Технічна складова: як працює один із найбільших розсадників України

03 липня 2020, 06:32 8088

Всього за 15 км від Львова знаходиться компанія «Еліт Флора» — один із найкращих розсадників декоративних рослин не лише Західного регіону, а й загалом України. Досягати успіху в цій галузі йому допомагає впровадження та використання сучасних технологій вирощування рослин і спеціалізована техніка.

У розсаднику «Еліт Флора» на площі понад 50 га вирощується просто величезний асортимент хвойних, листяних дерев і кущів, а також крупноміри, алейні дерева, ексклюзивні рослини, топіарі, бонсаї. З розсадника рослини постачаються до садових центрів по всій Україні — клієнтами є як приватний сектор, так і оптові покупці. З ґрунту продаж рослин відбувається сезонно, лише весною та восени.

«Для нас основним напрямком є вирощування декоративних рослин у відкритому ґрунті, які займають 50 га, а також на 2 га вирощуємо декоративні рослини в контейнерах об’ємом від 1,5 до 600 л. З усього асортименту, який має розсадник «Еліт Флора», 70% складають хвойні дерева — декоративні види та сорти туї, ялівцю, сосни, ялини, а 30% — це листяні кущі та алейні дерева — різноманітні декоративні сорти та види клену, липи, граба, бука, сакури та ін.», — розповідає заступник директора «Еліт Флора» Андрій Королік.

За його словами, рослини з ґрунту реалізуються в параметрах: хвойні — від 1 м до 4-5 м, алейні дерева — окружністю від 10 до 30 см і висотою 3-5 м.

«У нас дуже різноманітний асортимент. Крім власного вирощування, наша компанія ще й імпортує дуже багато нових цікавих сортів», — говорить Андрій Королік.

Він також зазначає, що європейський ринок виробництва декоративних рослин уже давно сформований, і окремі рослини вирощуються там, де це вигідно робити з мінімальними затратами, а потім завдяки широко розвинутій логістиці розвозяться по іншим країнам Євросоюзу та за межі.

«Нідерланди, Франція, Італія, Німеччина, Бельгія — це провідні країни в цьому бізнесі, де розсадники з історією у понад 100 років диктують моду. В Україні цей напрямок тільки на стадії активного розвитку. Розсадники шукають свою нішу та специфікацію виробництва. Єдиною проблемою є те, що у цій галузі на вітчизняному ринку бракує навиків і професійних спеціалістів, тому переймаємо і практикуємо досвід європейських розсадників», — розповідає Андрій Королік.

Орієнтир на кращі світові практики

Як стверджує Андрій Королік, компанія «Еліт Флора» ще 5 років тому прийшла до розуміння, що для більш ефективної роботи потрібно впроваджувати передові технології та сучасну техніку, яку використовують у цьому сегменті на Заході. Поступово почали замінювати техніку на більш сучасну, малогабаритну та потужну. Звісно, процес трансформації зайняв не один рік, тому що спеціалізована техніка досить дорога, але від цих змін у розсаднику реально бачать результат.

Сьогодні в техпарку «Еліт Флора» на заміну габаритним МТЗ-82 працюють малогабаритні садові Kubota M5091N та Ferrari Cromo К60. Широко використовуються мінітрактори — Kubota, Mitsubishi та багатофункціональні мотоблоки Ferrari. А для основного обробітку, на заміну плугам, використовують копальну машину Selvatici Bivanga 120-80 для перекопування ґрунту на глибину до 50 см. Для міжрядного обробітку застосовують фрези Breviglieri mg-4. А для викопування великих рослин — спеціальні самохідні викопувальні машини Holmac HZC-29, HZC-30. Із навантажувальної техніки в компанії — навантажувач Weidemann 2070 LP.

«Важливою умовою в цьому бізнесі є використання спеціалізованої та компактної техніки. Хоча важко сказати, яка оптимальна кількість техніки потрібна для розсадника, оскільки в кожного своя специфіка роботи. Наприклад, у нас зараз є 4 трактори, але відчуваємо потребу ще в одній одиниці. Навантажувач Weidemann у нас один, і в розпал сезону також відчуваємо потребу. Але в нас така специфіка роботи, що нам потрібна невелика за розмірами, компактна, маневрена, але при цьому потужна техніка. Маємо вузькі міжряддя та дороги, і через те в обробітку, навантаженні та доставці нам важливі розміри техніки. Всі наша техніка малогабаритна. От, наприклад, трактор Kubota — це спеціалізований садовий трактор з мінімальними габаритами потужністю 96 к.с. Трактор Ferrari Cromo K60 — з іще меншими габаритами потужністю 48 к.с.

За цими же параметрами ми обрали і навантажувач Weidemann — він компактний, потужний, маневрений і багатофункціональний. Ми його використовуємо як для польових робіт, так і для доставки рослин з полів розсадника на завантажувальний майданчик, звідки наші рослини транспортуються до садових центрів по всій Україні», — розповідає Андрій Королік.

Weidemann: робоча конячка, яка виконує значний обсяг робіт

В «Еліт Флора» у питаннях запровадження нових технологій та використання спеціалізованої техніки орієнтуються на провідні європейські розсадники.

«Там ми помітили, що в роботі широко використовуються навантажувачі Weidemann. Ми довго вибирали, який навантажувач найкраще підійде для нашого розсадника. Довго вивчали це питання, порівнювали виробників, спілкувались зі спеціалістами і нарешті обрали навантажувач Weidemann. Він повністю виправдав наші сподівання та вартує витрачених коштів. Навантажувач виконує значний обсяг робіт у полі, де найбільш «екстремальні» умови, додав оперативності, тобто деякі роботи завдяки йому ми стали виконувати набагато швидше та ефективніше. Це робоча конячка, без якої ми вже не уявляємо нашої роботи», — розповідає Андрій Королік.

В розсаднику мають три насадки до навантажувача: вила, ківш та насадку для підмітальних робіт. Тож, окрім навантажувальних робіт, даною технікою проводяться роботи з очищення від бруду та залишків ґрунту на майданчиках, доріжках і бруківці, а також застосовують у різних будівельних та земляних роботах.

Переваги та особливості Weidemann

Представник дистриб’юторської компанії «Агротерра» Андрій Сорока зазначає, що навантажувач Weideman ідеально підходить не лише для сільгосппідприємств, але й розсадників та садівництва. Серед переваг навантажувача — його малі габарити, маневреність і водночас потужність.

Технічні характеристики Weidemann 2070 CX50 LP:

Двигун

Perkins 404C-22

Потужність при 2600 об/хв

35,7 кВт

Об’єм паливного баку

55 л

Максимальна швидкість руху

20 км/год

Робоча вага

3130 кг

Робоча напруга

12 Вольт

Вантажопідйомність

952 кг

Загальна довжина зі стандартним ковшем

4956 мм

База

2020 мм

Висота верхньої точки кабіни

2133 мм

Загальна робоча висота

3901 мм

Висота розвантаження

2442 мм

Загальна ширина

1415 мм

Ширина колії

1120 мм

«Опорний шарнір колісної бази, який завдяки рухливості забезпечує безперервний контакт із поверхнею, робить навантажувачі Weideman стійкими при роботі на пересіченій місцевості. Завдяки гойдаючому шарніру навантажувач рухається з максимальною тяговою потужністю по ґрунтових дорогах і чудово маневрує в обмеженому просторі. Опція блокування диференціала дозволяє використовувати всю міць навантажувача при включенні та зменшити знос шин у вимкненому стані», — зазначає Андрій Сорока.

За його словами, надійність конструкції навантажувача, його стійкість і рівномірне навантаження на навантажувальні важелі здійснюється за допомогою двох підйомних циліндрів.

Також серед переваг навантажувачів Weideman Андрій Сорока відмічає кабіну з хорошою видимістю, коли при роботі оператор повністю контролює роботу навісного обладнання при будь-якому положенні стріли.

Ризики в розсадництві

Андрій Королік розповідає, що розсадницький бізнес має чимало ризиків, і головними з них є клімат та економіка. Вся спеціалізована техніка та комплектуючі — наприклад, викопуючі машини — в розсаднику імпортні. Також компанія імпортує різні спеціальні засоби для пакування рослин із ґрунту, бамбукові палиці для вирощування алейних дерев, контейнери для зберігання та вирощування рослин протягом усього сезону та багато іншого.

«Ця залежність від імпорту несе ризики від коливання валют. До того ж є ще ризики, пов’язані зі різкою зміною кліматичних умов, що в свою чергу тягне за собою деякі труднощі в профілактиці та боротьбі зі шкідниками та хворобами. Це потребує постійного моніторингу та контролю. Тому в нас працює 5 досвідчених агрономів».

У розсаднику «Еліт Флора» працює до 30 осіб, адже територія та обсяги вирощування рослин солідні. Роботу на підприємстві не зміг зупинити навіть карантин — тут працювали, щоправда, з певними обмеженнями, адже залишати рослини без нагляду не можна. До того ж, в «Еліт Флора» відмічають, що період карантину якраз припав на весняний сезон. У цей час був підвищений попит, адже люди перебували вдома і мали більше вільного часу, тож займались благоустроєм, працювали на свіжому повітрі у своїх садах та на клумбах.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua