Аграрний лайфхак // Актуальні рекомендації щодо ярого ячменю

24 квітня 2017, 07:29 6749

Переважна більшість посівів ярого ячменю в Україні перебуває у фазі поява сходів — три листочки (ВВСН 09-13). При цьому така строкатість викликана як регіональними особливостями, так і термінами сівби.

Останнім часом аграрії сівбу ярого ячменю розпочинали за першої можливості виходу посівних агрегатів у поле, а в південних регіонах — у «лютневі вікна», адже головним лімітованим фактором отримання сходів є запаси продуктивної вологи. У той самий час сходи ярого ячменю почали отримувати лише на 2-3-й тиждень після сівби. І це не дивно.

Адже, якщо за оптимальних умов вегетації ячмінь (середньодобова температура +10-15°С і вологість ґрунту 60-70 НВ) проростає на 7-8-й день, то за прохолодної погоди, як поточного року, цей період розтягується більше ніж на 2-3 тижні. Це негативно впливає на польову схожість насіння та енергію проростання, а отримані сходи знаходяться в ослабленому стані і є мало конкурентними за фактори життя із бур'янами. Також такі сходи легко уражуються хворобами і пошкоджуються шкідниками. З наведених вище причин необхідно постійно проводити моніторинг стану таких посівів і завчасно подбати про їх ефективний захист від бур'янів, хвороб і шкідників.

Контроль бур'янів

Для боротьби з однорічними і багаторічними дводольними бур’янами у посівах ярого ячменю доцільно використовувати післясходовий гербіцид Діанат® із нормою витрати 0,3 л/га. Оптимальним часом його застосування є фаза кущення до початку виходу рослин у трубку (ВВСН 21-29) за середньодобової температури вище +12°С. Діанат® досить широко використовується в бакових сумішах із гербіцидами на основі сульфонілсечовин для кращого контролю багаторічних дводольних бур'янів, зокрема, таких, як осот жовтий і будяк польовий.

Усунення конкуренції з боку бур’янів за фактори життя на початкових етапах органогенезу є однією з ключових умов формування оптимальної густоти продуктивного стеблостою та закладання високопродуктивного колоса.

Контроль хвороб

Не менш важливим агротехнічним заходом інтенсивної технології вирощування ярого ячменю є контроль збудників хвороб. Адже зменшення площі листової поверхні в результаті їх негативного впливу на будь-якому етапі органогенезу призводить до недоотримання врожаю. Зазвичай першу фунгіцидну обробку посівів ярого ячменю проводять у кінці кущення — на початку виходу рослин у трубку (ВВСН 27-32). Однак, як свідчить виробничий досвід, перші симптоми ураження хворобами з'являються значно раніше — у фазі 2-3 листочки (ВВСН 12-13). Найбільш поширеною хворобою ярого ячменю в Україні є сітчаста плямистість. Також досить часто зустрічаються борошниста роса, смугаста і темно-бура плямистості, ринхоспоріоз, значно рідше — карликова іржа тощо. Тому, плануючи систему фунгіцидного захисту, потрібно об’єктивно оцінювати існуючі загрози й обирати лише високоефективні продукти з широким спектром дії та тривалим захисним періодом.

Враховуючи існуючі загрози, для першої фунгіцидної обробки посівів ярого ячменю доцільно використати фунгіцид Адексар® СЕ Плюс із нормою витрати 0,5-1,0 л/га або Абакус®, 1,25-1,5 л/га.

Адексар® СЕ Плюс — новий інноваційний фунгіцид, який містить три діючі речовини з провідних хімічних класів: триазоли, стробілурини і SDHI-інгібітори. Це забезпечує ефективний захист ячменю від широкого спектру хвороб: сітчастої, смугастої і темно-бурої плямистостей, ринхоспоріозу, борошнистої роси та ін. Введення до складу фунгіциду нової діючої речовини з групи SDHI-інгібіторів Ксеміум® (флуксапіроксад), яка одночасно має контактні , трансламінарні та системні властивості, дозволило суттєво подовжити тривалість захисного періоду, до 40 днів. Цього цілком достатньо, щоб гарантувати ефективний захист посівів до наступного внесення фунгіцидів, яке зазвичай припадає на фазу прапорцевого листка — початок колосіння (ВВСН 37-51). Адексар® СЕ Плюс рекомендовано використовувати на сприйнятливих до хвороб сортах ярого ячменю за високого тиску хвороб, а також у роки з розтягнутим у часі періодом протікання вегетації (умови достатнього зволоження з помірним температурним режимом).

На більш стійких сортах та за помірного розвитку хвороб значним попитом користується фунгіцид Абакус®, який забезпечує ефективний контроль плямистостей листя ярого ячменю протягом майже 30 днів.

Поряд із ефективним фунгіцидним захистом Адексар® СЕ Плюс і Абакус® завдяки вмісту піраклостробіну і Ксеміум® стимулюють фізіологічні процеси у рослині (AgCelence® ефекти). Це проявляється у:

- підвищенні стійкості рослин до температурного стресу;

- активізації процесів фотосинтезу та нітрогеназної активності посівів, що забезпечує ефективне використання вуглекислого газу, азоту з ґрунту і добрив, вологи;

- зменшенні кількості етилену у вегетативних органах, що запобігає передчасному старінню та відмиранню листової поверхні;

- підвищенні урожайності, навіть за відсутності хвороб.

Використання високоефективних фунгіцидів Адексар® СЕ Плюс або Абакус® дозволяє забезпечити ефективне функціонування фотосинтетичної поверхні листків вже на початкових етапах органогенезу. Рослина синтезує достатню кількість пластичних речовин, щоб забезпечити інтенсивну закладку продуктивних пагонів та формування елементів колоса. Це створює передумови для реалізації генетичного потенціалу продуктивності сортів ярого ячменю інтенсивного типу.

Захист від шкідників

Із підвищенням середньодобової температури у посівах зернових культур активізувався літ шкідників. Пошкодження посівів ярого ячменю шкідниками обумовлює зменшення площі листової поверхні, порушує обмін речовин, сприяє ослабленню рослин та поширенню хвороб. Вже сьогодні у південних та центральних регіонах на площах, де отримано сходи, посівам ярого ячменю завдають шкоди хлібні блішки, гесенська муха, цикадки та злакові попелиці, які сюди активно мігрують з посівів озимих зернових культур. Із підвищенням середньодобової температури до + 15°С потрібно очікувати на появу п’явиці червоногрудої та синьої, клопа шкідливої черепашки та інших шкідників ячменю ярого.

Для попередження розвитку цих шкідників доцільною є обробка посівів ячменю інсектицидом Бі-58® Новий із нормою витрати 1,0-1,2 л/га.

Комплексний та своєчасний захист посівів ярого ячменю від хвороб, бур’янів і шкідників у період кущення — виходу рослин у трубку формує надійний фундамент майбутнього високого рівня урожайності.