Ранкова кава // Всесвітнє сховище насіння — заначка для людства на чорний день

05 листопада 2018, 06:00 4176

Якщо коли-небудь з людством трапиться велика біда — глобальна війна чи природна катастрофа, і тим, хто вижив, доведеться з нуля відновлювати світове сільське господарство, то їм потрібно буде знати лише одне слово: «Шпіцберген».

Створення «сховища Судного дня», як його дуже люблять називати ЗМІ, має кілька причин, і не всі вони пов'язані з кінцем світу. По-перше, воно призначене для збереження сільгоспкультур, які адаптовані під різні кліматичні умови. По-друге, це свого роду сейф. Тобто якщо в результаті воєн чи природних катастроф країни втратять своє насіння, то колекцію можна буде поповнити за рахунок зерна, яке зберігається в сховищі.

Ось 10 фактів, які більш детально розкажуть про Всесвітнє сховище насіння.

1. Насіннєсховище було побудовано на Шпіцбергені не випадково

Якщо все-таки станеться глобальна катастрофа, і потрібно буде відновлювати відомі види рослин, то треба вирушати на Шпіцберген, або, як кажуть норвежці, Свальбард. І в першу чергу треба розібратися, куди їхати. Шпіцберген — це найпівнічніша частина Королівства Норвегія, всього в 1125 км від Північного полюса. Арктичний острів був обраний через вічну мерзлоту і малу ймовірність землетрусів — це дозволяє значно зменшити витрати енергії на підтримання низької температури.

Саме сховище знаходиться в столиці Шпіцбергена, в місті Логйір, недалеко від міжнародного аеропорту.

2. Спорудження сховища обійшлося всього в 9,6 млн доларів

Це не так вже й багато за сучасними мірками. Проект був здійснений на кошти Норвегії під егідою ООН. При цьому будівництво насіннєсховища також фінансували фонд Рокфеллера, Білл Гейтс, компанія Monsanto та інші світові компанії. Спорудження об'єкта почалося в середині 2006 року, а вже в лютому 2008 року сховище було офіційно відкрите. 

 

«Сховище Судного дня» знаходиться на 120-метровій глибині всередині скелі й на висоті 130 метрів над рівнем моря. Насіннєсховище розташоване настільки високо над рівнем моря і одночасно настільки глибоко в скелі, що ймовірність того, що воно може бути затоплене морськими водами, або що вічна мерзлота розтане в доступному для огляду майбутньому, відсутня. Також будівля обладнана вибухобезпечними дверима, шлюзовими камерами, сенсорами руху і стінами з залізобетону товщиною в 1 метр, які здатні витримати влучення ядерної боєголовки або землетрус. Згідно плануванню, щоб потрапити всередину сховища, потрібно пройти п'ять дверей з кодовими замками.

3. Насіння зберігається при постійній температурі -18°C

Воно також упаковане в запаяні пакети, які схожі на алюмінієву фольгу, і складене в спеціальні запломбовані контейнери. Насіння розміщується на стелажах, розташованих всередині сховища. Таким чином, обмежений доступ кисню і низька температура уповільнюють процеси метаболізму і старіння насіння рослин. У свою чергу вічна мерзлота є гарантією того, що насіння зможе зберегти свою схожість навіть у тому випадку, якщо система електропостачання сховища вийде з ладу.

4. Насіння в сховищі може зберігатися практично вічно

Термін зберігання насіння залежить від конкретного виду. Наприклад, горох здатний зберігати свою схожість тільки протягом 20-30 років, тоді як соняшник і насіння деяких видів зернових здатні це робити протягом багатьох десятиліть і навіть століть. Але вони все одно поступово втрачають схожість і вмирають. Для того щоб цього не допустити, зі спеціально збережених зразків буде братися частина насіння і висаджуватися в ґрунт. Так воно проросте і знову дасть необхідне насіння, яке буде міститися на місці старого. Дотримання цієї процедури дозволить увічнити зберігання насіння.

5. Сховище здатне вмістити 4,5 млн зразків різних видів

При цьому кожен вид рослини зберігається у вигляді зразка з 500 насінин. Таким чином, максимальна місткість насіннєсховища складе 2,25 млрд окремих насінин. Воно здатне вмістити в себе всі унікальні типи зразків, що зберігаються в генетичних банках по всьому світу, а також нове насіння, яке буде створене в майбутньому. Після заповнення воно стане найбільшим глобальним фондом насіння.

Зараз у сховищі знаходиться 860 тисяч зразків практично з кожної країни світу. 

 

6. В першу чергу на зберігання відправляють насіння рослин, які вживаються в їжу

Також у пріоритеті знаходиться насіння, за допомогою якого можна вести стійке землеробство, наприклад, богарне. Це має велике значення для країн, що розвиваються, де забезпечення безпеки продуктів харчування є важливим завданням. При цьому ще важлива проблема різноманітності культур. Так, наприклад, якщо за всю історію сільського господарства в меню людини входило близько 7 000 різних видів рослин, то зараз їх приблизно 150. А для повсякденного харчування людина в середньому використовує всього 12 видів рослин. Більше число різних рослин дозволяє краще адаптуватися в умовах, що змінюються.

При цьому потрібно враховувати різноманітність сортів. Наприклад, тільки різновидів рису в світі налічується близько 100 тисяч. Це є однією з причин, чому спочатку в сховище передають саме насіння продуктів харчування.

7. «Сховище Судного дня» не є генетичним банком — це гарантійне сховище

Різниця в тому, що тут зберігаються дублікати насіння різних сортів від імені різних генетичних банків. Взяти звідси дублікати можна буде лише в тому випадку, якщо насіння, що зберігається в оригінальних фондах, з якоїсь причини буде втрачене. Сторона, яка передала насіння на зберігання, зберігає право власності на нього. Ні влада Норвегії, ні глобальне насіннєсховище на Свальбарді не мають права видавати допуск до фондів сховища без дозволу депонуючої сторони. Відкривають сховище тільки для внесення нових екземплярів — це відбувається 3-4 рази на рік.

8. Першими, хто відправив насіння в сховище, були країни Африки

Перші сім тисяч зразків з 36 африканських країн були відправлені в Норвегію з Міжнародного інституту тропічного сільського господарства, або IITA, що базується в Нігерії.

330 кілограмів насіння, відібраного фахівцями IITA, включали дику і домашню вігну, кукурудзу, сою і бамбарійський арахіс. Після цього пересилання своїх колекцій почали національні банки насіння з Колумбії, Ефіопії, Індії, Кенії, Мексики, Перу, Філіппін і Сирії.

9. Україна також відправила зразки насіння до сховища на Шпіцбергені

Для зберігання в Свальбардське всесвітнє сховище насіння наша країна надала 2633 зразка пшениці, нуту, чини, квасолі, сочевиці та інших рослин. Відправником виступав Національний центр генетичних ресурсів рослин України, який знаходиться в Харкові. Основне його завдання — створення повних колекцій оброблюваних в Україні культур. Сьогодні обсяг Національного генбанку становить 136,2 тис. зразків, які відносяться до 1197 видів рослин. При цьому зразки українського походження становлять всього 47,2 тис., або 35%. 

 

10. Сховище вже змогло стати в нагоді, і з нього вилучали зразки насіння

Ні, ви не пропустили глобальний катаклізм. У 2015 році зразки насіння були взяті зі сховища на прохання однієї країни — Сирії. Сирійські дослідники попросили передати їм насіння пшениці, вівса і деяких трав, призначене для вирощування в посушливих умовах. Зазвичай агрономи з Близького Сходу брали зразки в Міжнародному центрі досліджень агрономії посушливих районів, який знаходиться в місті Алеппо. Але в 2012 році центр переїхав до Бейруту через громадянську війну, і його запаси зменшилися. Для екстреного поповнення близькосхідного фонду вчені попросили повернути їм 130 ящиків з насінням з 325, відправлених на Шпіцберген ще до війни.

Всесвітнє сховище насіння можна назвати заначкою для людства на чорний день. Якщо щось піде не так, то можна буде завжди почати спочатку. До того ж, сховище почало показувати свою корисність вже зараз, а через зміну клімату важливість цієї споруди тільки зросте з часом. І сподіваємося, що якщо настане кінець світу, то двері до насіннєсховища можна буде відкрити.


AgroPortal.ua за матеріалами Аggeek.net