Особливості літнього харчування і ритму життя

01 липня 2019, 07:00 3025

Для того щоб провести літо із задоволенням та користю, варто керуватися фактами, а не народними порадами. До вашої уваги — найпоширеніші міфи, які пов'язані з харчуванням та відпочинком влітку.

Міф 1. Існує правильний час для того, щоб їсти фрукти

Стосовно споживання фруктів існує кілька міфів, які часом суперечать один одному. Наприклад, одні вважають, що їх варто їсти після обіду, щоб прискорити метаболізм та «розбудити» травну систему. Інші — що після другої години дня фруктів варто уникати. Вони підвищують рівень цукру в крові, що разом зі сповільненим метаболізмом збільшує ризик набрати додаткові кілограми.

Насправді будь-яка їжа, яка містить вуглеводи, може підвищити рівень цукру в крові незалежно від часу доби. Така їжа не може суттєво вплинути на швидкість метаболізму, адже та залежить від інтенсивності роботи м'язів, віку та роботи ендокринної системи. Також немає доказів того, що відмова від фруктів після обіду має помітний ефект на схуднення. Натомість споживання фруктів та овочів загалом зменшує ризик набрати зайву вагу.

Ще один міф переконує, що фрукти варто їсти лише на порожній шлунок, адже вони уповільнюють травлення. У результаті їжа «застоюється», починає псуватися та викликає дискомфорт, здуття тощо. Рослинні волокна дійсно можуть затримувати їжу в шлунку, проте різниця не настільки значна — близько 15 хвилин, за одним із досліджень. За цей час їжа не може зіпсуватися (цьому заважає також кислотне середовище шлунка), зате дозволяє відтермінувати відчуття голоду.

Ще одне не до кінця вірне твердження, пов'язане з фруктами та ягодами, — влітку можна запастися вітамінами на весь рік. Насправді ж організм зберігає вітаміни по-різному. Провітамін А, наприклад, ми отримуємо з моркви та помідорів і можемо накопичити на три-п'ять місяців наперед. А вітаміну С з цитрусових та В9 із зелені вистачить лише на два місяці.

Міф 2. Морська вода допомагає швидко загоїти рани

Переконання, що морська вода лікує рани, ґрунтується на антисептичних властивостях солі. Наприклад, завдяки здатності NaCl запобігати розмноженню бактерій засолені риба та м'ясо можуть довгий час зберігатися без термічної обробки. Розчин солі, також відомий як фізіологічний розчин, широко застосовують у медичних цілях. Зокрема і для промивання ран.

Проте між фізрозчином та морською водою є суттєва відмінність — наявність мікроорганізмів. Медичний соляний розчин стерильний, а ось вода поблизу Одеси — точно ні. Хоча сіль пригнічує розвиток частини бактерій, та для інших такі умови можуть бути навпаки сприятливими. Наприклад, у морській воді може вижити золотистий стафілокок. Тому купатися з відкритими ранами чи промивати ніс такою водою не рекомендують.

Міф 3. Комарів приваблюють люди з «солодкою» групою крові

Вчені з Каліфорнійського технологічного університету дослідили, яким чином комарі знаходять своїх «жертв». Ці комахи орієнтуються передусім на шлейф вуглекислого газу, який люди виділяють під час дихання. Комарі здатні відчувати його на відстані до 50 метрів. За 5-10 метрів вони починають бачити ціль, а за 20 сантиметрів — орієнтуватися на температуру та вологість. Проте дослідження не пояснює, чому комахи обирають одних людей частіше за інших.

Однією з причин може бути запах. Дослідники з Нідерландів виявили, що на поведінку комарів впливає мікрофлора шкіри: залежно від бактерій та речовин, що вони виділяють, шкіра може мати більш або менш привабливий для комах запах. Інше дослідження показало, що комарі реагують на молочну кислоту. Вона виробляється у тілі людини переважно під час інтенсивних фізичних навантажень.

Дослідники вивчають також вплив інших факторів: раціону, ваги, віку, кольору одягу та дезодорантів. Під час одного з дослідів виявили, що вагітних жінок кусають вдвічі частіше, ніж інших. На думку вчених, це пов'язано зі збільшенням об'єму повітря (та, відповідно, вуглекислого газу), що видихають жінки на останніх місяцях вагітності. Іншою причиною може бути підвищена температура тіла: за таких умов шкіра виділяє привабливі для комах сполуки більш інтенсивно.

Один із експериментів показав, що привабливість запаху людини для комарів може бути генетично зумовленою, інший — що вона залежить від випитого алкоголю. Існує дослідження і щодо групи крові: під час експерименту комарі сідали на людей з першою групою майже вдвічі частіше, ніж на учасників з другою. Проблемою більшості з названих досліджень залишається невелика вибірка — до 100 учасників, що залишає точність результатів під питанням.

Міф 4. Найкраще освіжають холодні напої

Влітку всі звикли додавати до напоїв по кілька кубиків льоду. Склянка холодного лимонаду дійсно може зменшити спрагу та подарувати відчуття прохолоди. Але воно може бути оманливим: кілька ковтків не здатні суттєво знизити загальну температуру тіла. Крім того, холодна кава, солодка вода та алкоголь — це також не найкращі варіанти втамувати спрагу влітку. Вони виводять воду з організму, а отже підвищується ризик зневоднення.

Теплі напої, наприклад чай, та гострі страви натомість змушують тіло пітніти інтенсивніше. Хоча ви не відчуєте бажаної прохолоди одразу, внаслідок цього волога випаровується з поверхні шкіри, що допомагає ефективніше знизити температуру тіла.

Міф 5. Не можна плавати одразу після прийому їжі

Про необхідність зачекати годину-другу після обіду можна часто почути від батьків на пляжі у літній сезон. Цей міф ґрунтується на переконанні, що для перетравлення їжі відбувається відтік крові від кінцівок до шлунку. А недостатній кровообіг у руках та ногах може спричинити судоми і привести до утоплення.

Але реальність не така страшна: на сьогодні не існує досліджень, які б підтверджували такий зв'язок. За словами в.о. міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, організм дійсно спрямовує кров до шлунку, але ми маємо достатній об'єм крові, щоб і решта організму працювала нормально. «Плавання відразу після їжі не є більш небезпечним для життя, ніж плавання за дві години після неї або ж взагалі голодним», — зазначає вона.

Хоча плавання на повний шлунок не несе небезпеки, воно може бути причиною дискомфорту, важкості в животі чи нудоти. Тому Супрун радить все ж утриматися від плавання на півтори-дві години.

Зовсім інша ситуація виникає, коли до обіду додалося кілька келихів алкоголю. Всесвітня організація охорони здоров'я зазначає, що вживання алкоголю біля води значно підвищує ризики. І не лише для дорослих: за дітьми у воді потрібен постійний догляд, який можуть забезпечити лише тверезі дорослі.

Міф 6. Якщо болить горло, від морозива варто відмовитися

Уляна Супрун вже дозволила сидіти на холодному та не боятися відкритих вікон у маршрутках. Але ще одним подарунком від пані Супрун, що згодиться спекотним літом, став дозвіл їсти морозиво із хворим горлом. Це може бути не лише смачно, але й приємно: дослідження доводять, що холодна їжа може працювати як анестетик та полегшувати больові відчуття. Крім того, порція морозива зменшить набряк та полегшить процес ковтання.

Разом із тим, Уляна Супрун радить обирати морозиво без шматочків шоколаду чи горішків, що можуть подразнити горло. Хорошим варіантом для людей, що дотримуються веганської дієти або мають непереносимість лактози, можуть стати також заморожені соки. Морозиво слід їсти повільно та не ковтати великі шматки. Варто пам'ятати і про те, що воно допоможе лише тимчасово полегшити симптоми, а не вилікувати хворобу.

Міф 7. У похмурий день неможливо згоріти

Насправді більша частина ультрафіолетових променів здатна проходити через хмари. Тому залишаючись без сонцезахисного крему на відкритому просторі, ви все ще ризикуєте отримати опіки, навіть якщо не відчуваєте тепла, як від прямих сонячних променів. Згоріти можна і у холодну погоду, наприклад, якщо не використовувати захист під час катання на лижах.

Так само не варто відмовлятися від сонцезахисних засобів, якщо ви вирішили сховатися на пляжі під накриття. По-перше, текстильна парасолька також пропускає певну кількість сонячного світла. Крім того, ультрафіолетові промені відбиваються від навколишніх поверхонь: близько 15% від піску і 30% — від води.


AgroPortal.ua за матеріалами Нmarochos