Сергій Кнечунас: Діючі речовини — як діти, яких потрібно навчити грати разом

17 грудня 2020, 06:37 4749

Ще п'ять років тому важко було уявити, що українські вчені будуть розробляти та запускати виробництво інноваційних засобів захисту рослин. Компанія ALFA Smart Agro зробила це можливим. Сьогодні в її портфелі 75 препаратів, багато з яких по-своєму унікальні.

У сезоні-2021 на ринок вийдуть 8 нових продуктів ALFA Smart Agro. У чому їхні особливості? Чому компанія стала більше уваги приділяти препаративним формам? І як вченим ALFA Smart Agro вдається створювати майбутнє? Про це — в ексклюзивному інтерв'ю директора департаменту досліджень і розробок ALFA Smart Agro Сергія Кнечунаса.

Сергію, що об'єднує продукти ALFA Smart Agro, які вийдуть на ринок цього року?

Сергій Кнечунас: У новому сезоні лінійку препаратів ALFA Smart Agro поповнять два фунгіциди — Амікон для соняшнику та Кросбі для зернових, гербіциди для застосування на посівах кукурудзи Сігур і Тривіум, спеціалізований протруйник для захисту насіння сої Авідо, інсектицид Віарес для захисту ріпаку, а також антиспінювач Піноль і ph-коректор Цивік. Їх докладний опис є в каталозі ALFA Smart Agro на 2021 рік.

Кожна з новинок на 100% відповідає концепції «smart». Тобто продукт не тільки вирішує проблему в полі — він робить вирощування культури більш ефективним, більш рентабельним. Цю ідею ми вкладали в кожен препарат і втілювали в життя шляхом вибору компонентів, підбору комбінацій, розробки формуляції тощо.

Аналіз впливу на врожайність проходить кожна нова розробка?

Сергій Кнечунас: Звичайно. Ми проводимо польові випробування в усіх кліматичних зонах. Спостерігаємо за реакцією культури протягом усього періоду вегетації та обов'язково аналізуємо врожайність. Робимо це 2-3 роки поспіль, щоб виявити всі закономірності й уникнути «сюрпризів» у майбутньому.

Польові випробування нових продуктів ALFA Smart Agro
Польові випробування нових продуктів ALFA Smart Agro

Вплив ЗЗР на елементи врожайності легко пояснити на прикладі Авідо, фунгіцидного протруйника для насіння сої. Якщо обробити насіння протруйником на основі тебуконазолу, то на перших етапах сповільнюється наростання наземної частини. Авідо ж навпаки не перешкоджає природному росту культури. Чому це важливо? Адже через певний час цей ефект нівелюється, культура поступово вирівняється. Але! У підсумку через затримку в розвитку рослин сої, насіння яких було оброблене тебуконазолом, точка прикріплення нижніх бобів нижче в середньому на 4-5 см. Звичайно, при збиранні жатка комбайна просто не захопить частково або повністю цей нижній ярус бобів. А це прямі втрати врожаю.

Крім відсутності негативного впливу на ростові процеси, протруйник сприяє збереженню енергії та схожості насіння сої.

При цьому Авідо — багатокомпонентний продукт, що містить тіофанат-метил, крезоксім-метил і цимоксаніл. За рахунок цього ми значно розширили спектр його дії. Цимоксаніл + крезоксім-метил — це контроль пероноспорозу. Тіофанат-метил контролює кореневі гнилі, аскохітоз, антракноз, тобто захворювання, які передаються з насінням.

Чи багато часу знадобилося на розробку Авідо?

Сергій Кнечунас: Сумарно приблизно чотири роки. Ми провели близько 1000 дослідів у лабораторії та кліматичній камері й ще близько 100 випробувань у полі. В результаті створили препарат, з яким складно конкурувати. Для застосування на сої в Україні зареєстровано всього чотири продукти, що містять стробілурини. Але серед них тільки Авідо містить три фунгіцидні діючі речовини. Тобто ми більше сфокусувалися на контролі хвороб.

У чому головні переваги нового гербіциду Тривіум?

Сергій Кнечунас: Це трикомпонентний гербіцид системної дії проти злакових і дводольних бур'янів на посівах кукурудзи. Він був створений тому, що все гостріше постає питання захисту гібридів, чутливих до сульфонілсечовини. Ми вивчили глибинні процеси, які відбуваються в культурі, і розробили нову технологію Smart Guard, яка лягла в основу Тривіуму.

Як вона працює?

Сергій Кнечунас: Smart Guard відповідає за м'якість дії гербіциду на гібридах кукурудзи, стійких до сульфонілсечовини. Завдяки цій технології вдалося прискорити пересування діючих речовин у культурних рослинах до точок росту, де відбувається їхня деградація, розпад. Саме за рахунок того, що значно прискорюється процес, прояв фітотоксичності на культуру нівелюється. Технологія Smart Guard зараз патентується в Україні.

Зверніть увагу на ці фото з дослідно-демонстраційного центру ALFA Smart Agro. На обох ділянках — один і той же чутливий гібрид.

На полі це виглядає, звичайно, дуже яскраво. Приходиш на сьомий день після внесення гербіцидів — бачиш, є невелика різниця. А приходиш ще через тиждень — на одній ділянці поля рослини на тому ж рівні, як у день обробки, а на іншому — вже до поясу!

Потім урожайність порівнювали?

Сергій Кнечунас: Звичайно. Різниця була в 50%.

Те, що гербіциди стають все складнішими, — це тенденція? Чому так?

Сергій Кнечунас: Змінюється клімат, змінюються температури. Той же проблемний бур'ян лобода біла через низьку вологість і підвищені температури утворює більш товстий захисний восковий наліт. Плюс фактор селекції, в результаті якої у бур'янів виробляється резистентність. Плюс сівозміна — це питання падалиці.

Тому зростає потреба в нових багатокомпонентних гербіцидах, у яких будуть широкий спектр дії та вікно застосування. Таким є наш новий гербіцид Сігур проти злакових і дводольних бур'янів на посівах кукурудзи. За рахунок об'єднання трьох діючих речовин із різними властивостями у нього розширений спектр дії. Наш R&D департамент провів безліч випробувань для збільшення ефективності цього продукту саме проти злакових бур'янів.

Два з трьох компонентів Сігура діють в основному проти злакових бур'янів — це римсульфурон і нікосульфурон. Якщо застосовувати їх поодинці, ефективність проти перерослих бур'янів або в стресових умовах може не відповідати очікуванням. Але в одній формуляції вони працюють ідеально! Ми домоглися оптимальної концентрації римсульфурону та нікосульфурону в гербіцидів, при цьому виключили можливість прояву фітотоксичності щодо культури.

Крім того, Сігур ефективний проти великого спектру проблемних бур'янів. У нього покращена дія проти лободи білої, амброзії, пирію повзучого тощо.

ALFA Smart Agro приділяє все більше уваги препаративним формам. Із чим це пов'язано?

Сергій Кнечунас: Відповідь дуже проста. Зверніть увагу на фунгіцид для зернових культур Кросбі. У ньому дві ефективні д.р.: пропіконазол і тіофанат-метил. Кросбі — це суспензійна емульсія на масляній основі. І коли ми проводили польові дослідження, з'ясували, що в цій формуляції продукт працює на 15-20% ефективніше.

Навіть візуально видно, коли наносиш речовину на листок: крапля води просто скочується, як кулька, а Кросбі фіксується на поверхні.

Природно, питання не тільки в тому, щоб крапля зафіксувалася на листку. Ми ж розуміємо, що листок покритий восковим нальотом. І цей наліт — бар'єр, який відштовхує рідини. Рослинна олія долає цю перешкоду, тому діючі речовини, розчинені в ній, краще проникають у рослину.

Для фунгіцидів формуляція особливо важлива?

Сергій Кнечунас: Дійсно, ще один новий фунгіцид має нестандартну препаративну форму — це двокомпонентний Амікон для захисту соняшнику — емульсія олії у воді. Тобто Амікон містить і олію, і воду. У чому принадність? Амікон легко розчиняється у воді, він більш стабільний в жорсткій воді. А завдяки олії діючі речовини краще проникають в листя соняшнику. На полі ми це бачимо як «стоп-ефект» — хвороба миттєво припиняє поширюватися. Саме швидкість дії фунгіциду часом робить вирішальний вплив на збереження потенціалу врожайності культури. Тому для фунгіцидів формуляція вкрай важлива.

Для журналістів AgroPortal.ua прямо під час інтервю Сергій Кнечунас проводить експеримент: розчиняє олію у воді, отримуючи емульсію
Для журналістів AgroPortal.ua прямо під час інтерв'ю Сергій Кнечунас проводить експеримент: розчиняє олію у воді, отримуючи емульсію

У новому інсектициді Віарес також особлива формуляція?

Сергій Кнечунас: Діюча речовина всім добре знайома — це ацетаміприд, але нам вдалося змінити препаративну форму. Раніше на ринку в основному був представлений ацетаміприд у сухій препаративній формі, а такі продукти складніше дозувати і розчиняти. Тому ми зробили продукт у вигляді суспензії. По-перше, його легко відміряти і розчинити у воді. По-друге, він підходить для води з підвищеною жорсткістю.

Але найголовніше досягнення в тому, що Віарес проявляє високу активність при підвищених температурах. Як відомо, найбільші проблеми з комахами-шкідниками виникають у спеку. Препаративна форма Віареса дозволяє підвищити температурний коридор застосування до +28...+30°C. Крім того, він малотоксичний для бджіл та інших корисних комах. Це особливо важливо, коли препарат потрібно вносити на посівах ріпаку під час цвітіння.

Ацетаміприд з розчинністю 4200 мг/л може швидко змінювати свої властивості при температурних стрибках. Але в інсектициді Віарес він зберігає стабільність навіть при зниженні температури — суспензія залишається суспензією.

Робота R&D департаменту ALFA Smart Agro побудована на синергії двох наук: агрономії та хімії. Які можливості відкриває така тісна співпраця?

Сергій Кнечунас: Діючі речовини — як діти, яких потрібно помирити і навчити грати разом. У кожної свій характер, свої «подобається» і «не подобається». Ми виводимо на ринок багатокомпонентні продукти, і чим більше компонентів у одному препараті, тим складніше їх об'єднувати. Але в цьому і колосальний інтерес!

У нас є можливість перевіряти всі ідеї та знаходити найкращі рішення. Кожен фахівець у хімічній лабораторії відповідає за певний продукт. При цьому є швидкий зворотний зв'язок із агролабораторії, результати фітопатологічних досліджень тощо. Ми в постійному діалозі: «Давайте зробимо так?» — «Вийшло!»

Лабораторії ALFA Smart Agro обладнані всім необхідним, починаючи від диссольверів і закінчуючи хроматографами. Це обладнання найвищої якості. У нас є всі інтелектуальні та матеріальні ресурси, щоб розробляти найкращі ЗЗР.

До речі, зараз чекаємо пілотну установку з виробництва гранул. Адже ALFA Smart Agro планує почати виробництво гранульованих гербіцидів на Білоцерківському заводі препаративних форм.

Хімічна лабораторія ALFA Smart Agro
Хімічна лабораторія ALFA Smart Agro

Наскільки велика зона відповідальності R&D?

Сергій Кнечунас: Ми працюємо в концепції «від проблеми в полі — до готового препарату з технологією виробництва». Тобто фактично ми не тільки розробляємо нові продукти. R&D також відповідає за експериментальне виробництво, в рамках якого випускаються від 3 до 5 промислових партій нового продукту.

Кожен новий препарат проходить багато етапів, перш ніж потрапити до серійного виробництва. Його перші зразки — лабораторні. До 10 літрів продукту ми виробляємо на мінізаводі. І в підсумку масштабується до 4000 літрів — одного завантаження реактора. Це робиться для того, щоб відпрацювати технологію виробництва в промислових масштабах.

Наука супроводжує виробництво?

Сергій Кнечунас: Така практика існує на всіх підприємствах, де піклуються про якість.

Який сьогодні головний напрямок роботи R&D ALFA Smart Agro?

Сергій Кнечунас: Розробка нових препаратів і робота з формуляціями. Всі нові продукти — на різних стадіях розробки. Одні на стадії лабораторних тестів, для інших уже розроблений склад, треті випробовуються в полях. Є й препарат, який знаходиться на стадії експериментального виробництва.

Тобто ви вже знаєте, якими препаратами будуть користуватися українські агрономи через три роки?

Сергій Кнечунас: Так і є (сміється. — Ред.).

Дозволите зазирнути у майбутнє?

Сергій Кнечунас: Є продукт, яким будуть боротися зі шкідниками з сімейства лускокрилих, дуже складно контрольованими в умовах підвищених температур. Цей інноваційний препарат уже на стадії закінчення розробки формуляції. Він вийде на ринок у 2022 році. І точно здивує!


Світлана Яценко, AgroPortal.ua