ТОП-5 областей за невитребуваними паями

29 листопада 2018, 12:51 2061

В Україні близько 390 тис. га вважаються не витребуваними.

Про це свідчать дані Моніторингу земельних відносин, який був започаткований в рамках проекту Світового Банку, розповів доктор економічних наук Віталій Данкевич виданню Voxukraine.

«Невитребуваними паями» вважають усі ті землі, які опинилися на півдорозі між колишньою колективною власністю колишніх колгоспів та приватними земельними ділянками пайовиків. Це — або землі, на які не було видано сертифікати, або земельні ділянки, визначені в натурі, але без оформленого права власності. Фактично, люди, які мали б ними володіти, прав на цю землю не мають», — пояснив він.

За словами юристів, які займаються цим питанням, оформлювати документи власники часто відмовляються через існуючий мораторій на продаж землі: змоги продати паї вони не мають, а займатися здачею в оренду чи обробкою, не мають можливості чи бажання.

«Згідно законодавства, здавати в оренду ці невитребувані паї можна за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації для використання за цільовим призначенням. Але до моменту, коли їх власники оформлять  державні акти на право власності на земельну ділянку», — розказав експерт.

Водночас реєстрація права оренди таких ділянок законодавством не передбачена і орендарі не можуть їх включити в зареєстрований земельний банк. Через це під час перевірок часто можуть виникати питання щодо законності використання таких земель, додав Данкевич.

«Тому часто невитребувані паї орендуються нелегально, не проходять по документах, а громади, на чиїй території знаходиться найбільше таких невитребуваних паїв, втрачають чималі суми податків», — пояснив він.

Лідерство з кількості невитребуваних паїв належить Житомирській (28318 шт), Івано-Франківській (26080 шт.), Чернігівській (9561 шт.), Хмельницькій (6736 шт.), Вінницькій (4458 шт.) областям. Найменша їх кількість  — у Чернівецькій (143 шт.), Тернопільській (290 шт.), Закарпатській (418 шт.), Миколаївській (666 шт.) областях.

За площею найбільше невитребуваних паїв залишилось у Житомирській (85976,0 га), Чернігівській (40766,4 га), Сумській (30116,6 га), Івано-Франківській (26436,0 га), Харківській (25382,9 га) областях. Найменше за площею невитребуваних паїв у — Чернівецькій (188,0 га), Закарпатській (450,5 га), Тернопільській (552,0 га) областях.

«Через невизначеність питання невитребуваних паїв величезні території обробляються фактично незаконно, а їх власники та громади, до яких географічно належить ця земля, втрачають величезні кошти», — підсумував Данкевич.