Нульовий обробіток ґрунту мінімізує не лише енергозатрати, а і найдорожче — час

15 травня 2020, 06:02 4415

При переході на нульовий обробіток ґрунту зменшується врожайність, відповідно, відбувається зменшення валу продукту на 20-30%, але не прибутку. Показники залежать від регіону та погодно-кліматичних умов, але завдяки відсутності обробітку ґрунту та внесених ЗЗР собівартість продукції зменшується в рази.

Про свою унікальну технологію розповідає керівник СТОВ АФ «Нефедівське» (Хмельницька область) Сергій Тимчук, який перейшов на висів сумішей сидератів на всіх оброблюваних землях і ставить собі за мету вирощувати повністю органічну продукцію. 

Сергій Тимчук
Сергій Тимчук

«І я особисто, і моя сім’я не хочемо вживати продукти харчування з хімією. Тому я задався питанням: для чого виробляти та продавати те, що сам не буду споживати?

Природою закладені рішення, щоб можна було виробляти без хімічних добрив, тому ми стали на цей шлях, мінімізуємо внесення хімікатів.

Звичайно, з допомогою хімічних добрив можна отримати більший економічний ефект, але я впевнений, що це тимчасово. На наш вік вистачить. А на вік наших дітей? Сумніваюсь. Внесення хімічних добрив дає лише тимчасовий економічний ефект», — говорить Сергій Тимчук.

Фермер упевнений, що ґрунт щороку потребує все більше і більше засобів захисту, при цьому дає меншу врожайність. Якщо працювати на перспективу, то потрібно відмовлятися від ЗЗР. Нехай із меншим економічним ефектом, але перспективніше.

Сергій Тимчук практично займається сільським господарством з 2002 року і каже, що відразу цікавився органічним виробництвом і тим, як за допомогою покривних культур покращувати родючість. «Ми практикували по-різному, зараз уже є більший доступ до інформації, консультуємось у фахівців компанії «Суффле Агро Україна», — каже фермер.

Для нульового обробітку ґрунту з мінімальним внесенням ЗЗР потрібна не лише технологія, а і відповідна хороша техніка, яка не буде порушувати біологічну складову ґрунту. Тому в 2018 році господарство придбало посівний комплекс Sky Easy Drill.

«Ми довго обирали, який агрегат нам придбати. Коли побачили в роботі сівалку французького бренду SKY, подумали, що саме вона найбільше підійде для нашої технології. Оскільки вона дозволяє відразу після збирання врожаю висівати суміші сидеральних культур та без проблем здійснювати висів у живий сидерат чи пожнивні рештки», — зауважує Сергій Тимчук.

Ще одним із плюсів такої технології є збереження вологи в ґрунті, а зараз це критичне питання для більшості.

При нульовому обробітку ґрунту мінімізуємо затрати не лише на енергоносії, а і власний час. А він — найдорожче, що є у людини.

Сівалкою Sky Easy Drill СТОВ АФ «Нефедівське» працює вже другий рік. Вони були першими в Україні, хто придбав даний 6-метровий посівний комплекс.

«Я думаю, якщо правильно підготувати ґрунт, то Sky Easy Drill може бути одним єдиним агрегатом, який буде працювати на полі, без урахування внесення добрив. Він буде двічі чи тричі на рік проходити по полю: перший раз висівати основну культуру, потім одразу після основної висівати сидерати, а тоді після сидератів — основну культуру. У нас він уже зараз виконує найбільше робіт у полі», — розповідає Сергій Тимчук.

Також він додає, що господарство не має на меті досягати пікових урожаїв, у порівнянні з інтенсивним виробництвом. Але прибуток може бути навіть більшим за рахунок того, що зменшується обробіток ґрунту, витрата пального на гектар і, звичайно, мінімізується внесення ЗЗР та мінеральних добрив.

Наша мета — відмовитись від внесення хімічних добрив, тобто вирощувати органічну продукцію.

«Зараз в обробітку трохи більше 1 тис. га. Вирощуємо зернові, соняшник, кукурудзу, льон, сою. Слідкуємо за рослинами — якщо потрібна їм допомога, то вносимо. У нас технологія специфічна, своя, націлена на мінімізацію хімічного навантаження», — розповідає фермер.

Господарство з 2015 року відвідує конференції з технології Soilteq, присвячені покращенню продуктивності та родючості ґрунтів.

Більше шести років тому почав вводити в сівозміну сидеральні культури і, як багато фермерів, брав однокомпонентний сидерат: гірчицю, редьку, вику.

Та вже другий рік усі площі в АФ «Нефедівське» засіяні сумішами покривних культур. Потрібну суміш підбирали разом із фахівцями компанії «Суффле Агро Україна», постійно з ними на зв’язку. «Я думаю, що потрібно хоча би три роки, щоб різні сидеральні рослини своїми кореневими системами наситили ґрунт біологічними організмами. Але вже сьогодні фахівці «Суффле Агро Україна» відмічають позитивні зміни», — коментує власник господарства.

Сергій закінчив факультет механізації сільського господарства Подільського державного аграрно-технічного університету. Згодом навчався на аспірантурі та захистив дисертацію на тему кормовиробництва. Працював над комбікормом із відходів пивоваріння.

«На той момент наше господарство займалося тваринництвом, і я хотів знайти шляхи для того, щоб зберегти цей напрям, оскільки в основному він збитковий. Ми думали, як зменшити собівартість продукції, зокрема витрати на кормову базу. Оскільки на ціни впливати ми не можемо, потрібно зменшувати собівартість», — говорить аграрій.

Але у 2018 році господарство все ж відмовилося від тваринництва, на даний момент залишилась невелика вівцеферма.

Один із викликів для аграрного бізнесу Сергій Тимчук вбачає у нестачі кадрів. Спочатку були думки піти в переробку молочної продукції, але для цього потрібні кваліфіковані фахівці, яких, на жаль, зараз дуже важко знайти. А самому, каже, важко все контролювати, тому змушені були відмовитись від ВРХ.

Сергій і Тетяна Тимчук
Сергій і Тетяна Тимчук

Фінансовий контроль здійснює дружина фермера Тетяна, яка за освітою агроном, також закінчила Подільський державний аграрно-технічний університет. Каже, що економіка поки показує плюс від експериментів чоловіка, тож вона підтримує його в усіх ініціативах.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua