Шляхом інновацій: як Михайлівський райагропостач створює свою формулу успіху

17 травня 2018, 07:03 7463

Галина Шаламова, керівник АТ «Михайлівський райагропостач», енергійно сідає за кермо авто. І не скажеш, що кожен її робочий день починається, коли більша частина країни ще спить. О 7:45 — обов'язкова нарада. І далі до самого вечора — управління агрокомпанією, без якої життя у регіоні уявити неможливо.

На жіночих плечах

Акціонерне товариство «Михайлівський райагропостач» — відоме підприємство в Запорізькій області, яке дає роботу сотні людей. Його центральний офіс знаходиться в селищі Пришиб. Земельний банк компанії — понад 5 тис. га, хоча рослинництво — аж ніяк не єдиний напрямок діяльності. Підприємство також спеціалізується на торгівлі, зберіганні, переробці й транспортуванні сільгосппродукції.

Зазвичай агробізнес прийнято вважати чоловічою сферою діяльності. Особливо такий  складний і різноплановий, як у компанії «Михайлівський райагропостач». І той факт, що великим підприємством керує жінка, викликає ще більшу повагу колег. «Галино Вікторівно, в чому секрет успіху?» — запитуємо і ми. «Гострота думки + знання + прагнення до самовдосконалення + працелюбність», — миттєво виводить формулу бізнес-леді.

Ось тільки один приклад: для Галини Шаламової звична справа — забратися в кабіну трактора, щоб випробувати його в роботі. Вона взагалі за кермом зі шкільної лави. «Коли однокласниці вчилися швейній справи, я закінчувала водійські курси», — посміхається Галина Вікторівна.

Маючи дві вищі освіти (інженер-гідротехнік і економіст), вона 20 років керувала планово-економічним відділом АТ «Михайлівський райагропостач», була заступником голови правління.

Галина Шаламова: «Високий професіоналізм та здатність до самоосвіти — пріоритетні якості»
Галина Шаламова: «Високий професіоналізм та здатність до самоосвіти — пріоритетні якості»

Переломним для Галини Вікторівни став 2014 рік — раптово помер чоловік Микола Шаламов, який фактично створив «Михайлівський райагропостач» і вибрав правильний вектор розвитку. Тоді тендітній жінці довелося взяти на себе відповідальності за долю підприємства.

«Михайлівський райагропостач» — це підприємство зі сформованими традиціями і досягненнями, справа всього життя Миколи Архиповича. Він завжди ставив перед собою високу планку. Мені хочеться втілити в життя всі його задуми і плани, все, що не встиг зробити Він», — каже Галина Вікторівна.

І додає: «Опорою для мене став колектив. Це моя фортеця, моя стіна, головне, що є».

Під керівництвом Галини Шаламова «Михайлівський райагропостач» закріпив досягнення попередніх років і розширив сфери діяльності. Серед нових напрямків — вирощування фруктів та овочів, обладнання нових складів і будівництво теплиць.

Середній вік працівників на підприємстві — 36 років. Молоді тут подобається, тому що компанія використовує сучасну техніку та автоматизовані технології.

Наприклад, лабораторна перевірка якості зернових і олійних культур, що приймаються на власний елеватор для зберігання, займає лише близько 40 хвилин. Процес значно прискорений завдяки новітньому вимірювальному обладнанню.

Лабораторні тести перед прийомом зерна на елеватор
Лабораторні тести перед прийомом зерна на елеватор

А в роботі сільськогосподарської техніки найбільше тут цінують надійність, тому придбано 4 комбайна, 2 трактори, 2 самохідних обприскувача і сівалка — все від John Deere. На думку керівництва, поки що надійнішої агротехніки не зустрічали. При необхідності використовують і трактори МТЗ. АТ «Михайлівський райагропостач» надає весь комплекс сільськогосподарських послуг населенню та підприємствам району.

Технологія професійного захисту

Можливість працювати за новими технологіями цінує і головний агроном Арсен Сулейманов. У цьому сезоні підприємство вирощує пшеницю, ячмінь, рапс, кукурудзу, соняшник і горох. За словами фахівця, одне з найголовніших завдань — знизити залежність врожайності сільгоспкультур від примх погоди:

«Цьогоріч практично не було весни. Ярові довелося посіяти на місяць пізніше, ніж в минулому році (у 2017 році в цей час вже були сходи). Уже зараз зрозуміло, що врожайність знизиться через нестачу вологи. Особливо проблемним буде період у фазах цвітіння і дозрівання культур, коли температура на поверхні ґрунту сягатиме 60 градусів, а вологість повітря становитиме близько 25%».

Арсен Сулейманов, головний агроном АТ «Михайлівський райагропостач»
Арсен Сулейманов, головний агроном АТ «Михайлівський райагропостач»

«У таких умовах вирішальну роль може зіграти система захисту культур», — зазначає агроном. До вибору засобів захисту рослин «Михайлівський райагропостач» підходить з особливою відповідальністю. Жоден сезон не обходиться без препаратів ALFA Smart Agro. Цій співпраці вже більше 10 років.

На полях підприємства розташовані дослідні ділянки, де застосовуються нові розробки ALFA Smart Agro. «Михайлівський райагропостач» завжди відкритий для інновацій, із задоволенням випробовує нові технології захисту рослин. Результати такого підходу говорять самі про себе — підприємство є одним з лідерів по врожайності в регіоні практично по всіх культурах, які вирощує.

«Намагаюся все «пропускати» через свої руки, пробувати, експериментувати», — каже Арсен Сулейманов.

За словами головного агронома, у співпраці з ALFA Smart Agro є особлива перевага, адже компанія має виробничі потужності в Україні (Білоцерківський завод препаративних форм — Ред.).

«Свої спостереження і побажання я відразу можу передати вченим, розробникам в лабораторії. І це вражає!» — зазначає Арсен Сулейманов.

Препарати ALFA Smart Agro компанія використовує вже більше 10 років
Препарати ALFA Smart Agro компанія використовує вже більше 10 років

Два роки тому «Михайлівський райагропостач» взяв на випробування фунгіцид Болівар Форте®. Після цього препарат надійно закріпився в арсеналі головного агронома. Спроби перейти на інший фунгіцид були, однак агроном все одно повернувся до Болівару Форте®.

«Цей препарат застосовуємо на зернових. Одну обробку робимо в середині квітня, другою — захищаємо колос на початку червня. На ділянках, де пробували іншу систему, результати гірші. Боліваром Форте® задоволені за фактом», — коментує агроном.

Також обов'язковими складовими систем захисту стали гербіциди Еталон® і Триатлон®. Еталон® — гербіцид системної дії проти злакових і дводольних бур'янів, застосовується на кукурудзі, соняшнику, бобових. Триатлон® — системний гербіцид для застосування на зернових.

Триатлон® — кращий препарат для контролю падалиці соняшнику, в будь-якій стадії і з будь-якою генетикою, відзначають в господарстві.

В умовах підвищених температур навесні та влітку шкідники атакують поля особливо активно. Тому вирішальну роль в системах захисту грають інсектициди. «Михайлівський райагропостач» в обов'язковому порядку застосовує Наповал®. Цим інсектицидом тут «працюють» практично по всіх культурах.

«Найбільший плюс препаратів — це, звичайно, широкий спектр дії, коли одна обробка допомагає вирішити одразу комплекс завдань. Я задоволений якістю продуктів ALFA Smart Agro», — каже Арсен.

Препарати «Михайлівський райагропостач» закуповує ще з осені, радить так робити і колегам, тому що економніше.

«А ще дуже зручна послуга, завдяки якій можна не відразу забирати препарати, а залишати їх на зберігання в спеціально обладнаних складах. Це — один із небагатьох виробників, у якому я завжди впевнений», — зазначає Арсен Сулейманов.

Курс на новації

Розумна агрономія — принцип, який «Михайлівський райагропостач» використовує щодня. Це вміння планувати кожен крок, з перспективою на майбутнє.

І Галина Шаламова, і агроном Арсен Сулейманов підтверджують: стратегічні рішення в компанії приймаються колегіально.

«Арсен — досвідчений фахівець. Якщо він впевнений, що певні компоненти допоможуть нам досягти більшої ефективності, на них і направляємо кошти. Але, повторюся, потрібні чіткі аргументи на користь такого рішення», — говорить Галина Вікторівна.

«Михайлівський райагропостач» буквально ловить на льоту новітні тренди. Три роки тому відвели 3 га, як кажуть жартома, під город. Зараз вже подвоїли площі. У планах — поставити теплиці з вертикальними грядками і, звичайно, масштабуватися, збільшувати обсяги. Зберігання та переробка плодоовочевої продукції відбуваються на обладнаному за сучасними технологіями власному овочефруктосховищі.

Сучасний підхід використовується і в роботі з пайовиками — «Михайлівський райагропостач» налагоджує партнерські відносини з орендодавцями. Підприємство вважає своїм обов'язком піклуватися про тих, хто довірив йому свої землі. Тому, окрім обов'язкової орендної плати, діє спеціальна програма медичного страхування орендодавців, яка передбачає покриття витрат на лікування та обстеження на суму до 10 тис. грн.

Соціальна відповідальність

АТ «Михайлівський райагропостач» бере активну участь у громадському житті селища. В пам'ять про колишнього керівника був створений «Благодійний фонд імені Н. А. Шаламова», який виділяє значні кошти на благоустрій населених пунктів, а також багато інвестує в розвиток освіти, підтримуючи школи і дитячі садки.

Благодійний фонд, створений підприємством, реалізує соціальні проекти в регіоні
Благодійний фонд, створений підприємством, реалізує соціальні проекти в регіоні

Не в кожній столичній школі є такі навчальні класи, як у місцевій — інтерактивні дошки, вільний доступ до Інтернету, лінгафонний кабінет, нова їдальня, спортзал, баскетбольний майданчик. Школа носить ім'я Миколи Шаламова. Галина Вікторівна вважає це великою відповідальністю. Адже саме Микола Архипович свого часу організував громадськість, педагогічний, батьківський та учнівський колективи, щоб почати перевтілення навчального закладу. «Він задав нам напрямок, впевнений старт, і ми не маємо права збавляти темпи», — говорить Галина Вікторівна.

У школі селища Пришиб — всі умови для якісного навчання
У школі селища Пришиб — всі умови для якісного навчання

Підприємство багато уваги приділяє розвитку спорту, підтримує проведення спортивних заходів у регіоні. А про перемоги футбольної команди «Райагропостач» свідчить безліч кубків і медалей в офісі агрофірми.

Галина Вікторівна пишається перемогами футбольної команди, творчими успіхами школярів, злагодженою роботою трудового колективу АТ «Михайлівський райагропостач»:

«Радує, що діти співробітників, отримавши освіту, теж приходять працювати на підприємство: Мені здається, що кращого показника для компанії, ніж рекомендація батьків для своїх дітей, і бути не може».


Ірина Садова, AgroPortal.ua