Аграрний лайфхак // Головні препарати для боротьби з листковими хворобами цукрових буряків

18 липня 2018, 16:00 4112

Найближчим часом нас очікує значний розвиток хвороб листкового апарату цукрових буряків. У першій половині літа погода була жаркою та посушливою, а зараз почалися сильні дощі.

При цьому нічна температура рідко опускається нижче +16 оС, а денна в основному коливається в межах +28…32 оС. Такі чинники зумовлюють появу своєрідного парникового ефекту, що в свою чергу сприяє значному розвитку листкових хвороб цукрового буряка, головними з яких на сьогодні є церкоспороз, борошниста роса, рамуляріоз та іржа. 

На деяких полях уже в кінці червня спостерігалася поява перших ознак церкоспорозу (рис. 1.).

Рис. 1. Ураженні церкоспорозом (Cercospora beticola) листки цукрових буряків
Рис. 1. Ураженні церкоспорозом (Cercospora beticola) листки цукрових буряків

Його головна шкодочинність полягає у швидкому знищенні асиміляційної поверхні листків. Культура здатна за короткий строк відновити листковий апарат, але це відбувається за рахунок цукрів, накопичених у коренеплодах. Таким чином, цукристість значно знижується. Недобір цукру з одиниці площі може досягати 60–70%.

Втрата врожаю в залежності від ступеню ураження рослин церкоспорозом, %

Ступінь ураження Втрати маси, % Зниження цукристості, %
зелена частина коренеплоди
Слабке 10 3 незначне
Середнє 20 10 0,3
Сильне 50 20 1
Дуже сильне 75 30 2

Багаторічні дані: джерело: М. Драховська

Борошниста роса не менш шкодочинна, а в окремі роки (а 2018-й як раз такий) може призвести до значних втрат урожаю. Передчасне відмирання листків зумовлює зниження врожайності та цукристості.

Крім того, можливий розвиток таких хвороб листкового апарату, як рамуляріоз та іржа. За зовнішнім проявом рамуляріоз подібний до церкоспорозу, проте при зараженні ним на листках утворюються плями менш правильної форми, які поступово збільшуються в розмірі (рис. 2). Іржа може проявлятися значно раніше, ніж церкоспороз і борошниста роса. Вона уражує черешки та листя (рис. 3).

Рис. 2. Рамуляріоз цукрових буряків (Ramularia beticola)
Рис. 2. Рамуляріоз цукрових буряків (Ramularia beticola)
Рис. 3. Іржа цукрових буряків (Uromyces betae)
Рис. 3. Іржа цукрових буряків (Uromyces betae)

В цьому році складаються сприятливі умови для розвитку хвороб цукрового буряка. Для надійного захисту слід застосовувати оригінальні якісні фунгіциди. Компанія «Сингента» в своєму портфелі пропонує Альто® СуперАльто 240 та Амістар™ Екстра.

Альто® Супер — це міцний триазольний продукт, який застосовується вже багато десятків років на різних культурах, перевірений часом і має швидкий лікувальний та стоп-ефект. Це своєрідний антибіотик, що швидко зупиняє хворобу, зараження якою вже відбулося і почалася стадія загострення. Препарат швидко проникає та поширюється по рослині, досягаючи найвіддаленіших осередків уражених листків. Альто® Супер найефективніший проти церкоспорозу. Після рясних дощів треба уважно придивлятися до листкової поверхні буряка і тільки-но побачите окремі плями церкоспорозу, одразу слід застосовувати фунгіциди. При цьому інтервал між виявленням хвороби та виходом обприскувача в поле повинен становити не більше декількох годин. Альто® Супер у нормі внесення 0,5 л/га здатний швидко зупинити церкоспороз, борошнисту росу та іржу, коли хвороби вже з’явилися на полі та ураження листкової поверхні становить 5–10%. При цьому він працює значно краще, ніж більш дешеві інші азоли, навіть внесені двократно (рис. 4, 5).

Рис. 4. Ефективність Альто® Супер на цукрових буряках проти борошнистої  роси, %
Рис. 4. Ефективність Альто® Супер на цукрових буряках проти борошнистої роси, %
Рис. 5. Ефективність Альто® Супер на цукрових буряках проти церкоспорозу, %
Рис. 5. Ефективність Альто® Супер на цукрових буряках проти церкоспорозу, %

Амістартм Екстра — найвідоміший препарат стробілуринової групи фунгіцидів. На цукрових буряках завжди застосовується як превентивний захід. Азоксистробін забезпечує запобігання ураженню листкової поверхні. А завдяки ципроконазолу, Амістар™ Екстра проявляє також і лікувальну дію при перших симптомах хвороби. Обидві діючі речовини препарату є найбільш системними на ринку, саме тому превентивна та лікувальна дії в них найбільш виражені (рис. 6, 7).

Рис. 6. Порівняльна ефективність стробілуринів проти борошнистої роси, %
Рис. 6. Порівняльна ефективність стробілуринів проти борошнистої роси, %
Рис. 7. Порівняльна ефективність стробілуринів проти церкоспорозу, %
Рис. 7. Порівняльна ефективність стробілуринів проти церкоспорозу, %

Амістар™ Екстра справляє так званий зелений ефект — рослини після його застосування мають кращий темно-зелений колір.

Альто 240, к.е. — ефективний проти брошнистої роси, та початкових стадій церкоспорозу. Ципроконазол швидко проникає в рослинні тканини та розповсюджується у вегетативній масі,  попереджаючи розвиток борошнистої роси насамперед. А ця хвороба з’являється раніше інших, є так би мовити, «брамою» усіх патогенів, адже значно ослаблює рослину цукрового буряку.