logo

Клуб агроефективності

Досвідом і працею LNZ. Системи фунгіцидного захисту озимої пшениці від DEFENDA Джерело фото: LNZ Group

Досвідом і працею LNZ. Системи фунгіцидного захисту озимої пшениці від DEFENDA

Клуб агроефективності 05 липня 2019. 06:00 877

Рослини озимої пшениці впродовж онтогенезу можуть уражатися різними хворобами, що супроводжується зниженням врожайності та якості зерна. Втрати від хвороб складають щонайменше 10-20% від потенційної врожайності. У зв’язку із сучасною інтенсифікацією виробництва шкодочинність збудників підвищується, а втрати можуть перевищувати 50%.

На сьогодні найбільш поширеними шкодочинними хворобами озимої пшениці є септоріоз листя, піренофороз, види іржі, борошниста роса, септоріоз і фузаріоз колоса, а також альтернаріоз. Саме вони є цільовими об'єктами під час планування системи фунгіцидного захисту.

У системі захисту озимої пшениці виділяють 4 періоди внесення фунгіцидів, які співпадають з її критичними періодами вегетації і формування врожаю:

  • Т0 — застосування у період кущіння (ВВСН 21-29).
  • Т1 — застосування на початку виходу у трубку (ВВСН 30-32).
  • Т2 — застосування у період виходу прапорцевого листка-розвитку колоса (ВВСН 37-49).
  • Т3 — застосування у період колосіння-цвітіння (ВВСН 51-69).

Проте значна кількість опадів у цьому році створює небезпеку зараження хворобами рослин озимої пшениці в період наливу та дозрівання зерна (ВВСН 71-90). Тому є необхідність профілактично або при наявності перших ознак хвороб провести додаткову фунгіцидну обробку у фазі початку наливу (ВВСН 71-80) — Т4.

Бренд DEFENDA у своєму портфоліо має широку лінійку ефективних фунгіцидів, які забезпечують збереження здорових рослин озимої пшениці впродовж всього органогенезу.

Препарат АБСОЛЮТ (карбендазим, 500 г/л) є системним фунгіцидом та протруйником захисної й куративної дії для захисту зернових культур. Він відмінно контролює більшість грибкових захворювань за найрізноманітніших кліматичних умов та є ефективним при одноразовому застосуванні. Має профілактичну та лікувальну дію, зупиняючи захворювання в ранній фазі. Абсолют — це традиційний компонент комплексних систем захисту рослин із подовженим періодом захисної дії. Застосовується в період вегетації профілактично або при появі перших ознак інфекції. Щоб запобігти виникненню резистентності, рекомендується ротація з фунгіцидами різноманітних механізмів дії, якщо знадобиться провести багаторазові обробки протягом одного вегетаційного періоду.

САЛЬТО (тіофанат-метил, 500 г/л) має швидку і водночас подовжену захисну дію (понад 2 тижні). Гнучкий у змішуванні з іншими препаратами, за винятком лужних препаратів. Завдяки системній дії швидко розподіляється по рослині. Унікально поєднує профілактичну і лікувальну дії, має викорінюючий ефект та сильну дію проти фузаріозу, запобігає утворенню мікотоксинів.

ДОТ (80 г/л ципроконазолу + 250 г/л пропіконазолу) — це універсальний фунгіцид з відмінною превентивною та лікувальною дією. Відзначається унікально швидкою проникністю в рослину та миттєвою дією на збудників хвороб. Завдяки ципроконазолу ДОТ забезпечує захист прапорцевого листка від хвороб при одній обробці та колосу при другій обробці після цвітіння. Сумісний з більшістю пестицидів, що застосовуються на зернових культурах. Проте в кожному конкретному випадку необхідно перевіряти препарати на сумісність.

КАМЗОЛ (метконазол, 60 г/л) є системним фунгіцидом захисної і лікувальної дії для застосування на зернових колосових культурах. Він також сприяє розвитку потужної кореневої системи та збільшує за часом цикл дозрівання зерен, що супроводжується їх кращою якістю і масою. Підвищує стійкість рослин до несприятливих явищ навколишнього середовища. Однією з переваг є попередження ламкості рослини. Препарат володіє тривалою захисною і терапевтичною дією. Діє як превентивно, так і при перших ознаках хвороби, зупиняючи розвиток інфекції. Його можна використовувати в бакових сумішах з більшістю пестицидів, однак перед цим необхідно провести пробне змішування. Не рекомендується змішувати препарат з пестицидами, які утворюють сильно лужне середовище.

Системний фунгіцид МЕЦЕНАТ (пропіконазол, 250 г/л) застосовують для захисту посівів зернових колосових культур від комплексу хвороб листя. Він відзначається широким спектром фунгіцидної дії та виявляє високу ефективність проти несправжніх грибів (базидиоміцетів, аскоміцетів і дейтероміцетів). Має сильну лікувальну дію, активність знижується в прохолодну і вологу погоду. Проти борошнистої роси він активний впродовж 3-4 тижнів, іржі — 4-5 тижнів, в умовах епіфітотій — до 2-х тижнів. Препарат максимально ефективний при проведенні обробок профілактично або при появі перших ознак розвитку хвороб. У системі фунгіцидного захисту його найдоцільніше застосовувати для першої обробки озимої пшениці у фазі кущіння та виходу в трубку.

Препарат ПАРАЦЕЛЬС (флутріафол, 250 г/л) є одним із наймобільніших препаратів з групи триазолів. Відзначається тривалою захисною дією проти комплексу найбільш шкодочинних захворювань. Гнучкий у застосуванні (незалежно від фази розвитку культури). Це універсальний системно-контактний фунгіцид захисної та лікувальної дії. Діє як інгібітор біосинтезу поживних речовин шкідливих видів грибів, що призводить до руйнування клітинних мембран збудників хвороб та зупинки їхнього розвитку. Застосовується в період вегетації при появі перших ознак захворювання. Максимальний ефект досягається при застосуванні на початку виходу в трубку культури і повторно для продовження захисної дії — між появою прапорцевого листка і початком колосіння.

ТАЛЕР (тебуконазол, 250 г/л) відзначається лікувальним і профілактичним ефектом. Поєднує в собі якості фунгіциду та інгібітору росту із добре вираженим «стоп-ефектом». Фунгіцид широкого спектру дії для захисту озимої пшениці, ріпаку та сої від борошнистої роси, іржі, гнилей, септоріозу, альтернаріозу та інших хвороб. Діюча речовина швидко проникає в рослину (за 1-2 години), тому ефективність гарантована навіть у випадку можливої зливи після обприскування. Він діє як профілактично, так і після ураження хворобою, зберігаючи свою ефективність упродовж декількох тижнів.

Препарат СТАРК (азоксистробін, 250 г/л) є ефективним проти 4-х класів грибів: Ascomycetes, Basidiomycetes, Deuteromycetes, Oomycetes. Забезпечує відсутність перехресної стійкості патогенів. Проникає до необроблених частин рослин. Не змивається дощем. Проникаючи крізь листову пластинку, препарат Старк захищає її з обох боків від проникнення збудників. Найкращий ефект досягається при застосуванні до початку розвитку хвороби або на її початковій стадії. Має системну, профілактично-лікувальну, викорінюючу дію та трансламінарну властивість. Лікувальна дія становить 2 доби, що дає змогу знищити збудника хвороби під час інкубаційного періоду.

Фунгіцид ПЕГАС (прохлораз, 450 г/л) поєднує як профілактичну, так і лікувальну дію. Має ефективний контроль хвороб на всіх стадіях розвитку зернових культур. Завдяки локально-системній дії надійно захищає посіви від збудників хвороб. Стримує фузаріоз колоса на 50% при обробці після появи ознак хвороби. Прохлораз проникає в усі частини рослини і зберігає активність до 4-х тижнів.

Залежно від збудника хвороби та її поширення схема захисту озимої пшениці та норма внесення препарату можуть варіювати.

Норми витрат і строки застосування фунгіцидів бренду DEFENDA у посівах озимої пшениці

Продукт Діюча речовина Норма витрати препарату, л/га Кількість обробок Строк очікування, днів
Абсолют Карбендазим, 500 г/л 0,5 2 30
Сальто Тіофанат-метил, 500 г/л 1,2-1,4 2 20
Дот Ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л 0,4-0,5 2 30
Камзол Метконазол, 60 г/л 1,0-1,5 2 30
Меценат Пропіконазол, 250 г/л 0,5-0,6 2 30
Парацельс Флутріафол, 250 г/л 0,5 2 30
Талер Тебуконазол, 250 г/л 0,5-1,0 2 30
Пегас Прохлораз, 450 г/л 1,0-1,2 2 20

При цьому для підвищення ефективності дії препаратів потрібно враховувати спектр хвороб, які вони контролюють.

Тому для підсилення дії однокомпонентні препарати бренду DEFENDA бажано компонувати у бакових сумішах, зокрема:

  • Камзол (метконазол, 60 г/л) 0,4-0,5 л/га + Меценат (пропіконазол, 250 г/л) 0,5-0,75 л/га;
  • Талер (тебуконазол, 250 г/л) 0,5 л/га + Меценат (пропіконазол, 250 г/л) 0,5 л/га;
  • Камзол (метконазол, 60 г/л) 0,4-0,5 л/га + Парацельс (флутріафол, 250 г/л) 0,5 л/га.

Не в посушливих умовах:

  • Старк (азоксистробін, 250 г/л) 0,4-0,5 л/га + Парацельс (флутріафол, 250 г/л) 0,5 л/га;
  • Старк (азоксистробін, 250 г/л) 0,4-0,5 л/га + ДОТ (ципроконазол, 80 г/л + пропікозол, 250 г/л) 0,5 л/га.

Отже, завдяки однокомпонентності продуктів DEFENDA та їх компонуванню система захисту бренду забезпечує комплексний підхід у контролі поширення найбільш шкодочинних збудників хвороб озимої пшениці.

В.О. Ільченко, канд. с.-г. наук, менеджер з розвитку агротехнологій в північно-східному регіоні компанії LNZ Group


Ключові новини аграрного ринку в Telegram

Новини

Показати все

Блоги