галузі сільськогосподарських технологій. На виставці Agritechnica 2019 (Німеччина) Trimble вкотре представила нові рішення для точного землеробства. В компанії зазначають, що передові інноваційні рішення, які з’являються, як правило, найчастіше першими починають використовувати українські фермери.

Основа основ точного землеробства

Рішення Trimble охоплюють широку сферу застосування — від тракторів до обладнання будь-якого бренду та від польових операцій до офісних завдань. Вони дозволяють сільгосппідприємствам вирішувати складні технологічні завдання. Але основою, навколо чого працюють всі інші продукти для точного землеробства, є дисплей і програмне забезпечення.

«Завдяки програмному забезпеченню є можливість отримувати дані безпосередньо з дисплея в реальному часі, щоб керівник компанії міг приймати оперативні рішення, взявши за основу достовірну і актуальну інформацію. Також є можливість виконувати планування робіт і вже створені завдання відправляти на дисплей у тракторі, щоб механізаторам не потрібно було приймати рішення, а мати вже конкретне завдання, для виконання якого варто натиснути лише декілька кнопок. Це допомагає уникнути помилок, спричинених людським фактором», — розповідає регіональний менеджер країн Східної Європи та СНД компанії Trimble В’ячеслав Третяк.

Джерело фото: AgroPortal.ua Регіональний менеджер країн Східної Європи та СНД компанії Trimble В’ячеслав Третяк.
Джерело фото: AgroPortal.ua
Регіональний менеджер країн Східної Європи та СНД компанії Trimble В’ячеслав Третяк.

Нові рішення, представлені цього року компанією на виставці Agritechnica, розширюють асортимент пакету продуктів Trimble Connected Farm® — нові дисплеї та навігаційні контролери для розширеного управління потоком і внесенням речовин, а також для управління обладнанням. За словами В’ячеслава Третяка, новий концепт передбачає, що програмне забезпечення, сенсори і дисплеї працюватимуть в одній екосистемі.

Один для всіх: економічно ефективне рішення

Однією з новинок Trimble став дисплей GFX-350™ та навігаційний контролер NAV-500™, які є економічно вигідним варіантом для фермерів, що прагнуть застосувати новітні технології точного землеробства у своєму виробництві.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Даний дисплей є новою розробкою компанії Trimble і продовженням традиційних сенсорних дисплеїв високої чіткості на базі Android. GFX 350 — це 7-дюймовий дисплей, орієнтований на господарства, які хочуть оптимізувати свої капіталовкладення, але їм потрібний дисплей для виконання основних операцій. Він сумісний з протоколом ISOBUS, тож практично один дисплей можна використовувати для контролю будь-якого знаряддя», — зазначає В’ячеслав Третяк.

За його словами, екран нового дисплею з діагоналлю 7 дюймів (18 см) дозволяє оператору легко зчитувати необхідну інформацію і виконувати більшість польових операцій лише кількома натисканнями на екран.

Дисплей сумісний з новим навігаційним контролером NAV-500 і навігаційним контролером NAV-900, завдяки чому він може працювати з різною точністю. NAV-900 наразі є найбільш передовим GNSS-приймачем компанії Trimble і пропонує клієнтам максимальний час безвідмовної роботи і широкий діапазон параметрів точності — від базової до високої.

Навігаційний контролер NAV-500 має міцний плоский корпус і здатний приймати сигнали корекції від п'яти різних супутникових угруповань GNSS. Це недороге рішення забезпечує повторювану точність у межах 30-50 см і охоплює весь спектр сільськогосподарських операцій, серед яких обробіток ґрунту, посів на широкій площі, обприскування і збір урожаю.

«Дисплей GFX 350 можна використовувати для автоматичного водіння — це те, чим відома компанія Trimble у першу чергу, тобто точним сигналом. Також його можна використовувати для контролю агрегатів і точного внесення добрив і ЗЗР, а також — для збору та передачі даних, адже дисплей повністю сумісний з програмним забезпеченням Trimble. Дисплей також має вбудоване підключення Wi-Fi та Bluetooth®, що дозволяє безперебійно обмінюватися даними між офісом і полем за допомогою додаткових рішень Trimble Connected Farm®. Це дуже спрощує загальне ведення обліку, огляду та контролю звітності, отримання даних про місце розташування машин тощо», — розповідає В’ячеслав Третяк.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Таким чином, у агровиробника є вибір — можна купити маленький дисплей з великою антеною NAV-900 або простішу антену NAV-500 з великим дисплеєм із більшим функціоналом. Різниця між цими варіантами у зручності використання та ціні. Наприклад, невеликий дисплей доступний для фермерів, які працюють на менш потужних тракторах, в яких є завдання виконати операції, але з обладнанням, що має оптимальну ціну.

«Клієнти можуть вибирати із запропонованих апаратних і програмних варіантів під свої потреби та бюджет. Але при цьому така гнучка інтеграція продукції може змінюватись і зростати в подальшому. Наприклад, сільгоспвиробник може перейти на більш точний сигнал корекції або ж змінити дисплей на більший», — зазначає В’ячеслав Третяк.

За його словами, дисплей GFX-350 Trimble і контролер NAV-500 будуть доступні для замовлення у дилерських мереж Trimble на українському ринку вже в першому кварталі 2020 року.

Апгрейд: старій техніці — нові можливості

В 2017 році підрозділ Trimble Agriculture придбав компанію Müller-Elektronik, яка спеціалізується на розробці рішень з управління агрегатами. Через два роки співпраці розробники представили нові технологічні рішення, які дозволять сільгосппідприємствам використовувати передові дисплеї Müller разом із навігаційними контролерами Trimble NAV-900. Дане рішення розширить функціонал дисплеїв TRACK-Guide III (Touch 800) і Touch 1200, які завдяки йому зможуть автоматично управляти навігацією машини за допомогою систем рульового управління Trimble через навігаційний контролер NAV-900.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«Контролер від компанії Müller, який має інтерфейс ISOBUS, можна підключити до будь-якого монітору та налаштувати для керування внесенням добрив чи ЗЗР. Таким чином, ми можемо взяти прості причіпні пристрої чи агрегати і дообладнати їх до рівня найсучасніших технологій. Ми пропонуємо зараз не тільки дисплеї, системи автоводіння, точні сигнали, системи точного внесення добрив, а ще й можливість переобладнати існуючий агрегат», — зазначає В’ячеслав Третяк.

За його словами, вже є успішні проєкти з переобладнаними сівалками та обприскувачами, і цей напрямок має багато запитів, тим більше, що осучаснити можна все, навіть обприскувач, в якого не відключаються форсунки.

«Думаю, що наступні два роки через відкриття ринку землі будуть для українських аграріїв дуже важкі, й вони менше виділятимуть коштів на нові агрегати, а будуть вдосконалювати старі, тим більше Trimble надає таку можливість — зробити їх сучасними», — говорить В’ячеслав Третяк.

Прямо в точку: обприскування нового покоління

Ще однією новою розробкою Trimble є система точкового обприскування наступного покоління WeedSeeker 2, яка дозволяє знизити витрату внесених продуктів на 90% при обробці бур'янів, стійких до гербіцидів.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

За рахунок встановлених сенсорів система розрізняє рослини на полі, й на форсунку надходить сигнал про точкове розпилення ЗЗР. Ця система призначена для роботи на полі, де потрібно знищити всі бур’яни.

«Завдяки тому, що WeedSeeker 2 виявляє окремі бур'яни в полі та направляє на них обмежену дозу гербіциду, сільськогосподарські підприємства можуть значно скоротити його використання, в окремих випадках економія ЗЗР може становити до 90%», — зазначає В’ячеслав Третяк.

За його словами, дана технологія також дає можливість уникати повторного обприскування ділянок поля, які вже були оброблені, та може автоматично регулювати час обприскування при виконанні повороту.

«Інформація про місця концентрації бур'янів на полі дозволяє сільгосппідприємствам проводити більш ефективну боротьбу з ними. Система WeedSeeker 2 записує місця обприскування бур'янів, і фермери можуть у режимі реального часу бачити проблемні області, а також перед наступним обприскуванням переглядати докладні карти, складені на підставі отриманих даних», — уточнює В’ячеслав Третяк.

За його словами, дане рішення також підійде для обприскувачів з великими штангами, зважаючи на малу вагу датчиків і збільшену зону покриття. Нові датчики системи точкового обприскування підвищують ефективність роботи, усуваючи необхідність у повторному налаштуванні форсунок і зменшуючи кількість необхідних датчиків.

Система WeedSeeker 2 доступна на ринку Південної Америки з початку 2019 року, а на ринку Європи і України її можна замовити вже з першого кварталу 2020 року.

Точне дозування: ефективне внесення добрив

Щодо внесення добрив, то Trimble теж має рішення, яке дозволить заощадити витрати за рахунок внесення потрібної кількості — систему диференційованого внесення GreenSeeker. Вона забезпечує найбільш ефективний і точний спосіб управління добривами, що вносяться, оскільки на різних ділянках поля вноситься тільки необхідна доза.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

«До системи входить 4-6 активних датчиків, які визначають рівень азоту в рослинах. В результаті аналізу отримуємо Індекс NDVI, і вже в залежності від отриманого результату агроном визначає, яку норму азотних добрив повинен внести розкидач. Це можна робити в режимі реального часу, під час руху розкидача по полю, коли машина змінює норму по ходу операції. А також можна зробити прохід по полю, записати карту і потім вже за нею робити внесення. Система працює за протоколом ISOBUS, її можна використовувати з будь-яким дисплеєм», — зазначає В’ячеслав Третяк.

За рахунок системи GreenSeeker можна отримати вищу врожайність, знизити витрати на придбання добрив, а також проводити агрономічні операції цілодобово, що гарантує вчасне внесення добрив. 

Повний контроль: система управління агрегатами

Автопілот керує трактором, але він не знає, що відбувається з навісним агрегатом. Активна система управління агрегатами Trimble TrueTracker забезпечує знаходження трактора і агрегату на одній лінії руху, при цьому управління агрегатом виконується незалежно від керування трактором.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

До виконавчого механізму системи входить навіска, яка жорстко закріплена на тракторі, але агрегат при цьому має плаваюче положення і може зміщатися вліво та вправо, щоб попадати в рядки. Для цього на агрегаті встановлено окрему антену, яка виконує роль окремого автопілоту. Тобто на одному дисплеї є можливість керувати не тільки трактором, але й ще окремо підрулювати агрегатом.

Система TrueTracker використовує систему Autopilot трактора для контролю положення агрегату і видає сигнал для повернення на задану лінію курсу при відхиленні. TrueTracker дає впевненість, що агрегат завжди знаходиться на заданій лінії курсу.

Розширений функціонал: оновлений додаток Precision-IQ

Trimble оновив уніфіковану платформу управління внесенням продуктів для всіх дисплеїв — Precision-IQ. Попередня версія вже дозволяла завантажувати необхідні додатки, мала простий у використанні графічний інтерфейс і підтримувала Bluetooth і Wi-Fi для перегляду даних в режимі реального часу. Тепер вона може керувати обладнанням з послідовним внесенням продуктів, новою системою точкового обприскування WeedSeeker® 2, точковим внесенням продуктів ISO.

Джерело фото: AgroPortal.ua
Джерело фото: AgroPortal.ua

Проста і зрозуміла операційна система прискорює виконання польових робіт і спрощує налаштування обладнання на дисплеях Trimble TMX-2050™, GFX-750 і GFX-350, що працюють на базі Android.

Після внесення в систему налаштувань для машин, полів, агрегатів під час першого використання дисплею відповідні параметри будуть збережені та можуть бути викликані повторно за допомогою декількох кліків по екрану.

Додаток для управління внесенням продуктів Precision-IQ буде включено в комплект поставки всіх нових дисплеїв Trimble.


Для довідки: Trimble Agriculture розробляє рішення, що підвищують продуктивність і збільшують прибуток сільгосппідприємства, виконуючи найскладніші завдання оптимізації протягом усього циклу виробництва сільськогосподарської продукції. Рішення Trimble для сільського господарства дозволяють максимально підвищити ефективність виробництва, знизити кількість внесення хімікатів і добрив. Технології доступні для фермерських господарств будь-якого розміру. Сьогодні в Україні компанія Trimble представлена 4 дилерами: «Агроштурман», «Астера», «Бюлінг» та «Полетехніка».


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua