Аграрный лайфхак // Актуальні рекомендації BASF щодо ріпаку озимого

12 серпня 2016, 07:31 443092

Першою озимою культурою, яку аграрії висівають на наступний рік, є ріпак. Однак, основним лімітуючим фактором є відсутність вологи. Це призводить до пересушення верхнього шару ґрунту і тому насіння, яке висівається на глибину 2-3 см, дає нерівномірні сходи або взагалі не проростає.

У подальшому строкатість у появі сходів погіршує перезимівлю ріпаку та створює цілу низку проблем з внесенням гербіцидів та регуляторів росту. Тому після опадів, які пройшли локально, деякі господарства прийняли рішення про висів озимого ріпаку не чекаючи оптимальних строків. Це цілком виправданий крок, однак потрібно звернути увагу, що в ґрунті мають бути достатні запаси продуктивної вологи (біля 20 мм в 20 см шарі), інакше рослини ріпаку можуть загинути після проростання.

Оптимальні строки сівби ріпаку по регіонах: для північних і західних областей — 15-25 серпня; центральних областей — 20-30 серпня, східних та південних — з 25 серпня до 10 вересня.

Це дає можливість рослинам сформувати добре розвинуту розетку з 6-8 листків, мати оптимальні розміри кореневої шийки і нагромадити достатню кількість поживних речовин, в першу чергу цукрів, необхідних для гарної перезимівлі.

Головним недоліком ранніх строків сівби є збільшення ризику переростання рослин, що негативно впливає на перезимівлю.


Перерослі рослини озимого ріпаку

Для уникнення переростання рослин ріпаку, оптимального формування точки росту та покращення росту кореня, застосовуйте фунгіцид-ретардант Карамба® Турбо. Поєднання метконазолу 30г/л та мепікват-хлориду 210 г/л якнайкраще запобігає передчасному й надмірному росту посівів ріпаку у висоту, сприяє розвитку кореневої системи, а також захищає від ураження фомозом (Phoma lingam).

Норма витрати 0,7-1,4 л/га.


Формування оптимального стану росту

Найкращий час для застосування продуктів — коли ріпак перебуває у фазі 4-6 справжніх листків культури (ВВСН 14-16). На ранніх посівах найкраще застосовувати подвійне внесення Карамба® Турбо — 0,7 л/га у фазу 3-4 листків (ВВСН 13-14), друга обробка 0,7 л/га через 14-21 днів після першої, залежно від стану рослин.

Щоб убезпечити посіви від забур'яненості, компанія BASF пропонує ефективний гербіцидний захист озимого ріпаку, що вирощується як за технологією Clearfield®, так і за традиційною. Висока забур'яненість вкрай негативно впливає на ріст та розвиток посівів, що може призвести до втрати 30-50% врожаю насіння.

Виробнича система Clearfield® для ріпаку передбачає використання післясходового гербіциду з широким спектром дії Нопасаран® і висівання стійких до нього гібридів ріпаку, які отримані традиційними методами селекції.

Перевагою цієї системи є те, що одноразове внесення гербіциду Нопасаран® з нормою витрати 1,2-1,5 л/га + ПАР Метолат 1,2-1,5 л/га у фазі 2-6 справжніх листків у культури (бур'яни на початкових фазах розвитку: сім'ядолі — у дводольних, 1-4 листки — у злакових) дає можливість повноцінно контролювати однорічні злакові та дводольні бур’яни, в тому числі проблемні: редьку дику (Raphanus raphanistrum), гірчицю білу(Sinápis álba) і звичайну (Sinapis arvensis L.), лободу білу (Chenopodium album), а також падалицю злакових культур.

Нопасаран® не лише знищує пророслі до моменту обробки бур’яни, але й створює ґрунтовий гербіцидний екран, який стримує подальші хвилі бур’янів.


Ефективність гербіциду Нопасаран® через 3 тижні після внесення

У знищенні однорічних злакових і дводольних бур'янів у посівах традиційного озимого ріпаку добре себе зарекомендували гербіциди: Бутізан® 400, Бутізан® Стар та Бутізан® Авант.

Бутізан® 400 з нормою витрати 1,75-2,5 л/га контролює тонконіг, лисохвіст, мітлицю, мишій, вероніку, ромашку, зірочник, кропиву глуху та ін. Застосовувати гербіцид до посіву культури, після посіву до сходів або після сходів культури (бур’яни у фазі сім’ядоль).

Бутізан® Стар з нормою витрати 1,75-2,5 л/га характеризується досконалим впливом на види ромашки та підмаренник чіпкий, а також контролює види глухої кропиви, види гірчаку, метлюг звичайний. Вносити продукт можна до посіву, після посіву до сходів або по двох справжніх листках культури. Бур’яни мають перебувати на початкових фазах розвитку.

Бутізан® Авант з нормою витрати 1,5-2,5 л/га завдяки комбінації діючих речовин характеризується меншою залежністю від вологості, типу та стану ґрунтів. Контролює широкий спектр бур'янів: підмаренник чіпкий та грицики звичайні (до сходів), має кращу ефективність проти видів герані. Обприскування ґрунту проводиться після посіву, до появи сходів або у фазі двох справжніх листків культури. Бур’яни мають перебувати на початкових фазах розвитку.


Ефективність гербициду Бутизан® Авант

На посівах з високим рівнем засміченості злаковими бур'янами та за наявності падалиці озимих зернових доцільно вносити покращений грамініцид Арамо® 45 з нормою витрати 1,2-2,3 л/га. Для боротьби із однорічними злаковими бур'янами оптимально застосовувати Арамо® 45 у період їх активного росту від фази 3-х листків до кінця кущення. Для знищення падалиці озимих зернових до початку їх кущення норма витрати гербіциду — 1.3 л/га, на пізніших фазах — 1,7 л/га. Для контролю багаторічних злакових бур'янів обприскування проводять за їх висоти 10-15 см. Норма витрати 2,3 л/га.

Для захисту посівів озимого ріпаку в осінній період від хрестоцвітих блішок (Phyllotreta sp), личинок ріпакового пильщика (Athalia colibri), гусениць підгризаючих совок (Noctuidae), прихованохоботників (Ceutorhynchus) доцільно застосовувати Фастак® — інсектицид з групи синтетичних піретроїдів контактно-шлункового способу дії з нормою витрати 0,15 л/га.