Як конкурс Неймовірні села України змінив життя переможців

26 вересня 2020, 06:57 4288

Цього року конкурс «Неймовірні села України» проводиться вже вп’яте. За цей період близько 700 сіл взяли участь у проєкті й показали свої родзинки, розкрили туристичний потенціал, поділилися ідеями розвитку сільських територій та обмінялися досвідом з іншими громадами.

Але переможець один. І щороку вся Україна голосує і обирає неймовірне село та його бізнес-проєкт. Як витратили грантові кошти села-переможці попередніх років, чи змінилося їхнє життя після участі в конкурсі та чим вони живуть сьогодні, AgroPortal.ua дізнавався особисто.

Неймовірне село України 2016. Клевань, Рівненська область

N.B.! Невероятные села Украины 2016: Клевань

Реалізація грантових коштів. За виграні кошти були встановлені туристичні вказівники до «Тунелю кохання». А ще виграш дозволив провести інтернет у культурно-туристичні місця та встановити сонячну батарею.

Зміни за останні 5 років. За цей період громада перемогла в двох обласних конкурсах, пов'язаних із розвитком туризму, та отримала додаткове фінансування на суму 594 тис. грн. Перший конкурс — це організація туристичних маршрутів: «Велика княжа корона» (65-кілометровий маршрут передбачає відвідування джерела в селі Диків, городища Ярослава Хороброго в селі Білів та культурно-археологічного центру «Пересопниця») та «Мала княжа корона» (7-кілометровий маршрут включає відвідування замку Чарторийських, костелу Благовіщення Діви Марії, церкви Різдва Христового, озера Безодня, Крейдяних гір і, звісно, «Тунелю кохання»).

Другий — це придбання обладнання для підвищення конкурентоспроможності Туристично-інформаційного центру Клеванської селищної ради (Клеванська ОТГ) — 150 тис. грн, зокрема, планується закупити багатофункціональний лазерний принтер для виготовлення різного спектру туристичної продукції.

Чим сьогодні живе село. Громада не зупиняється на досягнутому. Цього року не вдалося розпочати на повну туристичний сезон, тому прийнято рішення детальніше зосередитися на наступному році. В планах — відкриття нової зони відпочинку та креативного веломаршруту.

Неймовірне село України 2017. Червоне, Житомирська область

N.B.! ФІНАЛ. Неймовірні села України 2017: Червоне

Реалізація грантових коштів. Виграні кошти витратили на придбання елементів благоустрою для скверу в центрі селища, а саме: лавок, сімейних гойдалок, велопарковки, столиків.

Зміни за останні 5 років. Селище Червоне є центром Червоненської ОТГ, яка утворена ще у 2015 році. За 5 років на території громади було реалізовано майже 60 проєктів на загальну суму понад 70 млн грн. З них у Червоному — 22 проєкти. Зараз триває реалізація проєкту «Спроможна школа для кращих результатів» (бюджет — понад 800 тис. грн), який передбачає створення комфортного освітнього середовища в опорному навчальному закладі, а також придбання обладнання для харчоблоку для цього закладу (експериментальний проєкт для 16 шкіл області, вартість — 1 млн грн). За рахунок грантових коштів ПРООН реалізується проєкт «Безпечна школа — безпечна громада». В Червоному також провели капітальний ремонт дороги в рамках Національної програми «Велике будівництво» (вартість проєкту ≈ 60 млн грн).

Чим сьогодні живе село. В селищі є декілька об’єктів культурної спадщини родини Терещенків: маєток, парк, скульптурна група «Три грації» (копія), колишній готель «Червоні номери». Готується до відкриття музей, присвячений селищу та внеску Терещенків у його розвиток. Музей розташовано в приміщенні Червоненського центру дозвілля (колишній ангар для літаків). Червоне включене до туристичних маршрутів обласних туроператорів.

Неймовірне село України 2018. Гоща, Рівненська область

N.B.! ФІНАЛ. Неймовірні села України 2018: Гоща

Реалізація грантових коштів. Кошти у сумі 100 тис. грн було витрачено на облаштування проєкту «Набережна побачень». Долучивши також кошти від гранту, отриманого у конкурсі від Рівненської облдержадміністрації, було встановлено альтанки, лавки, наведено благоустрій території, а також облаштовано зони відпочинку, встановлено літню сцену, спеціальні сміттєві контейнери.

Зміни за останні 5 років. Створено відділ стратегічного розвитку Гощанської селищної ради, який займається проєктним менеджментом та реалізацією грантових проєктів. Облаштовано парк, зокрема встановлено світильники та покладено бруківку. Освітлено Гощу через систему «розумне освітлення». Виграно гранти від Рівненської ОДА (двічі на облаштування «Набережної побачень», платформа Open Hub), Українського культурного фонду (проєкти «КульТурне», «Гощанські традиції»), реалізовано проєкт у рамках конкурсу Міністерства культури України «Малі міста — великі враження»: Всеукраїнський культурно-історичний фестиваль «Добре поруч».

Гоща є учасником програми ULEAD з Європою у будуванні нового якісного Центру надання адміністративних послуг. Відремонтовано більше 10 доріг. На даному етапі триває підготовка до формування Гощанської ОТГ, зокрема йде робота над розробкою Стратегії розвитку майбутньої Гощанської громади. Важливим моментом розвитку селища є початок відбудови місцевої Садиби Ленкевичів (Валевських) 19 ст. за рахунок власних і благодійних коштів.

Чим сьогодні живе село. Наразі триває активний ремонт Садиби Ленкевичів, будівництво сучасного ЦНАПу, розробка Стратегії майбутньої громади. Також одним із дуже цінних та важливих проєктів є робота із безпритульними тваринами, їх стерилізація, вакцинація. В даному напрямку працюють як гощанські волонтери, так і з м. Рівне. Налагоджена комунікація з українськими та іноземними партнерами, зокрема через роботу у спільних еко-проєктах, підписання меморандумів про співпрацю.

На жаль, туристичний потік не занадто великий, однак багато гостей відвідує Гощанський парк та Садибу Ленкевичів, локальний виставковий центр, де один із місцевих краєзнавців збирає старовинні речі. Туристичним магнітом селиша Гоща є і продукція ТМ «Пригощайся».

Неймовірне село України 2019. Залізняк, Сумська область

N.B.! Неймовірні села України 2019: Залізняк, Сумська область

Реалізація грантових коштів. Виграні кошти було витрачено на обладнання та інвентар, що дозволяють презентувати весь цикл вирощування, переробки та споживання цикорію кавового в умовах зеленої туристичної локації (кавомолка, кавоварки, термоси, сушарка, посуд). Також було придбано лопати, совочки та піддони для розсади і, звісно, насіння кореневого цикорію, що висаджене на присадибних ділянках 7-ми родин села Залізняк, і вже восени цього року вони збиратимуть свій перший врожай.

Зміни за останні 5 років. Село Залізняк увійшло до Верхньосироватської ОТГ, об'єднання на межі двох районів виявилося навіть дуже успішним. Цікаво, що й історично ці найбільші села в громаді були об'єднані спільними промислами та підприємництвом, будівництвом залізниці для потреб заводів тощо. Важливою подією була спроба участі у гранті від Міністерства культури «Малі міста — великі враження», адже після нього громада наважилася і на «Неймовірні села України 2019».

Чим сьогодні живе село. Туристична складова почала розвиватися після перемоги у конкурсі. Історичні довідки та зелені маршрути так чи інакше вже існували, але актуалізувати їх вдалося саме у 2019-2020 рр. після реалізації задуманого з переможним проєктом «Золотницька сотка». Зараз туристів приймають кожні вихідні, а іноді й частіше. Також ввели платні послуги і виготовили першу сувенірну продукцію. Тому гостям є що взяти з собою, а бібліотекарям — чим покрити витрати на екскурсію чи майстер-клас.

Наразі йде відновлення приміщення, де популяризується споживання цикорію, вже відремонтовані дві кімнати бібліотеки — це і співфінансування з місцевого бюджету, і залучена спонсорська допомога.

У перспективі — відкриття додаткових зелених маршрутів (зокрема, популяризація претендента на місцеву нематеріальну культурну спадщину: ремесла виробів із лика) і прокладання веломаршрутів довкола визначних місць, подієвий і гастрономічний туризм. Громада сподівається не потрапити в зону обмежень щодо вірусної пандемії та провести свято першого врожаю цикорію цієї осені.


Яке село отримає цього року звання «неймовірного» — вирішувати вам! 1 жовтня стартує голосування за п’ятірку сіл-фіналістів.


Для довідки: конкурс «Неймовірні села України 2020» онлайн-видання AgroPortal.ua цьогоріч проводить уп'яте. Головний приз — 100 тис. грн на реалізацію бізнес-проєкту від головного партнера — Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Крім головного подарунка переможцю, компанія «Бейкер Тіллі Україна» допоможе одному з 10-ти сіл, які пройшли до етапу онлайн-голосування, в реалізації їхнього бізнес-проєкту. А Всеукраїнська асоціація громад одному із сіл-фіналістів надасть комплексний консультаційний супровід громади на період становлення після місцевих виборів. П'ятірка сіл-фіналістів конкурсу отримає річну передплату на журнал Agroexpert та набір спеціалізованої аграрної літератури.

Більше про конкурс тут


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua