У дорозі з... Зіновієм Свередою. Німеччина, Італія і Канада

18 серпня 2017, 07:00 5373

Країни Європи і Канада — це не просто високотехнологічні держави з розвиненим агросектором, а й прекрасний приклад розвитку кооперації та органічного сільського господарства.

Які пам'ятки варто побачити в Канаді, які ресторани відвідати в Італії і на які аграрні виставки піти в Німеччині? Про це та багато іншого розповідає доцент Папського Григоріанського університету (Італія), президент Українського кооперативного альянсу Зіновій Свереда.

Де побували і що бачили?

Переважно в цьому році ми з партнерами відвідали кілька країн: Німеччину, Італію і Канаду.

Всі поїздки проходили у різні пори року, однак завжди основною метою була тема кооперації у сільському господарстві. Приїхавши до Канади, міста Квебека, ми взяли участь у Всесвітньому форумі Міжнародного кооперативного альянсу, на якому були присутні представники найбільших кооперативних об'єднань світу від Азії до Африки. Одним з актуальних принципів заходу було «привнести демократію в економіку», тобто залучити людей до управління ресурсами і фінансами.

Фото з особистого архіву Зиновія Свереди
Фото з особистого архіву Зиновія Свереди

Канада — це знаменитий край, де місцеві громади вкрай ретельно підходять до самостійного планування розвитку. Квебек, зокрема, називають кооперативним регіоном: більшість жителів користуються послугами кооперативного банку, союзом таксі, готелів і ресторанів. Більшість коштів залишаються в регіоні і працюють на місцевих жителів.

Канадці дуже залучені до реалізації принципів «сталого розвитку», або sustainable development. Вони з повагою ставляться до природи та намагаються інвестувати у нові технології та інновації, щоб не виснажувати ресурси.

Кілька разів відвідував Німеччину — країну передових технологій. Особливо нас, представників кооперативного руху, цікавить сектор альтернативних видів енергії. На запрошення наших партнерів ми відвідали Магдебург і Берлін та вивчали досвід німецьких компаній. Крім того, познайомилися з багатьма інноваторами в сільському господарстві на виставці Green Week у Берліні. Особливо цікаво було дізнатися про досвід ведення органічного сільського господарства. Завдяки Державному секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) і Дослідницькому інституту органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія) ми провели перші тренінги з органічного сільського господарства у Львові, де наступного разу братимуть участь і німецькі партнери з експорту української продукції.

До Італії ми приїхали з організацією зустрічі представників аграрного сектора з міністром сільського господарства цієї країни. Особливо нас цікавило співробітництво з італійськими кооперативами. Тому туризм для нас — не просто відпочинок, а поєднання науки, бізнес-інтересів, культури і освіти. Тоді поїздки вдаються.

Найкраще місто, яке ви відвідали?

Я дуже люблю Італію. Там є кілька міст, спогади про які залишаються у серці назавжди. Вони зовсім різні, проте їх об'єднують гостинність жителів і доброзичливість. Це Венеція — унікальне місто серед моря, де до цього часу відчувається дух великих мореплавців, Флоренція з її унікальним мистецтвом, і Рим — столиця великої імперії з її помпезністю, і одночасно там відчувається ритм сучасного життя. Хоча найбільше я люблю маленькі старовинні міста, де немає шуму та великої кількості туристів. Особливо в Тоскані.

Фото з особистого архіву Зиновія Свереди
Фото з особистого архіву Зиновія Свереди

Який в Римі кращий готель?

Під час поїздок я в основному мало часу проводжу в готелі. Для мене існують три головних характеристики — це тиша і відсутність шуму, легкий сніданок і зручне розташування залізничних вокзалів.

Де варто пообідати в цьому місті?

Важливо навчитися правильно шукати ресторани. Наприклад, в Італії не варто ходити туди, де багато туристів, а краще шукати сімейні ресторани, де багато італійців. Наприклад, в Римі є Chia Baia Restaurant на вулиці Макіавеллі, 5. Це сімейний ресторан родини із Сардинії. Там за доступними цінами можна спробувати дуже якісні і традиційні для Італії страви: всі продукти сертифіковані і привезені з Сардинії.

Фото з особистого архіву Зиновія Свереди
Фото з особистого архіву Зиновія Свереди

Яку книгу взяти в дорогу?

Я беру в дорогу фантастику і книги про місцевих винахідників. Загалом, світ книги дуже оригінальний для кожної людини.

Які пам'ятки варто обов'язково відвідати?

Спочатку я б радив екскурсію на туристичному автобусі, щоб за кілька годин просто об'їздити і подивитися місто, а потім пройтися пішки куди душа забажає. Я не люблю ходити з групами, а сам організовую собі маршрут. Люблю свободу.

Крім того, завжди раджу відвідати музеї інновацій. І часто ходжу на підприємницькі виставки. Наприклад, в Мілані працює всесвітньо відома виставка «Експо». Її варто відвідувати хоча б раз на рік. Там можна зустріти в одному місці всі підприємства світу.

Фото з особистого архіву Зиновія Свереди
Фото з особистого архіву Зиновія Свереди

Який одяг узяти з собою?

Я беру невелику валізку: в основному це діловий костюм, кілька сорочок, спортивний одяг. Найкраще брати найнеобхідніше, а там можна купити все, що потрібно.

Що ще має бути у валізі?

Засоби гігієни та кілька додаткових акумуляторів для телефонів. Я багато речей не беру, а коли повертаюся, то завжди купую якісь місцеві продукти, щоб пригостити друзів.

Ваша порада мандрівникам, наприклад, як встигати працювати і знайомитися з містом?

Правильно планувати час. Я всі зустрічі намагаюся провести вранці, іноді й обідаю з партнерами, але вечір тільки для мене.

Я часто відвідую підприємства і не дуже люблю зустрічі в офісах: хочу відчути підприємницьку атмосферу, як працюють люди. І, якщо є можливість, то обідаю з директорами та працівниками. Там ми спілкуємося і обговорюємо за вином всі справи.


Наталія Ключнікова, AgroPortal.ua