Дневник агронома. Заметки об испытании полем и погодных капризах

25 февраля 2021, 06:38 5458

В сельском хозяйстве Антон Кульба с 2013 года. Как и большинство агрономов, выбрал эту профессию, потому что семья связана с агропродовольственным сектором. Но как и большинство — не жалеет о своем выборе, несмотря на ненормированный рабочий день и постоянные погодные капризы. Каждое испытание полем для агронома — личный вызов.

* Текст подається мовою оригіналу

Антін працює агрономом 7 років, з них 2 роки на посаді головного агронома кластеру «Галичина» в агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп». Його «підопічні» чорноземи налічують понад 20 тис. га, які поділені на 2 відділення, і які, відповідно, курують ще два агрономи.
 
Навчався Антін у Львівському національному аграрному університеті за спеціальністю «Агрономія». Під час виробничої практики на магістратурі потрапив до «Агро ЛВ Лімітед» (Львівська область), де і в подальшому працевлаштувався.
 

У сівозміні кластеру — кукурудза, озимі ріпак, ячмінь та пшениця, після перерви в два роки цього сезону також планують сіяти соняшник.
 
«Найбільш складний період для агронома — це посівна озимих культур. Потрібно врахувати і довготривалий прогноз погоди, і спланувати передпосівний обробіток ґрунту, і спрогнозувати опади, а далі — посів. Тоді рослини «виплекати», оскільки зиму не можна спрогнозувати. Хоча і з весняними культурами також не все просто», — ділиться досвідом Антін Кульба.
 
При цьому він додає, що цукровий буряк і картопля — дві з найскладніших культур в агрономії.
 
«Та незважаючи на складність, процес вирощування саме цукрового буряку мені до вподоби. Це щороку нове випробування — кожного разу, як уперше: нові проблеми, перешкоди, умови. Ця культура дуже вибаглива. Наприклад, кожні 7-8 днів потрібно проводити обприскування. Важливо дотриматись як відповідного тоннажу, так і рівня цукристості», — розповідає він.
 

 В агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп» уже другий сезон як відмовилися від оранки, запроваджують глибоке розпушування. Спочатку воно проводиться під чутливими культурами: озимий ріпак, соняшник, далі — кукурудза, озимі ячмінь і пшениця.
 
«На кислі ґрунти ми почали вносити вапно, також уже другий сезон висіваємо сидерати. Ґрунти кожного кластеру розбиті на високопродуктивні, середньопродуктивні та низькопродуктивні. Зараз намагаємося останні збагатити органічною речовиною для збільшення вмісту гумусу», — розповідає головний агроном кластеру «Галичина» агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп».
 
Щодо обробітку ґрунту, то на підприємстві вже другий сезон працює передпосівний компактор BEDNAR SWIFTER SE 10-метровий.

«Агрегат виконує до 7-ми операцій за 1 прохід, якісно формуючи передпосівне ложе. Важлива велика ширина захвату. Завдяки продуманій конструкції розкладання культиватора займає до 40 секунд, допустима транспортна ширина — 3 метри», — каже Антін Кульба.
 
З технікою BEDNAR агроном знайомий з 2017 року, працювали з SWIFTER SE 12-метровим, де готували ґрунт до посіву під цукровий буряк. «Потужність трактора може бути від 380 к.с. Ми працюємо з 500-сильним зі швидкістю 15 км/год, витрата палива — 10 л/га. Минулого року SWIFTER SE працював по пересушеному ґрунту з глибиною обробітку до 5 см, одразу сіяли, щоб не втрачалась волога», — згадує він.

У холдингу дбайливо ставляться до техніки, оскільки від цього залежить продуктивність, ефективність роботи і, відповідно, заробітна плата механізаторів. І тут важливо, щоб техніка не виходила з ладу. Антін Кульба уточнює, що у компакторі BEDNAR замінювали лише швидкозношувані матеріали, а підшипники взагалі не потребують обслуговування. «Можна сказати, що компактори BEDNAR — вічні. Головне, вчасно та якісно робити дефектування», — дає пораду практикуючий агроном.
 
Команда кластеру «Галичина» часто виїжджає на демопокази техніки, де колегіально — керівник кластеру, головний агроном та інженер — підбирають потрібні моделі та рахують економічну вигоду.
 
«Наприкінці минулого року компанія BEDNAR демонструвала глибокорозпушувач TERRALAND TN_Profi в комбінації з причіпним бункером для внесення мінеральних добрив FERTI-CART. Мені така функціональність дуже сподобалась.
 
Ми розкидачем вносили під соняшник і кукурудзу калій та проводили глибоке розпушування. Відповідно, здійснювали дві операції, витрачаючи додаткові 10-12 $/га, та відбувалось зайве ущільнення ґрунту. З допомогою FERTI-CART це можна зробити за один прохід», — наголошує Антін Кульба.

Коментуючи стан озимих на сьогодні, агроном додає, що в їхньому кластері (Хмельницька, Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська області) все в задовільному стані.
 
«Минулого року не було зимового покриву, був дефіцит вологи з осені, тому частину озимого ріпаку пересівали на сою та кукурудзу. Але цього року вологи достатньо. Сніг — це хороший запас вологи і захист від морозів. Хоча з осені у наших регіонах вистачало опадів, але згідно з довгостроковими прогнозами, червень буде несприятливим на вологу, тому сніг допоможе наситити ґрунт», — відзначає Антін Кульба.
 
На початку березня у кластері «Галичина» агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп» планують починати підживлення рослин. У фокусі — ріпак, далі — інші культури. Сніг, кажуть, не стане на заваді планам і гарним урожаям.


Наталія Помянська, AgroPortal.ua