Клуб агроефективності: фермер може переробляти все — тільки включіть фантазію

09 жовтня 2018, 06:51 3135

«Якщо треба, годинами розповідатиму, як саме можна переробляти овочі, фрукти, іншу плодово-ягідну продукцію», — готова стати порадником для колег-фермерів підприємець з Вільнянського району Запорізької області Тетяна Сус.

При тому нічого не піде у відходи — все знадобиться, каже вона.

«Наприклад, залишилися у вас кісточки від персиків після того, як зварили джем, варення, компот. Розколіть їх, подрібніть вміст, додайте дитячий крем. Маєте чудовий цілющий натуральний скраб для обличчя. І вишневі кісточки не викидайте. Зберіть їх у гарні подушечки-мішечки — буде іграшка для розвитку моторики пальчиків у малечі», — радить Тетяна Сус.

32 роки родина пані Тетяни вирощувала огірки в теплицях. Коли розпайовували майно колишнього радгоспу, жінка викупила приміщення старої їдальні, відремонтувала і прилаштувала його під невеличкий цех, де і зараз робить салати з овочів. На місцевому ринку торгувала квашеною капустою, огірками, салатами.

Разом з донькою вирощували овочі. Але згодом зрозуміли, що доцільніше зосередитися саме на переробці. Тепер це стало сімейним бізнесом, в якому бере участь уся родина — чоловік, двоє синів, донька.

«Поставити свій бізнес на професійну основу нам допоміг спільний україно-канадський проект бізнес-розвитку плодоовочівництва UHBDP, — говорить Тетяна Сус. — Вже кілька років він активно працює у наших 4-х південних областях: Запорізькій, Дніпропетровській, Херсонській та Миколаївській. Завдяки йому ми тепер постійно вчимося, слухаємо тренерів зі світовим ім’ям, переймаємо досвід. Я, приміром, освоїла курс маркетингу, психології бізнесу та інші. Можу і сама консультувати колег. Крім того, ми змогли отримати дуже корисні гранти на придбання обладнання».

Планує розширяти свій бізнес. Реалізує проект організації цеху ферментації. Знов знадобиться професійна підтримка партнерів і досвідчених консультантів.

«Разом з UHBDP ми вчимося по-сучасному заробляти гроші. Бачу, це корисно особливо невеликим фермерським господарствам, які можуть спеціалізуватися, скажімо, на нішевих культурах. Зараз якраз проходимо курс семінарів з промовистою назвою «Як зі свого гектара заробити мільйон», — додає фермер-підприємець.

Тетяна Сус є ще й керівником районної організації «Рада жінок-фермерів Запорізької області». Таке об’єднання — ще одна можливість обмінятися досвідом і порадитися, як працювати із задоволенням і з прибутком.