Держпродспоживслужба: Половина бджіл гинуть від хімікатів

31 липня 2018, 16:54 1986

Причиною загибелі 53% бджіл під час мору стали хімікати.

Про це заявив голова Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Володимир Лапа, говориться  у повідомленні відомства. 
 
Він зазначив, що Держпродспоживслужба опрацювала понад 80 зразків, і з них у 53% підтвердилася наявність хімічних речовин. 

«Проблема є і вона комплексна. Потрібно почати з того, що Інструкція щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєння бджіл, прийнята у 2001 році, застаріла. У ній є норми щодо висоти паркану, кольору вуликів і багато інших які зараз навряд чи виглядають реалістичними. Наші спеціалісти працюють над пропозиціями до інструкції і якщо не буде підтримки від експертів, ми самі зможемо вийти з пропозиціями щодо спрощення цього документу», — зазначив Володимир Лапа.

Також, на думку голови Держпродспоживслужби, потрібно спростити процес отримання дозвільної документації.

«Зараз є реєстрація пасіки й отримання паспорта. Можна було б обмежитися реєстрацією і веденням реєстру, в якому відзначати дату ветеринарних оглядів. І тоді не треба цей папірець, а в публічному реєстрі усі зможуть бачити інформацію про пасіку. Я про це згадую, тому що більшість пасік — незареєстровані. У нас ускладнені бюрократичні процедури, тож коли пасічники дивляться на інструкцію, вони розуміють що її не виконають, а запрошувати ветеринарного спеціаліста на пасіку не дуже приємно в такому разі», — наголосив він.

На його переконання, на рівні закону має бути визначено, що агропідприємство повинно повідомити органи місцевого самоврядування про те, що воно обробляє поля.

«Надавати потрібно таку інформацію: я буду обробляти поля таким препаратом, такою діючою речовиною, таку територію, відстань, період, за таким методом (повітряний чи трактором). Зараз норма рамкова і слабо здатна досягти цілі, яка за нею була. Тому ми готуємо законодавчі пропозиції щодо більш детальної регламентації: що треба надавати й кому, і якщо інформація надається в органи місцевого самоврядування, то повинен бути обов«язок посадових осіб останніх інформувати зареєстрованих бджолярів. Я сподіваюся, коли ми змінимо ці накази та інструкцію, кількість зареєстрованих пасік збільшиться», — підкреслив Володимир Лапа.